Контакт

Европа

Борел: ЕУ не може целосно да се изолира од Русите

Објавено пред

Шефот на дипломатијата на Европската Унија, Жозеп Борел денеска изјави дека ЕУ ќе го регулира протокот на руски граѓани кои доаѓаат во земјите од европскиот блок, но дека не може целосно да се изолира од Русите, пренесе РИА Новости.

dobivaj vesti na viber

„Слушнав приказни дека Русите нема да станат поголеми демократи затоа што дошле кај нас и дека затоа нема потреба да им се издаваат визи. Но, не можеме да им забраниме на руските граѓани да доаѓаат кај нас, во нашите земји – тоа не е она што ЕУ-министрите велат дека е договорено во Прага на 31 август“, рече Борел на прес-конференција во Прага.

Истовремено, тој нагласи дека земјите од ЕУ кои граничат со Руската Федерација самите ќе го регулираат влезот на руските граѓани.

Според медиумите, министрите за надворешни работи на ЕУ на 31 август се согласија да го суспендираат визниот договор со Русија од 2007 година, што им олеснува на Русите да добијат туристички визи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Стано: ЕУ ќе воведе санкции за организаторите на нелегалните референдуми

Објавено пред

ЕУ смета дека референдумите за приклучување кон Русија организирани во украинските региони се „нелегални“ и сите лица кои учествувале во нивната организација ќе бидат казнети, изјави портпаролот на шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел.

dobivaj vesti na viber

„Сите лица кои учествуваа во организирањето на тие нелегални референдуми и кои ги поддржаа ќе ги сносат последиците“, изјави портпаролот на Борел, Петер Стано на редовната дневна прес-конференција во Брисел.

Европската унија подготвува нови економски и индивидуални санкции против Русија, а на листата ќе бидат додадени и лица кои јасно се вклучени во тие референдуми, изјави денеска во обраќањето пред Европскиот парламент еден од соработниците на Борел, Лук-Пјер Девињ.

„Секоја поддршка за тие незаконски референдуми е незаконска. Се зависи од вклученоста во таа поддршка“, рече Стано и додаде дека земјите-членки на ЕУ ќе утврдат дали активностите на тие лица се предмет на санкции и дали има причини да се воведат санкции за нив.

За воведување нови санкции потребна е едногласна одлука на европските дваесет и седум земји.

ЕУ веќе воведе санкции против Москва, вклучително и суспендирање на купување јаглен и нафта. Таа, исто така, стави повеќе од илјада Руси, вклучително и претседателот Владимир Путин и бројни олигарси, на црната листа на лица на кои им е забранет влезот во Унијата, потсетуваат медиумите во регионот.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите за извоз на руско жито и ѓубрива може да доведат до глобална прехранбена криза, за што, како што вели, виновен е колективниот Запад.

dobivaj vesti na viber

„Продолжуваме да се соочуваме со тешкотии во извозот на житарки и ѓубрива, што е за жалење и за нас и за глобалниот пазар на храна“, рече Путин, пренесува ТАСС.

Според него, „санкциите против Русија се закануваат дополнително да ја влошат ситуацијата, што ќе доведе до глобална прехранбена криза кон која светот се движи веќе неколку години“.

„Тоа нема никаква врска со руската специјална воена операција во Донбас. Тоа е резултат на финансиската и прехранбената политика усвоена од некои водечки земји. Таканаречениот колективен Запад секако е целосно виновен за тоа“, додаде Путин.

Рускиот претседател изјави и дека жетвата на жито во земјата оваа година би можела да достигне рекордни 150 милиони тони, вклучувајќи 100 милиони тони пченица.

„Според експертите, жетвата на жито би можела да изнесува 150 милиони тони. Рековме прво 140 милиони тони, подоцна 145, па 147, а сега прелиминарната проценка е 150 милиони тони и околу 100 милиони тони пченица, што ќе биде рекорден резултат“, нагласи Путин.

Прикажи повеќе...

Европа

Презентиран монограм на кралот Чарлс Трети

Објавено пред

Бакингемската палата го претстави монограмот на кралот Чарлс Трети, кој ќе се користи во државните институции, на официјални документи и поштенски сандачиња.

dobivaj vesti na viber

Монограмот го избрал лично новиот крал меѓу неколкуте примероци направени од Колеџот за оружје, јавува Би-би-си.

Монограмот е комбинација од иницијалите „Ц“ и „Р“ како почетна буква за „Рекс“ што е латинска ознака за владетелот, заедно со римскиот број III бидејќи тоа е третиот крал Чарлс.

Овој монограм, кој исто така ќе се смета за визуелен идентитет на новото владеење, ќе ја замени поранешната ознака E II R која беше симбол за неодамна починатата кралица Елизабета Втора.

Во исто време, Централната банка на Англија денеска објави дека до крајот на годината ќе бидат воведени полимерни банкноти со ликот на кралот Чарлс III, додека банкнотите со ликот на неодамна починатата кралица Елизабета Втора ќе продолжат да бидат во оптек.

Примената на монограмот на новиот британски монарх започнува пред крајот на периодот на жалост, а првата употреба ќе биде веќе денес во Бакингемската палата при пишување писма.

Монограмот ќе има поширока примена, а ќе биде видлив на униформите, официјалните институции, а има и специјална верзија на монограмот за Шкотска која ја содржи шкотската круна, пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...

Економија10 часа

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Владата на денешната седница одобри 1,1 милијарда денари за набавка на енергенти пред почетокот на грејната сезона на АД за...

Свет11 час

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Столтенберг рече дека...

Економија13 часа

Николовски: 140 милиони денари за млекопроизводителите и 20 милиони за откуп и дистрибуција на јаболкото

Владата на седница усвои две нови мерки за поддршка на земјоделците. Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, образложи дека мерките опфаќаат...

Македонија15 часа

Автомобил падна од мост во реката Вардар, внатре најверојатно имало луѓе и по нив се трага

Автомобил падна од мост во реката Вардар, движејќи се на патот с. Желино кон Тетово. Случајот бил пријавен преку бројот...

Европа16 часа

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите...

Економија17 часа

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера...

Топ19 часа

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје – го удирал со раце и нозе по главата

Тримесечно бебе починало откако таткото го истепал, удирајќи го со раце и нозе по главата и телото. Oсновното јавно обвинителство...

Македонија20 часа

МНР го осуди говорот на омраза на натпреварот Македонија-Бугарија

Министерството за надворешни работи упати јавна реакција и осуда за вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да се...

Свет20 часа

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на...

Свет21 час

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да...

Свет21 час

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

Дмитри Медведев, поранешен претседател на Русија и заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, повторно го споменува нуклеарното оружје. „Нашите непријатели...

Забава21 час

(Видео) Историски момент за НАСА – вселенското летало Дарт успешно се судри со астероид

Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“...

Свет21 час

(Видео) Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе. На...

Свет21 час

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

Кремљ призна дека направиле грешки кога ги мобилизирале резервистите на руската армија да се борат во Украина, а повеќе извештаи...

Спорт1 ден

Црвениот картон пресуди: Бугарија минимално триумфираше во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со 0:1 на арената „Тодор Проески“ во последниот меч од Лигата на нации...

Регион1 ден

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Свет1 ден

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 ден

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија2 дена

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...