Контакт

Свет

Борбен авион на Тајван исчезна од радарите – во тек е потрага по пилотот

Објавено пред

Тајванскиот борбен авион Ф-16 исчезна за време на тренинг-мисија во странство, а во тек се напори да се најде пилотот, соопшти тајванската влада.

Тајванското Министерство за одбрана наведува дека F-16V, најнапредниот тип на авион во тајванската флота, исчезнал од радарите по полетувањето од воздухопловната база Чиаџи во јужен Тајван, пренесува „Танјуг“.

Тајванскиот претседател Каи Јинг-вен издаде инструкции да ги вложи сите достапни напори во мисијата за пребарување и спасување и „дополнително да ја разјасни причината за несреќата“, рече претседателскиот портпарол.

Владиниот команден центар за спасување соопшти дека очевидци го виделе падот на авионот во морето, а хеликоптери и бродови го бараат пилотот.

Свет

Борис Џонсон: Инвазијата на Украина би била катастрофален чекор

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека инвазијата на Украина ќе биде „катастрофален чекор“.

Портпаролот на премиерот Џонсон истакна дека Британија не планира да испрати борбени трупи во Украина за да и помогне да се одбрани од каква било руска агресија, пренесува Ројтерс.

Според Џонсон, руската инвазија на Украина би била болна, насилна и крвава работа

Прикажи повеќе...

Свет

Убиство во Лондон – избодена жена, маж прегазен со возило

Објавено пред

Две лица загинаа во инцидент во западен Лондон – една жена е избодена до смрт, а маж е убиен од возило, пренесува британски „Експрес“.

Полицијата соопшти дека добила повик веднаш по 9 часот по локално време од патот Чипмунам.

Кога пристигнале на местото на несреќата, затекнале жена со убодни рани и маж удрен од возило.

Констатирана е смрт на лице место.

Портпаролот на лондонската полиција потврди дека повикот пристигнал денеска во 9.01 часот од патот Чипмунам.

На местото на несреќата излегла брза помош, како и пожарникари, а други детали се уште не се објавени.

Прикажи повеќе...

Свет

Историски момент – првата жена судија во Врховниот суд на Пакистан

Објавено пред

Адвокатката Ајша Малик денеска положи заклетва како судија на Врховниот суд во Пакистан, со што стана првата жена во историјата на таа земја која стигнала до највисокиот суд, јавува Анадолија.

Церемонијата на полагање заклетва беше пренесувана во живо од државните медиуми, а нејзиното назначување, иако историско, предизвика контроверзии во Пакистан.

Многу адвокати и судии се спротивставија на овој потег, тврдејќи дека е нарушен принципот на стаж, бидејќи Малик беше четврти судија на Високиот суд во Лахоре пред да биде унапреден.

Пакистанската судска комисија, деветчлено тело кое ги потврдува назначувањата, го одби нејзиното унапредување во Врховниот суд во септември минатата година.

Гласањето беше повторено на почетокот на 2022 година, па комисијата го потврди нејзиното именување со пет гласа „за“ и четири „против“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 час

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија2 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија2 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет3 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија3 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет4 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија4 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет4 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет5 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет6 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија17 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија18 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет20 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија22 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Досие