Контакт

Свет

Белата куќа: Ќе има брз одговор ако Асад повторно употреби хемиско оружје

Објавено пред

Белата куќа се закани дека САД и нивните сојузници ќе одговорат брзо и примерно доколку сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје во неговата земја.

Како што се наведува во соопштение на Белата куќа, САД будно го следат развојот на ситуацијата во сирискиот регион Идлиб, кој е под контрола на бунтовниците, а каде многумина очекуваат дека сириската влада ќе изведе офанзива, која би можела да предизвика хуманитарна катастрофа, пренесе Ројтерс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Објавено пред

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник на Франција, Денот на падот на Бастилја паѓа, пренесе радиото Франс Инфо.

Меѓу уапсените се водачите на граѓанското движење ,,Жолти елеци” – Ерик Друе, Жером Родригез и Никол Максим. Француските власти соопштија дека тие се приведени од различни причини – поради илегално носење на оружје,  нарушување на јавниот мир и поради непријавени собири.

Медиумите пренесоа дека немирите избиле по воената парада, која традиционално се одржува во авенијата Елисејските полиња. Полицијата употребила солзавец за да ја растера толпата.

Во Париз, се ‘уште е напнато по неколкумесечните протести на движењето ,,Жолти елеци” против државната политика.

Неколку групи од движењето успале да се смешаат со насобраната публика и свиркале по францускиот претседател, кој поминувал во отворен автомобил пред почетокот на воената парада.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

Објавено пред

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од населено место за да спречи поголема катастрофа, пред тој да почине.

Несреќата се случува во Тајланд, кога на пилотот му откажува моторот. Тој се обидува повторно да го запали, но не успева па испраќа повик за помош и се подготвува за слетување.

Пилотот на тајландското воздухопловство го насочил авионот кон густата шума, за да падне подалеку од градот над кој прелетувал и прометниот автопат.

Сепак, тој трагично починал во несреќата. Во авионот имало и помлад пилот кој се обучувал за летање и успеал да ја преживее трагедијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Насилни протести во Хонгконг

Објавено пред

Полицијата се судри со демонтрантите кои денеска бараа оставка од претседателката на владата во Хонгконг, Кери Лам и истрага за полициското насилство.

Како што наведе „АП“, полицијата се судрила со демонстрантите кога нејзините припадници почнале да ги бркаат луѓето од улицата, откако не одговориле на барањето да се распуштат.

Дел од демонстрантите отишле кон трговскиот центар во близина, каде избиле судири.

Агенцијата додава дека полицијата ги апсела демонтрантите, но засега нема податоци за тоа колку лица се уапсени.

Протестите во Хонгконг почнаа минатиот месец поради предлог законот за екстрадиција во Кина.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт8 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа10 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт11 час

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет11 час

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт11 час

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Македонија15 часа

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура16 часа

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа16 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија16 часа

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија17 часа

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Свет19 часа

(Видео) Њујорк во мрак, претставите од Бродвеј се преселија на улиците

Менхетен синоќа остана неколку часа без струја поради голем дефект, поради што престана да работи метрото, запреа лифтовите, се исклучија...

Свет20 часа

Протести во Чикаго против имиграционата политика на Трамп

Неколку илјади луѓе маршираа во центарот на Чикаго протестирајќи против имиграционата политика на претседателот Доналд Трамп, а слични протести се...

Регион21 час

Во Хрватска во јули има 90 илјади помалку туристи од лани

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година....

Свет22 часа

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија. Како што соопшти Агенцијата за геолошко истражување на...

Топ22 часа

Рачна бомба пронајдена во битолското село Брусник

Синоќа во 20 часот, пиротехничар од Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од селото Брусник, општина Битола...

Свет1 ден

Рекордна казна за Фејсбук, треба да плати пет милијарди долари

Федералното регулаторно тело на САД одобри рекордна парична казна од 5 милијарди долари за компанијата Фејсбук во рамки на истрагата...

Топ1 ден

(Видео) САД: Тропската бура Бери се движи кон брегот, без струја останале 30.000 лица

Тропската бура Бери продолжува да се движи кон Луизијана, а метеоролозите предвидуваат дека ќе прерасне во ураган. Flooding near Barataria....

Свет1 ден

(Видео) Судири меѓу полицијата и демонстрантите на протест во Хонг Конг

Неколку илјади луѓе протестираа во Хонг Конг против кинеските трговци, при што дојде до судир меѓу полицијата и демонстрантите. “He...

Регион2 дена

Силен земјотрес го погоди западниот дел на Грција

Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот од Грција, а според првичните податоци нема...

Македонија2 дена

Се екипира Агенцијата за национална безбедност, во тек јавен повик за селекција на кадри од УБК

Комисијата за селекција и избор на работници на Управата за безбедност и контраразузнавање, согласно член 186 став 7 од Законот...

Досие