Контакт

Свет

Болтон му се закани на трибуналот во Хаг: Ако гоните Американци, на сите ќе ви се одмаздиме

Објавено пред

dzon bolton sovetnik za nacionalna bezbednost belata kukja

САД ќе преземат мерки против Меѓународниот кривичен трибунал доколку се обиде кривично да гони американски државјани поради дела направени во Авганистан, изјави Џон Болтон, советник во Белата куќа за национална безбедност.

„САД ќе го употребат секое неопходно средство за да ги заштити своите граѓани, своите сојузници од неправедни обвинувања на тој нелигитимен суд“, рекол Болтон.

Обвинителот Фат Бенсуд претходно побара почнување истрага за можни воени злосторства и злосторства против човештвото во Авганистан, каде што американските воени трупи веќе 17 години се ангажирани во војна.

Болтон оценува дека трибуналот претставува закана за американскиот суверенитет и национална безбедност тврдејќи дека судот има многу мала одговорност и дека неговата дефиниција за злосторство е широка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Француската полиција трага по четворица по групното силување емитувано на Снепчет

Објавено пред

Француската полиција во градот Тулуз е во потрага по четворица осомничени за групно силување на 19-годишно девојче, кое било снимено и емитувано на Снепчет. Силувањете се случило во неделата вечерта во паркот на ноќниот клуб „Балма“, пренесува „Франсинфо“.

Во видеото се слуша как ожртвата вика за помош, а се слуша и најмалку еден од инволвираните мажи, кој му кажува на друг осомничен дека нема да го снима нападот, велејќи:

„Престанете да снимате, ова е силувањ…ова е силување,”Што покажува дека биле свесни оти нападот не бил консензуален.

„Момци, секој да си го чека редот”, вели другнапаѓач во видеото додека другите се смеат.

Досега, според јавниот обвинител на Тулуз, ниту еден од мажите вклучени во силувањето не е идентификуван, но корисниците на Твитер шпекулираат за идентитетот и потеклото на осомничените. Напаѓачите кои се вклучени се соочуваат со 20 години затвор ако бидат прогласени за виновни за силување, но досега иследниците биле претпазливи велејќи дека нападот е јасно неконсензуален, но не расправале за можните обвиненија.

Инцидентот има впечатлива сличност со друго силување, кое беше емитувано преку Фејсбук во Шведска во јануари 2017 година. Мажите кои биле вклучени, од кои двајца биле баратели на азил, биле прекинати од полицајците за време на нападот и уапсени откако еден корисник на Фејсбук ја пријавил нивнмата активност на полицијата.

Реза Мохамед Ахмади (21) подоцна беше осуден на четири години затвор за силување, 18-годишниот Мејсам Афшар беше осуден на една година, а нивниот шведски соучесник Емил Ходаголи беше осуден на шест месеци по судењето во април минатата година година. Само неколку месеци по силување на “Фејсбук”, шведската полиција во Упсала уапси уште еден маж инволвиран во групно силување од банди што беше објавено на “Снепчет”.

Прикажи повеќе...

Вести

Паника на крузерот закотвен во Ротердам, се разболеа десетици патници

Објавено пред

Од

Холандските служби за итни случаи соопштија денеска дека десетици патници кои се разболеле на крузерот закотвен во Ротердам се задржани на бродот заради лекување.

Операторот на бродот „Аида крузери“ изјави дека екипажот ги зголемил хигиенските мерки по појавата на инфекции на гастроинтестиналниот тракт кај патниците, објави АП.

Локалните служби за итни случаи најавија дека е пријавено дека 70 патници се чувствувале лошо и дека биле прегледани на крузерот.

До крајот на утрото, велат тие, на половина од патниците им било подобро и отишле на обиколка на Ротердам.

Прикажи повеќе...

Свет

Шведската црква ги прикрива муслиманските смртни закани кон парохијата Скелефтеа 

Објавено пред

Претставник на Црквата на Шведска призна дека графитите испишани врз локалната црква, кои вклучувале зборови како “џихад” и “убива”, не е прв случај на верска омраза во Скелефтеа, но свештенството одлучило да не коментира за ова прашање со надеж дека нападите ќе престанат, па ги претставувале како „невин” вандализам, пренеува весникот „Самхалснит“.

Црквата„Алхемскиркан“ во Скелефтеа на 3 септември била вандализирана од исламски религиозни екстремисти со графити со црно мастило полни омраза и заканувачки пораки. Но настанот не се најде во големите шведски медиуми иако полицијата соопшти дека се особено сериозни во врска со оваа форма на напади од омраза кон црквите и дека не ги сметаат за обични тинејџерските улични банди.

Црквата на Шведска и Шведското радио избрале да го минимизираат инцидентот како невино чкрабање без да споменат која црква била вандализирана или да посочат на експлицитно антихристијанската природа на графитите. Портпаролот на црквата, П-О Сјодин, признава дека не е првпат црквата во Скелефтеа да биде вандализирана.

Во мај годинава, вандализирањето на црквата „Свети Олоф“ во истиот град со зборот “џихад” предизвика бура од негодување во јавноста бидејќи шведскиот национален телевизиски оператор СВТ одлучи да ја повлече фотографијата на вандализирана црква, за која сметале дека е “премногу чувствителна”, а Сјодин го нарекол испишувањето на зборот “џихад” вообичаена глупост.. Џихад е арапски збор што првично значи “стремеж”, но во многу исламски контексти ја означува желбата за света војна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија2 часа

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија2 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија4 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија4 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија4 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија5 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија5 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет6 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија15 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија18 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија19 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија22 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија22 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток1 ден

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ1 ден

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Досие