Контакт

Свет

Берлин ќе ја прекине екстрадицијата на германски државјани во Британија по брегзит

Објавено пред

Германија ќе ја прекине екстрадицијата на своите граѓани во Британија веднаш по повлекувањето на Велика Британија од Европската Унија дури и ако се постигнат релевантни договори меѓу Обединетото Кралство и Унијата, објави „Фајненшал тајмс”, наведувајќи го како извор официјалното известување испратено од Берлин до Брисел.

Според известувањето, германскиот устав ја ограничува екстрадицијата на граѓаните на земјата, а единствениот можен исклучок е кога другите земји членки на ЕУ ќе побараат екстрадиција преку Европскиот налог за апсење или преку меѓународниот суд.

По брегзит, Германија ќе ги отфрли сите барања на Велика Британија за апсење германски државјани дури и за време на транзицискиот период, кој ќе се обезбеди ако се постигне договор помеѓу Лондон и Брисел.

Одлуката на Германија беше презентирана пред Европската комисија минатата недела.

Од 2010 година Лондон поднел речиси 1.800 барања за екстрадиција преку европска потерница, вклучувајќи и 15 барања за екстрадиција на германски државјани, кои биле барани во врска со кривични дела како сексуална злоупотреба на деца, перење пари, измама и трговија со дрога.

Европа

Франција им даде осум милијарди евра помош на произведувачите на автомобили

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон претстави историски план за помош од осум милијарди евра за произведувачите на автомобили, загрозени од последиците на пандемијата на коронавирус, пренесе АФП.

Парите би требало да послужат и за модернизација на секторот во Франција, за да земјата стане предводник во производството на електрични автомобили.

„Државата ќе даде нешто повеќе од 8 милијарди евра за тој сектор“ рекол Макрон за време на посетата на фабрика за автоделови.
Тој додал дека целта на помошта е Франција да стане прва економска земја во производството на „чисти автомобили“ во наредните пет години, со повеќе од еден милион електрични и хибридни автомобили годишно.

Макрон најавил зголемување на „еколошките субвенции“ за купување електрични возила на 7.000 евра за граѓаните и на 5.000 евра за фабрики, како и субвенции од 2.000 евра за возила на хибриден погон.

Од компанијата „Рено“ Макрон побара гаранции за иднината на вработените во двете фабрики, чија судбина е неизвесна.

Прикажи повеќе...

Европа

Римскиот Колосеум од 1 јуни ги отвора вратите

Објавено пред

Римскиот Колосеум, најпосетуваната туристичка атракција во Италија, од 1 јуни повторно ќе биде отворен за посетителите, два месеци откако беше затворен поради епидемијата на коронавирус.

Властите денеска истакнаа дека Колосеумот ќе биде осветлен со боите на италијанското знаме еден ден пред отворањето.

Оваа главна туристичка атракција со повеќе од седум милиони посетители годишно, е впишана на списокот на светско културно наследство.

„Последните неколку месеци беа многу тешки, со надреална тишина, која тешко ја прифативме“, се вели во соопштението на римската администрација, додавајќи дека персоналот и посетителите ќе мора да носат заштитни маски, нивната температура ќе се мери на влез и ќе бидат потребни резервации за посети.

Додека владата планира да ги отвори државните граници на 3 јуни, знаменитостите во Италија постепено се отвараат за посетителите со надеж дека ќе оживее целосно мртвиот туризам, кој учествува во бруто домашниот производ со околу 12%.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од пандемијата на коронавирусот и новиот предлог за седумгодишен буџет, кој со планот е тесно поврзан.

ЕК на својата редовна седница ќе ги усвои предлозите, а веднаш потоа со нив ќе бидат запознаени сите претставници на земјите членки.

Во 13.30 часот почнува пленарната седница на Европскиот парламент, на која претседателката на Комисијата ќе ги претстави предлозите на пратениците и на пошироката јавност.

Пред две недели Урсула вон дер Лајен го претстави ревидираниот предлог седумгодишен буџет на ЕУ и план за заздравување од коронавирусот. Таа не наведе ниту една конкретна бројка, но нагласи дека инструментот за заздравување ќе биде комбинација од заеми и бесповратна помош.

Таа објасни дека пакетот мерки ќе се состои од два дела – повеќегодишен буџет и инструменти за заздравување, кои ќе се финансираат преку задолжување на пазарите на капитал со гаранција на државите членки.

Новиот седумгодишен буџет е наменет за период од 2021 до 2027 година. Со оглед дека средствата од новиот буџет ќе бидат на располагање дури од 1 јануари следната година, се очекува дека Комисијата ќе предложи и некое решение за да се премести овој период до крајот на годината и да им помогне на економиите таму каде е најпотребна и најитна помошта.

Конечната одлука за тие предлози е на земјите членки, кои мораат едногласно да се договорат и на Европскиот парламент, кој мора да даде согласност на договорот на земјите членки.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет50 минути

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирус

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија2 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот, покрај олабавувањето...

Економија2 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија2 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава5 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија14 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија15 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија15 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија15 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија15 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион20 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија21 час

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија21 час

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија22 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија22 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија22 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет23 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион1 ден

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Досие