Контакт

Свет

Бесната Норвешка тврди дека Русија повторно ги блокира ГПС-сигналите

Објавено пред

Норвешката разузнавачка служба повторно изрази загриженост дека нејзините ГПС-сигнали на далечниот север на земјата се блокирани, а Осло повторно ја обвини Русија за неприфатливи дејства, пренесува „Ченел њуз Азија“.

Службата тврди дека нарушувањето во ГПС-сигналите, што го искусиле за време на големите вежби на НАТО во Норвешка минатата година, претставуваат особена грижа за војската и претставуваат закана за цивилното воздухопловство.

Таа во својот годишен извештај вели дека блокирањето на сигналот не претставува само нов предизвик за членките на НАТО, туку и дека ќе ја зголеми способноста на Русија да ја проектира својата моќ во мир, криза и во војна.

Норвешка и Финска протестираа против инцидентот за време на вежбите на НАТО во периодот од 25 октомври и 7 ноември, при што Осло рече дека руските сили на полуостровот Кола на Арктикот стојат зад блокирањето на ГПС.

Москва негира каква било вмешаност во инцидентот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Венецуела ја затвора границата со Бразил

Објавено пред

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, ќе ја затвори границата со Бразил како резултат на зголемените тензии околу испораките на странска помош. Претседателот, исто така, размислува за затворање на границата со Колумбија, со што би се изолирал поголемиот дел од внатрешноста на Венецуела.

Во телевизискиот говор во четвртокот Мадуро го објави затворањето на границата во Бразил и предупреди да не се прават обиди за внесување хуманитарна помош во Венецуела на сила.

„Не сакам да донесам таква одлука, но го разгледувам тоа – апсолутно затворање на границата со Колумбија“, рече тој. „Ги презедовме сите мерки за сè да биде мирно“, додаде тој.

Странската помош моментално се собира во Бразил и во Колумбија, на барање на опозицискиот лидер и самопрогласен претседател Хуан Гуаидо. Иако минатата година Мадуро ја прифати помошта од Обединетите нации, тој се спротивстави на новите пратки хуманитарна помош велејќи дека кампањата за помош на опозицијата е „провокација“.

Венецуела веќе ги затвори своите воздушни и поморски граници со Куракао, како и островите Аруба и Бонаир, од каде што Гуаидо, исто така, очекуваше хуманитарна помош.

Иако тој рече дека сабота е крајниот рок за примање на помошта, војската на Венецуела е лојална на претседателот Мадуро и ги блокира сите премини што водат до границите. Гуаидо е на пат кон граничниот колумбиски град Кукута, каде што неколку пратки американска помош чекаат да бидат пренесени во Венецуела.

Обединетите нации и Црвениот крст го критикуваа политизирањето на хуманитарната помош.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес од 7,5 степени го погоди Еквадор

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени е регистриран денеска во Еквадор, соопшти геолошкиот институт на САД.

Уште нема информации за човечки жртви или штета.

Жителите велат дека потресот бил многу силен и се треселе околу 30 секунди.

Последниот силен земјотрес во Еквадор, со јачина од 7,8 степени, се случи во 2016 година, кога загинаа 676 лица, а 16.600 беа повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја има сѐ помалку храна

Објавено пред

Северна Кореја предупреди дека се соочува со недостиг од храна од околу 1,4 милиони тони во 2019 година, односно дека е присилена речиси да ги преполови оброците, обвинувајќи ги високите температури, суштата, поплавите и санкциите на Обединетите нации.

Мисијата на Северна Кореја при Обединетите нации објави меморандум на две страници, без датум, во пресрет на вториот самит следната недела помеѓу американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

„Вашингтон“ бара Северна Кореја да се откаже од програмата за нуклеарно вооружување која е закана за САД, додека Северна Кореја бара укинување на санкциите, пренесе „Ројтерс“.

ОН едногласно ги зајакна санкциите за Северна Кореја од 2006 година, за да го прекине финансирањето на програмата на Пјонгјанг за нуклеарно вооружување и балистички проектили.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток1 час

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија2 часа

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија2 часа

Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија2 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија4 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија4 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија5 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа6 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија6 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија6 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија16 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија18 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија19 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија21 час

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија21 час

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија22 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Досие