Контакт

Свет

Болсонаро патува и покрај инфекцијата на белите дробови

Објавено пред

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, го посети јужниот дел од земјата откако ден претходно ѝ откри на јавноста дека зема антибиотици поради инфекцијата на белите дробови.

Болсонаро трипати беше позитивен на коронавирус, но според еден извор, лекарите што се со него на патувањето, не ја поврзуваат инфекцијата на белите дробови со Ковид-19.

Поминувајќи поголем дел од јули во самоизолација во својата резиденција, Болсонаро денеска рече дека неговиот последен тест на коронавирусот е негативен.

Тој во своето неделно обраќање рече дека се чувствува слабо и дека тестовите покажале оти има инфекција.

„Само што дадов крв за испитување. Знаете, вчера бев малку слаб, а ми пронајдоа и мала инфекција. Сега сум на антибиотици. По дваесетина дена во затворено, имам други проблеми, имам инфекција на белите дробови“, изјави Болсонаро.

И неговата сопруга е позитивна на коронавирус.

Свет

Кинез прогласен за невин по 27 години поминати во затвор

Објавено пред

Кинески државјанин осуден за убиство на две деца, по 27 години поминати во затвор бил ослободен откако судот го прогласил дека не е виновен. Си-ен-ен јавува дека тоа е најдолгата отслужена казна во Кина на осуденик кој подоцна е прогласен за невин.

Жанг Јухуан (53) бил ослободен во вторникот откако Врховниот суд во провинцијата Јиангши го прогласил за невин поради недостиг на доволно докази, објави кинескиот државен весник „Глобал тајмс“.

Ослободителната пресуда уследила по долготрајната правна битка на семејството на Жанг во која биле потенцирани проблемите и недостатоците на правниот систем на Кина.

Жанг бил осуден за убиство на две момчиња во 1993 година, кои биле негови соседи.

„Откако ги разгледавме материјалите, откривме дека нема директни докази што можат да ја докажат пресудата. Затоа го прогласивме Жанг за невин“, изјавил судијата Тјан Ганлин.

Жанг сега може да бара надомест од државата.

Во изминатите неколку години, адвокатите за човекови права го критикуваат правниот систем на Кина, тврдејќи дека дозволува неправедно судење, тортура и друго малтретирање во притвор.

Кина направи обиди да го реформира својот правен систем. Според извештајот на „Глобал тајмс“, Кина официјално го усвои правниот принцип на „секој е невин додека не се докаже дека е виновен“ во 1996 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Од денес, 6 недели целосна блокада во Мелбурн

Објавено пред

Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, од денеска е под целосен карантин, кој ќе трае шест недели бидејќи властите се борат против вториот бран на коронавирусот.

За време на карантинот, повеќето продавници и компании ќе бидат затворени, што предизвика загриженост на жителите поради недостаток на храна, пренесува „Ројтерс“.

Улиците во главниот град на сојузната држава Викторија, се празни. Во градот со пет милиони жители, има пријавено 471 случаи на коронавирус и осум смртни случаи во последните 24 часа.

Австралија сега има вкупно околу 20.000 случаи на Ковид-19 и 255 починати, што, сепак, е сè уште помалку од многу други развиени земји.

Сепак, пандемијата во Викторија се заканува дека ќе се прошири во другите сојузни држави. Нов Јужен Велс објави 12 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на 483. Случаи на коронавирус не се пријавени во други држави и територии.

„Ја спуштивме кривата еднаш и ќе го сториме тоа повторно“, им рече министерот за здравство Грег Хант на новинарите.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, ги повика граѓаните на Мелбурн, кои веќе минале низ неколку недели строги рестриктивни мерки, да останат смирени поради зголемувањето на побарувачката во супермаркетите.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Лос Анџелес се претоври во град на големи забави и покрај забараната

Објавено пред

По извештајот за голем број забави кои ги кршат здравствените барања, чија цел е спречување на ширењето на новиот коронавирус, градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарчети најави дека ќе го овласти градот да ги исклучи водата и струјата за жителите кои одржуваат такви собири.

Од петок вечер, ако случбениците на полициската управа во Лос Анџелес одговорат и потврдат дека некаде се одржува голема забава, а постојат докази дека местото повеќепати се однесувало на истиот начин, одделението ќе бара од градот да ги исклучи водата и струјата во рок од 48 часа.

Тој рекол дека иако сите ноќни клубови и барови се веќе затворени, овие големи куќи за гости всушност станале ноќни клубови на спрат и често се случуваат во куќите кои се празни или се користат за краткотрајни изнајмувања.

„Последиците од овие големи забави ги надминуваат и самите забави. Тие се проблем во целата наша заедница, бидејќи вирусот може брзо и лесно да се прошири“ рекол тој.

Прашањето за големите и приватни собири оваа недела привлече големо внимание, по бурната забава во понеделникот во дворец која заврши со фатално пукање.

Околу 200 луѓе беа на забавата кога полицијата првпат влегла околу 19 часот по бројни пријави на соседи за бројноста на гостите.

Иако полицијата казнила неколку возила кои биле нелегално паркирани, тие не ја прекинале забавата, иако групните собири се забранети според здравствените мерки.

Забавата на Малхоланд Драјв е последна во низата големи домашни забави за време на пандемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет47 минути

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе за коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет2 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет2 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет2 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет15 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет16 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет16 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион16 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет18 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија21 час

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија22 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ22 часа

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет23 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија23 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет1 ден

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија1 ден

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Досие