Контакт

Европа

Белгија ја продолжи забраната за патување и покрај критиките од ЕУ

Објавено пред

Европската комисија вели дека се изненадени од одлуката на белгиските власти да ја продолжат забраната за сите неважни патувања во и надвор од границите на земјата.

Пред две недели Комисијата испрати писмо до Белгија во кое бара објаснување за строгите ограничувачки мерки воведени на границите на земјата на почетокот на февруари, a со цел да се спречи ширењето на новите видови на коронавирус за време на училишните и карневалските празници во Западна Европа.

И покрај критиките на Европската комисија, белгиските национални власти одлучија мерката за затворање на границите, која требаше да трае до 1 април, да ја продолжат и за велигденските празници, до 18 април.

Од седиштето на ЕК велат дека ќе ги истражат сите опции што се наоѓаат на маса за да се обезбеди функционирање на внатрешниот пазар и да им се гарантира правото на слободно движење на граѓаните.

Во исто време, белгиските национални власти нагласуваат дека на Европската комисија ѝ го објасниле постоењето на такви мерки како уреден и важен елемент на целокупните мерки за борба против ширењето на вирусот.

Се додава дека на 26 март, забраната за сите неесенцијални патувања повторно ќе биде разгледана од ненационалниот Советодавен одбор.

Европа

Експертите во страв, во Велика Британија се појави индиска мутација на коронавирус

Објавено пред

Во Велика Британија, се откриени нови случаи на заразени со Ковид-19 и тоа како што велат научниците со потенцијално нова загрижувачка мутација, која за прв пат беше откриена во Индија.

До 14 април, властите забележаа вкупно 77 случаи на овој вид на коронавирус, позната како Б.1.617. Од нив, 73 се евидентирани во Англија и четири во Шкотска.

Видот Б.1.617 во моментов е означен како „под истрага“. Ако се покаже дека е позаразен или поотпорен на нашиот имунолошки одговор, тогаш ќе зборуваме за „загрижувачка мутација“, велат експертите.

Постојат неколку „загрижувачки соеви“ во Велика Британија, вклучувајќи ги и оние што први беа откриени во Кент, Јужна Африка и Бразил, пишува Гардијан.

Овие нови видови на коронавирус содржат различен сет на мутации, иако има некои преклопувања.

На пример, сите три соеви имаат мутација наречена „N501Y“, за која се верува дека го прави вирусот позаразен, додека верзиите од Бразил и Јужна Африка имаат мутација наречена 484K, за која се верува дека му помага на вирусот барем делумно да го избегне нашиот имунолошки одговор.

Варијантата Б.1.617 најпрво била откриена во Индија, но подоцна се проширила и на други делови од светот, вклучувајќи ја и Калифорнија. Експертите се малку загрижени затоа што оваа верзија содржи две мутации на S протеинот што може да ја зајакне неговата способност да избегне имунолошки одговор на нашето тело.

Д-р Пол Хантер од Универзитетот во Источна Англија рече дека тоа е потенцијално вознемирувачка верзија.

„Овие две мутации заедно можат да бидат многу попроблематични од јужноафриканските и бразилските соеви кои имаат само една таква мутација, а потеклото од Индија полесно може да навлезе во заштитата на вакцините“, рече Хантер.

Сепак, потребни се дополнителни истражувања за да се утврди точната улога на овие мутации и нивното влијание.

Прикажи повеќе...

Европа

Римски гробари на протест: Повеќе не можеме да се справиме со преполни мртовечници

Објавено пред

Работниците на римските гробишта протестираа затоа што, како што велaт, повеќе не можат да се справат со пренатрупаните мртовечници, обвинувајќи ја владата дека не е во состојба да управува со пандемија на коронавирус.

Директорите на гробиштата велат дека 2.000 тела се натрупани само во римскиот крематориум, со капацитет од 50 лица на ден и дека другите гробишта се преполни.

Градската компанија за погреби претходно оваа недела објави дека се соочува со невидена ситуација и дава сè од себе за да обезбеди дополнителни 60.000 гробни места.

Според компанијата, од октомври 2020 до март 2021 година имало 4763 смртни случаи повеќе отколку во истиот период 2019/2020 година, а негативниот тренд продолжил и во април.

Досега, 116.000 луѓе починаа од Ковид-19 во Италија. Повеќето од нив се наоѓаат на северот на земјата, но во последно време сè повеќе луѓе умираат во централна и јужна Италија.

Демонстрантите положија венци пред Храмот Херкул, во близина на Градското собрание.

Политичарите од опозицијата велат дека таквата ситуација можела да се избегне доколку градските власти ги слушале предупредувањата уште во 2017 година дека треба да се модернизира и прошири крематориумот.

Прикажи повеќе...

Европа

Ангела Меркел вакцинирана со „астразенека“

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел денес беше вакцинирана со „астразенека“.

Меркел, која во јули ќе наполни 67 години, веќе објави дека има намера да се вакцинира, но дека го чека својот ред, пишува „Дојче веле“.

Досега претседателот Франк-Валтер Штајнмаер исто така беше вакциниран со „астразенека“, велејќи дека има доверба во вакцините што биле одобрени во Германија.

По препорака на Централната комисија за вакцини во Германија, само оние над 60 години се вакцинираат со „астразенека“ од почетокот на април.

Министрите за здравство на сојузните покраини пред неколку дена одлучија помладите луѓе кои ја примија вакцината на „Астразенека“ како прва вакцина, да добијат вакцина од „Фајзер / Бионтек“ или од „Модерна“ во втора фаза.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион42 минути

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија3 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија5 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија5 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија7 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија7 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет8 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа10 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион10 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија10 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион11 час

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија11 час

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа1 ден

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Досие