Контакт

Свет

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Објавено пред

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои се товари Иран дополнително го продлабочуваат непријателството на двете земји.

Десетгодишниот конфликт меѓу Ријад и Техеран е дополнително оптоварен со верски разлики – во Иран доминираат шиитските муслимани, а Саудијците се гледаат себеси како водечка сунитска муслиманска сила, пренесува Би-би-си.

Таа поделба во исламот се рефлектира во целиот регион на Блискиот Исток бидејќи другите земји што се поделени како такви со мнозинско шиитско или сунитско население бараат поддршка и соодветно водство од Саудиска Арабија или Иран.

Историски гледано, Саудиска Арабија како кралство и родно место на исламот се смета себеси за земја лидер во муслиманскиот свет.

Од друга страна, по Исламската револуција во Иран во 1979 година, се создаде нова држава – револуционерна теократија со цел ваквиот владејачки модел да го прошири и во соседните земји, пренесува британскиот јавен сервис.

Како што оценува Би-би-си, американската инвазија во Ирак во 2003 година го собори од власт Садам Хусеин, сунит, и тоа го отвори патот за влада во Багдад во која доминираат шиити, а влијанието на Иран врз шиитите во таа земја од тогаш континуирано расте.

Подоцнежните востанија во арапскиот свет предизвикаа политичка нестабилност во целиот регион, а Иран и Саудиска Арабија ги искористија ваквите протести за да го прошират своето влијание, особено во Сирија, Бахреин и во Јемен.

Така, во текот на последните 15 години ривалството се зголемува, а според оценката на Би-би-си, Иран на многу начини победува во ваквата регионална трка.

Се наведува дека во Сирија поддршката на Иран за претседателот Башар ал-Асад придонела неговите сили во голема мера да ги уништат бунтовничките групи поддржани од Саудиска Арабија.

Според анализата, регионалните тензии ги влошува и милитаристичкиот авантуризам на младиот и импулсивен саудиски престолонаследник, Мухамед бин Саламан – кој де факто е владетел на земјата, која во Јемен води војна против Хутите, бунтовничко движење поддржано од Иран.

Иран, од друга страна, ги негира обвинувањата дека ги снабдува со оружје Хутите, иако извештаите на Обединетите нации говорат поинаку.

За САД и другите западни сили, слободата на навигација и половидба во Заливот е суштинска и секој конфликт што може да ја блокира испораката за нафта може лесно да ги активира американските поморски и воздушни сили, се вели во анализата на Би-би-си.

Свет

Марш за Асанж, поддршка и од познати личности во Британија

Објавено пред

Повеќе стотици луѓе, кои го поддржуваат Џулијан Асанж, денеска маршираа во Лондон. Целта на нивниот марш е да извршат притирок на британската влада да го одбие барањето за есктрадиција на основачот на Викиликс на САД, каде би требало да се соочи со обвиненија за шпионажа.

Меѓу насобраните беа и познати британски личности, како Роџер Волтерс од „Пинк Флојд“, пејачката на „Притендерс“, Криси Хајнд и модната дизајнерка, Вивиен Вествуд.

Исто така, повеќе од 40 правници од Велика Британија, САД, Франција и други земји објавија писмо во кое бараат од британската влада да го одбие барањето за екстрадиција на Асанж.

Портпаролот на Викиликс, Кристин Храфнсон, на насобраните им рекол дека кривичното гонење на Асанж е мрачна сила против оние кои сакаат правда, транспарентност и вистина“.

Сослушвањето за екстрадицијата на Асанж е закажано за в понеделник во судот во Лондон.

Прикажи повеќе...

Свет

Казнети 200.000 возачи во Холандија поради употреба на мобилен

Објавено пред

За шест месеци откако во Холандија на сила стапи забраната за користење мобилни телефони за време на возење велосипед, казнети се над 20.000 возачи.

Вкупниот број на возачи на сите видови возила, казнети поради користење на мобилен е десет пати поголем, односно изнесува 200.000, пишува весникот на англиски јазик „Дач ривју“.

Од јули минатата година, кога употребата на телефон за време на возењето велосипед стана кривично дело, над 21.300 велосипедисти се казнети со парични казни, објавија во заедничко соопштение министерството за правда, државното обвинителство, полиција и Централната служба за наплата на судски казни.

Возачите на моторни возила поради употребата на мобилни телефони за време на возењето, за шест месеци биле запрени повеќе од 121.000 пати, но само 80.000 се казнети парично, додека на останатите им се изречени други казни.

Вкупниот број на сите казни за сообраќајни прекршоци опадна во Холандија. Министерството за правосудство тоа го објаснува со намалувањето на бројот на луѓе кои возат без возачка дозвола, со измените кои на патиштата го отежнуваат брзото возење и силните предупредувања на камерите-радари, кои ги снимаат оние кои возат пребрзо.

Сепак, проблемот со брзото возење остана во Холандија – од 8,4 милиони парични казни за возачите минатата година, над 82 проценти биле поради пребрзо возење.

Прикажи повеќе...

Регион

Ердоган: Турција ќе делува поодлучно во Сирија

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека Анкара поодлучно ќе делува во Сирија, бидејќи во таа земја загинуваат турски војници, објави ТАС С.

Тој не прецизираше, кои чекори би биле преземни, само нагласувајќи дека Турција нема да потклекне пред сценаријата на глобалните сили. Ердоган рече дека за ситуацијата во Сирија разговарал со претседателот на Русија, Владимир Путин, со претседателот на Франција, Емануел Макрон и со германската канцеларка, Ангела Меркел.

Ситуацијата во Идлиб се влоши кон крајот на јануари, кога сириските владини трупи почнаа офанзива против екстремистите кои го прекршија примирјето. Москва повеќепати даде поддршка на овие противтерористички акции, додека Анкара тврдеше дека владините трупи го прекршиле примирјето договорено во Сочи.

Ердоган предупреди на можна воена операција во Идлиб.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ12 часа

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ17 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа18 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ18 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа19 часа

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет19 часа

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ1 ден

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија1 ден

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија2 дена

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија2 дена

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија2 дена

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ2 дена

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија2 дена

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија2 дена

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија2 дена

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава2 дена

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет2 дена

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион2 дена

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет2 дена

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Досие