Контакт

Свет

Белата куќа: Посетата на Пелоси не е кршење на суверенитетот на Кина

Објавено пред

САД сметаат дека посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван не претставува повреда на суверенитетот на Кина, изјави денеска координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби.

dobivaj vesti na viber

„ Не веруваме дека оваа посета е кршење на суверенитетот“, изјави Кирби за Си-Ен-Ен.

Портпаролот на Белата куќа го привлече вниманието на „тензијата што ја придружуваше реториката на кинеските власти пред патувањето на Пелоси на Тајван“.

Свет

Песков: Сè уште нема услови за средба меѓу Путин и Зеленски

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека сè уште нема неопходни предуслови за средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Украинецот Володимир Зеленски и дека во моментот нема разговори меѓу Москва и Киев.

dobivaj vesti na viber

„Украинската делегација на преговарачи, така да се каже, исчезна од радарските екрани. Сега нема разговори. Специјалната воена операција продолжува и ќе продолжи сè додека не се постигнат поставените цели“, рече Песков, пренесе агенцијата ТАС С.

Русија очекува дека западните земји ќе го искористат своето влијание врз украинските власти за да го прекинат гранатирањето на нуклеарната централа во Запорожје, изјави Песков.

„Очекуваме дека земјите што имаат апсолутно влијание врз украинското раководство ќе го искористат своето влијание за да се погрижат таквите напади да не се повторат“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Твитот на портпаролката на кинеското МНР го насмеа светот

Објавено пред

Хуа Чунјинг, портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, стана предмет на потсмев на социјалните мрежи поради твитот во кој се оправдува припадноста на Тајван со Кина наведувајќи го бројот на кинески ресторани на островот.

dobivaj vesti na viber

„Baidu Maps, една од главните апликации за мапи во Кина, покажува дека има 38 ресторани во Тајпеј, кои нудат кујна од кинеската провинција Шандонг, и 67 ресторани што нудат специјалитети од провинцијата Шанкси“, напиша Хуа Чунјинг вчера на „Твитер“.

„Пипките за вкус не лажат. Тајван отсекогаш бил дел од Кина. Долго изгубеното дете на крајот ќе се врати дома“, напиша таа.

Кина го смета Тајван, остров со население од речиси 23 милиони жители, како една од нејзините провинции што треба да се обедини со остатокот од копното во догледно време.

Меѓу многуте странски корисници на интернет расправијата на портпаролката Ху предизвика смеа и духовити коментари.

„Во Тајпеј има над 100 рамени (јапонски супи од тестенини), така што Тајван, дефинитивно, е дел од Јапонија“, шеговито коментира еден од нив на „Твитер“.

„’Гугл мапс’ покажува дека во Пекинг има 17 ресторани ‘Мекдоналд’, 18 – КФЦ, 19 – ‘Бургер кинг’ и 19 – ‘Старбакс’. Пипалата за вкус не лажат. Кина отсекогаш била дел од Америка“, пишуваат други.

Хуа Чунјинг, позната по своите често остри и не секогаш дипломатски изјави, е многу активна на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Регион

Мицотакис за прислушувањето: Да знаев, немаше да го дозволам

Објавено пред

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во видеоизјава објасни дека пред неколку дена бил информиран оти од септември 2021 година, три месеци, Националната разузнавачка служба легално го следела мобилниот телефон на Никос Андрулакис додека сè уште беше европратеник, а пред да биде избран за лидер на партијата.

dobivaj vesti na viber

„Она што се случи, иако беше во согласност со одредбите на законот, беше погрешно. Не знаев за тоа и очигледно никогаш немаше да го дозволам“, рече Мицотакис и посочи дека постапката била одобрена од висок обвинител, токму како што е предвидено со одредбата од законот донесена во 2018 година од претходната влада.

„Иако сè беше законски, Националната разузнавачка служба ја потцени политичката димензија на конкретната постапка. Тоа формално беше адекватно, но политички неприфатливо. Не требаше да се случи предизвикувајќи пукнатини во довербата на јавноста во службите за национална безбедност“, рече Мицотакис.

Посочи дека постоеле недостатоци во управувањето со постапката и затоа беше сменет директорот на Службата, а генералниот секретар на Владата, според Мицотакис, со оставката, „ја презеде објективната политичка одговорност“.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија4 часа

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет4 часа

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија6 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ6 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет6 часа

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....

Свет7 часа

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија8 часа

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа19 часа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет21 час

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ23 часа

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија1 ден

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет1 ден

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија1 ден

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион1 ден

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион1 ден

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет1 ден

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет1 ден

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет1 ден

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...