Контакт

Свет

Бомбаш самоубиец активира експлозив за време на протестите во Авганистан, загинаа најмалку 22 лица

Објавено пред

Бомбаш самоубиец уби најмалку 22 лица во напад врз демонстранти на автопатот меѓу источниот авганистански град Џалалабад и границата со Пакистан, објавија официјални лица.

Уште 23 лица беа повредени во овој напад, изјави Атула Когани, портпарол на гувернерот на провинцијата Нангарар.

Официјални лица претходно изјавија дека во болниците се префрлени 45 мртви и ранети лица и дека бројот на жртвите може да се зголеми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пијана Ирка го плукнала пилотот на „Ер Индија“ зашто не ѝ дале алкохол

Објавено пред

Видео кое стана вирално на социјалните мрежи покажува патничка од ирско потекло која го навредува екипажот на летот на “Ер Индија” за Лондон, наводно затоа што не ѝ давале повеќе алкохол, пренесува „Спутник“.

„Пијаната жена предизвика ужасна сцена на меѓународниот лет на „Ер Индија”, кога екипажот одлучи да не ја служи повеќе алкохол. Таа беше снимена на видео, тврдејќи дека е меѓународен адвокат и јасно се гледа дека го плука пилотот,” вели Амитаб Чудари.

Иако неклтурното однесување било сосема неоправдано и казниво, воздржаноста и смиреноста на екипажотизложен на ситуацијата е за пример.

„Ер Индија“ одби официјално да коментира или да го пофали екипажот за неговата професионалност. За жената се вели дека е уапсена набргу по слетувањето.

Видеата со несоодветното однесување на жената биле снимени од повеќе патници и се раширија на социјалните мрежи. Точниот редослед на настаните на летот останува нејасен, бидејќи „Ер Индија“ не го коментираше инцидентот.

Многу корисници на Твитер побараа на патничката да ѝ биде забрането патувањето со авион.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Грција мора да плати казна поради помош на бродоградилиште

Објавено пред

Грција мора да плати казна во висина од 10 милиони евра поради тоа што не побара враќање на непрописно исплатената државна помош на бродоградилиштето „Хеленик шипјардс“ за време на економската криза, објави Европскиот суд на правдата (ЕСП).

Од 2008 година, Европската комисија бара од Грција да обезбеди враќање на повеќе од 280 милиони евра непрописна државна помош исплатена за „Хеленик шипјардс“, кое долго време е во финансиски тешкотии.

Во меѓувреме, вкупниот износ на помош што бродоградилиштето треба да го плати надмина 600 милиони евра, велат судиите.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Дваесет и двегодишен диџеј најмладиот градоначалник во Горна Австрија

Објавено пред

Фабијан Гринајс од Народната партија на Австрија (ОВП) победи на изборите во Вајсенкирхен (округ Грискирхен) и стана најмладиот градоначалник во регионот на Горна Австрија.

Гринајс, познат како DJ „Greenice“, освои 52,4 отсто од гласовите, победувајќи ги кандидатите Андреас Аумајер (зелените), кој освои 41,6 отсто од гласовите, а Герхард Калтзајс (ФПО), кој доби 6 отсто гласови.

Изборите за градоначалник беа организирани откако актуелниот градоначалник Волфганг Деженев (ОВП) оваа година поднесе оставка поради здравствени причини.

Претседателот на покраинскиот комитет на партијата Томас Штелцер ја честита победата на новиот градоначалник.

„Гринајс ќе внесе свежина и нови идеи во својата татковина“, рече Штелцер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија38 минути

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија1 час

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски кој е во...

Македонија2 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија2 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија2 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет3 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија4 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија4 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија5 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија16 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија18 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија19 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија20 часа

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија21 час

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања23 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија23 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток24 часа

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија24 часа

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие