Контакт

Свет

Биографија на кралицата Елизабета Втора, најдолготрајниот британски монарх

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора почина денеска, соопшти Бакингемската палата. Таа важеше за сакана владетелка и беше многу популарна во Велика Британија и ширум светот.

dobivaj vesti na viber

Елизабета Втора важеше за најмоќниот британски монарх, а на тронот беше цели 70 години. Покрај тоа што беше кралица на Обединетото Кралство, таа беше и монарх на 16 земји од Комонвелтот и исто така врховен поглавар на англиската црква.

Нејзиниот живот изобилувал со разни настани, од радосни до тажни, а она што е особено карактеристично за неа е што секогаш била со својот народ кога им било најтешко.

Елизабета Втора е родена во Лондон во 1926 година. Нејзиното целосно име е Елизабет Александра Мери. Нејзиниот татко бил британскиот крал Џорџ Шести, кој дошол на власт кога неговиот брат Едвард Осми абдицирал за да може да се ожени со Американката, Волис Симпсон.

Таа и нејзината помлада сестра Маргарет биле одгледани од гувернанта и биле крстени во капелата на Бакингемската палата. Како дете го добила прекарот „Лилибет“ бидејќи не можела да го изговори своето име.

Нејзиниот дедо, кралот Џорџ V, и нејзиниот татко Џорџ Шести, а подоцна и нејзиниот сопруг, принцот Филип, војводата од Единбург, исто така ја нарекувале со тој прекар.

Кога имала 13 години, започнала Втората светска војна. Иако била дете, во тешките моменти се трудела да им помогне на родителите и да ги бодри своите луѓе.

Во 1940 година преку детска емисија им се обратила на децата кои биле евакуирани поради војната. Потоа, во 1945 година, таа се приклучи на војската, каде што ги извршуваше должностите на возач и механичар.

Елизабета не одела на училиште, ниту јавно ниту приватно, но како и повеќето деца кои припаѓале на кралското семејство, таа се школувала дома, каде што ги имала на располагање најдобрите учители. На седумгодишна возраст научила да чита и пишува. Студирала и француски јазик, земала часови по пијано и танц, а се се променило кога станало очигледно дека еден ден ќе седне на британскиот трон.

На почетокот на Втората светска војна го запознала нејзиниот иден сопруг Филип, кој воедно и е далечен роднина. Се избричи во Британија за да студира на Кралскиот поморски колеџ. Тие почнаа да се допишуваат, што продолжи во текот на целата војна. Филип ја запросил веднаш штом се вратил од Пацификот. Заедно се појавија на свадбата на заеднички братучед во 1946 година. Поминуваа се повеќе време заедно – одеа на патувања, уживаа во возењето со автомобил… а потоа дојде бракот.

Тие се венчаа во 1947 година во лондонската Вестминстерска опатија на церемонија за која се зборува и денес. Филип ја променил својата православна вера за да може да се ожени со Елизабета и се откажал од своите титули. Тој стана британски државјанин и повеќе не бараше странски престол како наследник. Ја добил титулата војвода од Единбург и го користел презимето на мајка му Маунтбатен.

Од роднините на Филип, на свадбата била поканета само неговата мајка. На неговите роднини од Германија им било забрането да присуствуваат на свадбата поради нивните врски со нацистичките кругови, поточно затоа што неговите сестри биле во брак со нацистички функционери. На свадбата не бил ниту вујкото на Елизабета, Едвард Осми, а со него се солидаризирала и тетката на Елизабета, принцезата Мери.

Овој настан зазема посебно место во срцата на Британците бидејќи им донесе голема радост по страдањата од војната во Втората светска војна. Исто така, оваа свадба е првиот настан на кралското семејство што се пренесува на телевизија.

Парот се трудел да живее што понормално, па поради работата на Филип во морнарицата, поминале две години на Малта. Како што самите истакнаа, овој период им бил најсреќен бидејќи имале можност да уживаат како и секој друг „обичен“ пар. Тие и подоцна за време на бракот често оделе на овој остров, а интересно е што 60-годишнината од бракот ја прославиле и на Малта.

Филип почина во 2021 година, по 73 години брак, а трогателно збогувањето на кралицата Елизабета со Филип вклучуваше белешка, чија содржина ја знаела само таа.

Нивниот живот ненадејно се променил во 1952 година кога починал таткото на Елизабета, кралот Џорџ Шести. Елизабет и Филип во тоа време биле во Кенија. Штом ја слушнале тажната вест, се вратиле во Британија. Истиот ден била прогласена за кралица, а свеченото крунисување се одржало во 1953 година во Вестминстерската опатија.

Нејзиното владеење било обележано со бројни промени, но Елизабета секогаш била во чекор со времето. Елизабета Втора посетила дури 116 земји и се смета за шеф на државата која посетила најмногу земји.

Таа се смета за една од највлијателните жени на сите времиња. Тој е единствениот жив поглавар на една од земјите што учествувале во Втората светска војна. Следната 2022 година, кралицата слави јубилеј – 70 години владеење. Подготовките за тој свечен настан се веќе во тек.

Кралицата Елизабета Втора важи за исклучително богат монарх и „тежи“ околу 600 милиони долари.

Таа прослави два родендени – вистински и официјален. Нејзиниот вистински е на 21 април, а официјалниот е во јуни. Причината датира од 1748 година, кога Џорџ II ја воспоставил традицијата на двојни родендени. Бидејќи е роден во ноември кога времето е лошо, а сакал јавна прослава со своите поданици, решил да организира парада кога времето е добро. Оттогаш сè започна и традицијата опстана.

Кралицата Елизабета Втора е мајка на четири деца – има три сина и една ќерка.

Првото дете на Елизабета Втора и принцот Филип е принцот Чарлс, принцот од Велс, наследник на тронот. Родена е уште една ќерка, принцезата Ана, а потоа и принцовите Ендру и Едвард. Сите нејзини деца имаат свои семејства, а секое има по две деца.

Принцот Чарлс беше во брак со принцезата Дијана, од која официјално се разведе во 1996 година. Една година подоцна, принцезата Дијана почина во Париз. Чарлс имаше две деца со Дијана – принцот Вилијам, кој е во брак со Кејт Мидлтон, и принцот Хари, кој е во брак со американската актерка Меган Маркл. Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт имаат три деца – синовите, принцовите Џорџ и Луис, и ќерката, принцезата Шарлот.

Нејзиниот најстар син, принцот Чарлс, ќе го заземе британскиот трон по нејзината смрт. По тој повод, неговата сопруга Камила ќе стане кралица, што било желба на Елизабета Втора.
Таа јавно го искажала своето размислување и на тој начин и дала поддршка на Камила. Тие во таа прилика многу нагласија дека со тој чин Камила и официјално ја добила долго посакуваната потврда и прифаќање од кралското семејство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

Објавено пред

Одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина за мерките на Киев, како одговор на обидот на Русија да анектира делови од својата територија, стапи во сила денеска, се наведува во декретот потпишан од украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Интерфакс Украина.

dobivaj vesti na viber

Советот за национална безбедност и одбрана на Украина донесе одлука за неможност да се преговара со рускиот претседател Владимир Путин, се наведува во указот потпишан од Зеленски.

– Констатирана е неможноста да се преговара со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин – се наведува во документот.

Одлуката на Советот ги прецизира начините за спротивставување на обидите на Москва за анексија на украински територии, како и неопходните мерки за обезбедување на колективната безбедност на евроатлантската област и Украина и за враќање на нејзиниот територијален интегритет.

Соодветниот указ на Зеленски со кој се одобрува одлуката на Советот од 30 септември денеска е објавена на веб-страницата на претседателот.

– Уредбата стапува во сила со денот на објавувањето – се вели во текстот на документот.

Украина поднесе барање за забрзана процедура за членство во НАТО, откако беше објавено дека Русија ја покренала процедурата за приклучување на четири украински региони, откако во нив организираше референдум, што Киев и голем број земји го отфрлија како кршење на меѓународното право,пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинците објавија инструкции – што да се прави во случај на нуклеарен напад

Објавено пред

Украинскиот центар за стратешка комуникација и информациска безбедност на Украина објави инструкции за граѓаните што да прават во случај на нуклеарен напад.

dobivaj vesti na viber

Од Центарот наведуваат дека во случај на користење на т.н валкани бомби, забрането е земање препарати на база на јод бидејќи истиот може да предизвика непоправлива штета на организмот.

Според познавачите, таканаречените валкани бомби се оружје што комбинира радиоактивен материјал со конвенционални експлозиви.

Центарот наведува и како да се консумираат таблети со јод во случај на напад: доза од 16 mg се препорачува за бебиња до еден месец, доза од 32 mg за деца на возраст од една до три години и доза од 62,5 mg за оние до 12 години. Се препорачува тинејџери, бремени жени, доилки и возрасни под 40 години да земаат 125 mg.

„Ако ве зафати нуклеарна експлозија во стан, погрижете се воздухот однадвор да не влегува во просториите на куќата. Затворете ги сите прозорци, врати, отвори за вентилација, исклучете ја климата и греењето. Доколку е можно, преместете се во просторија без прозорци“, се наведува во препораките.

Се препорачува граѓаните да останат во засолништа 24 часа, освен ако поинаку не е препорачано од властите.

„Не јадете и не допирајте ништо што може да биде радиоактивно контаминирано“, се додава во напишаното.

Исто така, не се препорачува да се пие вода од чешма додека не стигне известување дека тоа е безбедно.

Доколку граѓаните се на отворено во моментот на нападот, може да забележат блесок на небото и им се советува да не гледаат во таа насока бидејќи тоа може да предизвика изгореници на рожницата, слепило и изгореници на очите.

„Запрете го автомобилот на безбедно место на страната на патот, затворете ги вратите и прозорците, блокирајте го влезот на воздух. Ако е можно, заштитете ги ушите со слушалки. Покријте ги устата и носот со маска или крпа и дишете низ неа додека не сте во засолниште“, се советува.

Се препорачува граѓаните да побараат засолниште во случај експлозијата да ги најде на отворено.

Прикажи повеќе...

Свет

Бербок го обвини Путин за терор

Објавено пред

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни преговори и дека врши терор.

dobivaj vesti na viber

„Како што сега стојат работите, Путин со својот говор во петокот јасно покажа колку е подготвен за преговори“, подвлече Бербок во изјава за дневниот весник „Ное Оснабрикер Цајтунг“.

Според неа, понудата на Путин гласи: „Ви ја одземаме земјата, ги потчинуваме вашите граѓани, а вие тоа треба да го потпишете“, пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија33 минути

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет41 минута

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет1 час

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет3 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет4 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет4 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет4 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион17 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа18 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет19 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија21 час

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион22 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија22 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија23 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија23 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија23 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет24 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет24 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...