Контакт

Свет

Болсонаро ја отфрла вината дека лошо управувал со пандемијата: Од првиот момент, постапивме правилно

Објавено пред

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро негираше дека има грешки во начинот на кој неговата администрација се справи со кризата од пандемијата на коронавирус, откако парламентарната комисија упати сериозни обвинувања против него.

Во исто време, Болсонаро ја критикуваше парламентарната комисија.

„Би било добро доколку комисијата направи нешто продуктивно за Бразил. Не постигнаа ништо друго освен омраза и непријателство, но знам дека ние не сме одговорни за ништо. Од првиот момент, постапивме правилно“, нагласи Болсонаро.

Во извештајот објавен по шестмесечна истрага на парламентарната комисија се наведува дека Болсонаро треба да биде обвинет за голем број прекршоци поради начинот на кој ја решил кризата поврзана со пандемијата од Ковид-19.

Болсонаро е обвинет дека не успеал да го стави под контрола коронавирусот во кој загинаа повеќе од 600.000 Бразилци.

Извештајот, исто така, посочува дека експертската комисија се залага Болсонаро да се соочи со девет точки од обвинението, а исто така се препорачува да биде обвинет за убиство и геноцид врз домородните групи.

Авторот на извештајот, сенаторот Ренан Калеирос, истакна дека истражниот комитет ја докажал вмешаноста на претседателот во илјадници смртни случаи од Ковид- 19.

За извештајот допрва треба да се гласа во Сенатот, каде сè уште може да се стави вето или да се смени текстот за да нема гаранција дека ќе доведе до кривична пријава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните со ковид

Објавено пред

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени со ковид, а кои имаат лесна или умерена болест, соопшти Светската здравствена организација.

Плазмата покажа рано ветување кога се даваше интравенски на луѓе болни со Ковид-19.

Но, СЗО сега вели дека тековните докази покажуваат дека тоа не го подобрува преживувањето, ниту ја намалува потребата за механичка вентилација, и дека е скапо и одзема време да се администрира.

Се дава силна препорака против употребата на крвна плазма кај луѓе кои немаат сериозни симптоми на Ковид-19, но дури и за пациенти со тешка и критична болест, третманот треба да се дава само како дел од клиничко испитување.

Реконвалесцентната плазма е течниот дел од крвта од пациент кој прележал ковид, кој содржи антитела произведени од телото откако бил заразен. Тоа беше еден од низата потенцијални третмани испитани на почетокот на пандемијата, но покажа ограничена корист во клиничките испитувања.

СЗО соопшти дека нејзините последни препораки се засновани на докази од 16 испитувања во кои биле вклучени 16.236 пациенти со нетешка, тешка и критична инфекција со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски претставници ги бојкотираат Зимските олимписки игри во Пекинг

Објавено пред

Претставници на американската влада ќе ги бојкотираат Зимските олимписки игри во Пекинг во 2022 година поради кинеските злосторства за човековите права, соопшти Белата куќа, само неколку недели по разговорите кои имаат за цел да ги смират тензичните односи меѓу двете сили.

Дипломатскиот бојкот, кој им остава слобода на спортистите да патуваат во Пекинг на натпревари, беше охрабруван со месеци од некои членови на Конгресот и групи за човекови права.

Пекинг се закани со неодредени одлучни контрамерки против секој таков потег, што сигурно дополнително ќе ги заострува односите, кои веќе се на најниска точка во последните децении.

Администрацијата на претседателот Џозеф Бајден го истакна она што Вашингтон го вели е геноцид врз малцинските муслимани во западниот кинески регион Ксинџијанг. Кина негира каква било злоупотреба на правата.

„ Американските дипломатски претставништва или официјални мисии би ги третирале овие игри како нормална работа, но соочени со невидени прекршувања на човековите права и злосторства во Ксинџијанг, едноставно не можеме да го сториме тоа“, рече секретарот за печат на Белата куќа Џен Псаки, додавајќи дека американските спортисти имаат целосна поддршка.

„ Ќе бидеме 100 проценти зад нив додека ги поддржуваме дома“ нагласи Псаки.

Кинеската амбасада во Вашингтон го нарече бојкотот „политичка манипулација“ која нема да влијае на Олимписките игри бидејќи не била испратена покана до американските политичари. Рускиот претседател Владимир Путин е единствениот лидер на голема земја кој ја прифати поканата.

Прикажи повеќе...

Свет

Несреќа во Украина: Десет загинати во судир на камион и минибус

Објавено пред

Најмалку 10 луѓе загинаа, а седум се повредени во судир на камион и минибус во северна Украина, соопштија службите за итни случаи.

Спасувачките екипи од регионот Черниговски се на терен.

„ Утринава околу 7.55 часот недалеку од селото Бруслив, во Черниговско дошло до судир на минибус и камион“, се наведува во соопштението на итната помош кое е објавено на веб-страницата на Укринформ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните со ковид

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени со ковид, а кои...

Свет2 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет2 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет3 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ15 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион16 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет16 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион16 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија17 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет20 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија20 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија23 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија23 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион24 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија24 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа1 ден

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа1 ден

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 ден

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет2 дена

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Досие