Контакт

Свет

Бездомник запали новогодишна елка во Њујорк

Објавено пред

Една од новогодишните елки на Менхетен, Њујорк, намерно била запалена, а едно лице е уапсено за подметнување на пожарот.

dobivaj vesti na viber

Божиќната елка зафатена во пожар нешто по полноќ се наоѓала пред седиштето на Фокс њуз на Менхетен, а во истата зграда се наоѓаат и Њујорк Пост и Волстрит журнал.

Осомничениот за подметнувањето пожар најпрвин бил забележан од обезбедувањето на Фокс нешто по полноќ додека се качувал на вештачко дрво високо 15 метри, соопшти полицијата.

Пожарникарите набрзо го изгаснале пламенот, а за среќа нема повредени.

Регион

Страшната позадина на приказната за 7-годишното момче кое со месеци талкаше голо по улиците во Загреб

Објавено пред

Голо момче измачкано со црвена боја трча по улица во Загреб, а случајните минувачи на местото на настанот се шокирани од глетката. За овој случај доста се пишуваше во медиумите во регионот пред две години, а „Јутарњи лист“ сега објавува што се случило во меѓувреме и која е приказната на момчето.

dobivaj vesti na viber

Секој што ќе го сретнеше ќе го прашаше „кој е тој, каде живее, кои му се родители, од каде е на улица“, но малото момче не одговараше. Се чинеше дека е „во својот свет“ додека зборуваше сам со себе и ги вртеше прстите. Не плачеше ниту се вознемируваше. Сепак, тажната приказна зад ова шокантно загрепско утро набрзо беше откриена, пишува „Јутарњи лист“, пренесе „Блиц“.

Имено, откриено е дека осумгодишникот живее во една од околните улици, има пречки во развојот, а сето тоа било проследено со откривање на тажни епизоди од неговиот семеен живот. Неговата мајка (44) завршила под лупа на Центарот за социјална работа, полицијата како и обвинителството.

Мајката на момчето беше обвинета за кршење на правата на детето бидејќи не се грижела соодветно за него од 15 август 2020 година до 20 јуни 2021 година. Обвинителството бара една година затвор бидејќи било откриено дека во неколку наврати го оставала синот без надзор додека била под дејство на опојни средства, па малото момче за помалку од една година трипати залутало од дома, а граѓаните го наоѓале на улица. Конечно, во јуни 2021 година, тој итно бил одземен од семејството и сместен во институција каде што фокусот е ставен на грижата за децата со физички и ментални заболувања.

„Дете на околу седум години лежи на патот. Нема облека на себе и е босо“, беше еден од вознемирувачките наслови од јуни 2021 година.

Една од станарите од улицата додека возела видела момче кое не носело облека на себе, му пришла и излегла од возилото.

„Видов дека нешто не е во ред со тоа дете. Го прашав како се вика и дали сака да влезе во автомобилот. Не ми одговори, но не можеше ни да ги фокусира очите, па заклучив дека има аутизам. Му го покажав моето куче во автомобилот што го возев и тој се согласи да влезе во автомобилот. Во текот на возењето не ми одговараше на прашањата, а јас возев по главниот пат мислејќи дека родителите го бараат, дека ќе сретнам некого. Во исто време ги прашував минувачите дали знаат чие е тоа дете. Потоа дошла полиција и одговорила на повикот. Го зеле момчето“, изјави за „Јутарњи.хр“ жена која била сведок, наведувајќи дека потоа слушнала од други соседи дека истото дете и претходно талкало по улица без надзор.

Друг маж повикал полиција кога на улица наишол на голо дете. Потоа полицијата ја затекнала мајката во лоша физичка и психичка состојба, а во пријавата посочиле дека се сомневаат дека конзумирала дрога и алкохол.

Таткото на момчето, кој не живее со нив, утрото на 17 јуни дошол да си го земе синот за да го однесе во градинка. Не го нашол во куќата, а морал да ја протресе сопругата која спиела за да ја разбуди. Не знаел дали се дрогира, вели дека слушнал такви тврдења, но не знаел дали да им верува. Истовремено, тој признал дека малото момче залутало од дома пет-шест пати во годината и дека е вешт во вадењето на прозорците од бањата.

Мајката на момчето размислувала за нејзината грижа, нагласувајќи дека изградила ограда околу куќата за да не може нејзиниот син да талка. Но, изјавила и дека вратата не била заклучена во тие кобни денови и дека не знае кој ја оставил отклучена.

Центарот ја определи мерката стручна помош и поддршка и за мајката и за таткото при вршењето родителска грижа. И додека таткото се грижи и е во постојана комуникација со Центарот и презема се што е условено, мајката исчезнала и покрај првичните ветувања и изразена волја. По две и пол недели поминати во одделението за зависности, за да се префрли од метадонска терапија на супституциона терапија со бупренорфин, од ноември минатата година и се губи секаква трага.

Таа не доаѓа на нејзината адреса, не добива судски наредби, а полицијата не може да ја лоцира.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 4,4 степени на границата меѓу Франција и Швајцарија, почувствуван и во Германија

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала попладнево ја погоди границата меѓу Франција и Швајцарија.

dobivaj vesti na viber

Се почувствувал и во Германија.

Како што пишува ЕМСЦ, земјотресот бил на 14 километри југоисточно од францускиот град Монбелијар, нешто пред 16 часот, во близина на швајцарската граница.

Некои корисници на страницата ЕМСЦ напишаа дека цела куќа им се тресела.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Еден загинат, 33 повредени во напад на станбена зграда во Запорожје

Објавено пред

33 лица се повредени по нападот на станбена зграда во Запорожје, а едно лице е убиено.

dobivaj vesti na viber

Русија објави дека зградата била погодена од украинска ракета за воздушна одбрана која била насочена кон руски проектил, додека Украинците тврдат дека зградата да погодил руски проектил.

Оштетени се и игралиштето и паркингот во близина на зградата, преполни со стакло и друг шут.

Уништени се автомобили паркирани во близина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно објави видео за кое вели дека покажува како руски проектил погодува станбена зграда во Запорожје, југоисточна Украина.

Напаѓаат станбени зони „каде што живеат обични луѓе и деца“, пишува Зеленски.

„Ова не смее да стане „уште еден ден“ во Украина или на кое било друго место во светот. На светот му треба повеќе единство и одлучност за побрзо да го победи рускиот терор и да ги заштити животите“, се вели во објавата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија3 часа

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија3 часа

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија6 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија6 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија8 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Топ9 часа

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со...

Македонија9 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија9 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ10 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија11 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа11 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет12 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет12 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет12 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа13 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа13 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа13 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа13 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија1 ден

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...