Контакт

Свет

Бондарев: Присуството на руски мировници во Нагорно-Карабах ќе обезбеди траен мир

Објавено пред

Распоредувањето руски мировници во Нагорно-Карабах ќе обезбеди траен мир во регионот, рече шефот на Комитетот за одбрана и безбедност при Советот на Руската Федерација, Виктор Бондарев, во интервју за ТАСС.

„Присуството на руски мировници во Нагорно-Карабах ќе обезбеди мир во регионот на долг рок. Не е првпат Русија да игра клучна улога во решавањето на конфликтите меѓу нашите најблиски соседи. Ние длабоко ги почитуваме двете завојувани страни и им посакуваме среќа и просперитет, кои се невозможни за време на војна“, рече тој.

Според Бондарев, трилатералниот договор постигнат меѓу Русија, Ерменија и Азербејџан стави крај на братоубиствената војна во Нагорно-Карабах и овозможи да се спречи поголемо крвопролевање.

„Азербејџан се согласи на целосен прекин на огнот и распоредување руски мировници на линијата за контакт меѓу азербејџанските и ерменските трупи. Ерменија, од своја страна, направи големи отстапки по должина на безбедносниот појас за да ги спаси животите на жителите на Нагоро -Карабах и за одржување контрола над поголемиот дел од територијата “, нагласи Бондарев.

„Сите имаат корист од крајот на војната во Нагорно-Карабах. Се надеваме дека тоа ќе биде пресвртна точка во текот на долгорочниот ќорсокак и дека ќе го отвори патот за траен мир во регионот. Уверен сум дека руските мировници ќе ги исполнат своите задачи со чест и достоинство“, додаде сенаторот.

 

Регион

Српскиот учител по глума, Мирослав Мика Алексиќ, ги негира обвиненијата за силување

Објавено пред

Српскиот режисер, сценарист и учител по глума, Мирослав Мика Алексиќ, беше сослушан денес пред Вишото јавно обвинителство. Тој ги негирал обвиненијата за силување поднесени од српската актерка Милена Радуловиќ и други негови ученички во школата за глума.

Обвинителството по сослушувањето му предложи на судот да му одреди притвор на Алексиќ.

Тој е обвинет за осум кривични дела силување и седум кривични дела сексуално вознемирување извршени во периодот од 2008 до 2020 година.

Осомничен е за силување и сексуално вознемирување на шест женски лица, а некои од нив во времето на извршување на кривичното дело биле малолетни.

На Алексиќ му се заканува казна затвор од 15 години.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Навални од судница ги повика Русите да излезат на улица

Објавено пред

Рускиот суд му одреди притвор на опозицискиот лидер Алексеј Навални до 15 февруари, кој, пак, ги повика Русите да излезат на улица и да протестираат против владата.

„На Алексеј Навални му е одреден притвор во траење од 30 дена, до 15 февруари“, објави неговиот адвокат Вадим Кобзев на Твитер.

Веднаш по таа одлука беше објавено видео во кое лидерот на опозицијата од судницата ги повикува Русите да ја преместат борбата на опозицијата на улица.

„Овие разбојници (на власт), тоа добро го знаете, најмногу се плашат од луѓето што излегуваат на улица (…), затоа не плашете се, излезете на улица, не за мене, туку за вашата иднина“, рече тој во видеото снимено во судницата и објавено на социјалните мрежи.

Неговиот најблизок соработник Леонид Волков веднаш објави на Твитер дека екипите на Навални „почнуваат да се подготвуваат за големи протести низ целата земја на 23 јануари“.

Судската одлука следува еден ден по апсењето на Навални по пристигнувањето во Москва.

Прикажи повеќе...

Свет

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено пред

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон на 6 јануари.

Снимката, направена од воениот дописник Лук Могелсон, покажува упад на стотици десничари во Капитол меѓу кои и т.н. водач на групата Џејк Анџелио (33), познат и како „човекот со рогови“.

На самиот почеток на видеото се гледа како Џејк влегува во Сенатот и поздравува група луѓе, во присуство на полицијата.

Потоа тој влегува во конгресната сала и претура по масата на потпретседателот Мајк Пенс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт3 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија3 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет4 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија6 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет6 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија7 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ8 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија8 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија9 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа9 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет10 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион10 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет11 час

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет11 час

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет11 час

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет22 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ22 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет23 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет1 ден

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Досие