Контакт

Европа

Берлинскиот суд ја укина владината одлука за затворање на кафулињата: „Тоа нема смисла ако се носат маски“

Објавено пред

Пред нешто повеќе од една недела се случи голема промена во ноќниот живот во Берлин.

Имено, за да се потисне ширењето на коронавирусот, властите одлучија да наложат сите кафулиња, барови, ресторани и клубови да бидат затворени од 23 до 6 часот наутро, што во Берлин не се случило во последните 70 години.

Тоа беше одговор на сојузната влада за порастот на новозаразени лица.

Меѓутоа, како што објави „Гардијан“, берлинскиот Управен суд ја укинал одредбата за ограничување на работното време воведена од градскиот Сенат минатата недела.

Имено, податоците објавени од Институтот „Роберт Кох“, кој е германска агенција за контрола на болестите, покажуваат дека кафулињата се придржувале до наметнатите хигиенски правила и дека тие не придонеле значително за ширењето на инфекцијата во Берлин.

Судот потоа заклучи дека мерката на Сенатот за воведување ограничувања на работното време не е оправдана.

„Одлуката за ограничување на работното време е суспендирана затоа што судот смета дека е непропорционална со оглед на другите мерки што ги преземаме за борба против пандемијата“, се вели во соопштението на судот.

Понатаму, се објаснува дека нема докази оти рестораните и кафулињата, кои се придржуваат до мерките за носење маски и физичко растојание, придонесуваат за ширење на инфекцијата.

Вкупно единаесет ресторани поднеле жалба до судот по донесувањето на одлуката.

Берлинскиот Сенат може да се обиде да поднесе жалба до повисок суд.

Но, вреди да се напомене дека судот во Берлин не е единствениот што донел ваква одлука против владата. Одлуката за забрана за луѓе од германските жаришта да патуваат на друго место кое не е прогласено за жариште, односно таму да преноќат, само ако имаат негативен тест на корона, и тоа не постар од 48 часа, веќе беше одбиена во девет од 19 германски покраини.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Половина милион луѓе без работа во Австрија

Објавено пред

Кризата како резултат на коронавирусот продолжува да го погодува пазарот на трудот во Австрија, каде што во ноември биле невработени 457.970 лица, а дури четвртина се појавиле од ноември минатата година.

Министерството за труд соопшти дека во споредба со октомври, во ноември има зголемување од 33.447 нови невработени. Во исто време, бројот на слободни работни места е намален во споредба со претходниот месец за повеќе од 6.000 – на 58.243.

Исто така, голем број луѓе, 276.370, се пријавени на скратено работно време. За само една недела, бројот на регистрирани лица за работа со скратено работно време се зголемил за околу 57.000.

Службата за вработување (АМС) апелираше до работодавачите да ги користат мерките за помош на австриската влада и да не ги отпуштаат своите вработени.

Според националната дефиниција, стапката на невработеност во моментов е 9,5 проценти и е зголемена за 2,1 процент во однос на ноември минатата година.

Прикажи повеќе...

Европа

„Фајзер“ ja пријави вакцината за одобрување во Европа

Објавено пред

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ штотуку ја пријави вакцината што ја произведе во соработка со германската биотехнолошка компанија „Бајонтек“ за условно одобрување oд Европската медицинска агенција, објави германската агенција ДПА.

„Фајзер“ сакаат вакцината да биде достапна во Европа до крајот на годината. „Фајзер“ и „Бајонтек“ соопштија дека добиле потврда за апликацијата откако вчера побарале одобрение од ЕМА.

Тоа го става „Фајзер“ рамо до рамо со фармацевтската компанија „Модерна“, која исто така побара одобрение од EMA за вакцина против Ковид-19

Лидерот на „Фајзер“, Алберт Бурла, рече дека тоа е уште еден клучен чекор во напорите за ублажување на последиците од пандемијата на коронавирус.

Клиничките испитувања покажаа дека вакцината на тврди „Фајзер“ има 95% ефикасност.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Австријците постари од 65 години ќе добијат бесплатни заштитни маски

Објавено пред

Во Австрија лицата постари од 65 години ќе добијат десет бесплатни заштитни маски ФФП2 од државата со цел да се заштитат од коронавирус.

Министерството за здравство ќе добие одобрение, според барањето на владата, во кое АПА имаше увид, да ги направи овие маски достапни за постарата популација.

Трошоците за оваа акција, која треба да биде одобрена од австрискиот парламент, се проценува на 24 милиони евра.

Целта е да ѝ се овозможи на постарата популација, која е ризична група, полесен пристап до ефикасни маски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Милошоски: Со кое право викендов Османи преговарал за историјата, јазикот и интересите на македонскиот народ    

Антонијо Милошоски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешното свое обраќање на протестот кој се одржа пред МНР под мотото...

Македонија24 минути

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија1 час

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија3 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион3 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија5 часа

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет5 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет5 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет5 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет5 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет6 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија6 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија14 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет16 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион18 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија19 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет19 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет20 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија24 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија1 ден

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Досие