Контакт

Свет

Бразил се соочува со масовни протести против кратењата во финансирањето на образованието

Објавено пред

Десетици илјади демонстранти се собраа во градовите во Бразил во средата за да протестираат против замрзнување на трошењето во образованието најавено од владата на Јаир Болсонаро, како дел од пошироки владини напори за намалување на трошоците, пренесува „Спутник“.

Во средата, Бразилската национална студентска унија повика на протести против намалување на трошоците откако Министерството за образование соопшти дека замрзнува речиси една четвртина од дискреционите трошоци – 1,85 милијарди долари.

Маршевите на кои излегоа речиси 150.000 луѓе се одржаа во повеќе од 200 градови, според  „Глобо ТВ. Во главниот град Бразилија, околу 7.000 студенти и универзитетски професори маршираа кон Конгресот, носејќи транспаренти против намалувањата.

„Нашата порака до Болсонаро е дека општеството нема да ги прифати овие намалувања од 30 отсто”, рече Луис Антони Паскети, шеф на Синдикатот на професорите од  Националниот универзитет во Бразилија.

Маршот беше претежно мирен, меѓутоа во Рио де Жанеиро демонстрациите станаа насилни кога демонстрантите, наводно, запалиле автобус и почнаа да фрлаат пиротехнички средства кон полицајците, кои морале да употребат солзавец и гумени куршуми за да ја разбијат толпата.

Сè уште нема информации за бројот на повредени за време на протестите.

Говорејќи во Далас, Тексас, каде што присуствуваше на гала-вечера, Болсаонаро ги отфрли протестите против намалувањата на средствата за образование.

„Тие се корисни идиоти, имбецили, ис користени како маневрирачка маса од паметно мало малцинство кое го сочинува јадрото на многу федерални универзитети во Бразил”, рече тој.

Бразилскиот министер за образование, Абрахам Вајнтраб, ја посочи ситуацијата како наследство на претходната влада, бранејќи го префрлањето на средствата од универзитетите за да им се помогне на основните училишта.

„Приоритет се предучилишното, основното и техничкото образование за да ја спасиме оваа земја од економската стагнација на последните 20 години “, рече тој.

Свет

Поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума на суд поради обвиненија за корупција

Објавено пред

Поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума се појави денес пред судот поради обвиненија за корупција, перење пари и рекетирање.

Високиот суд во Петермарицбург, во источната провинција Квазулу-Натал, го обвини Зума (77) дека примил мито кога владата купувала оружје во 1999 година.

Зума беше претседател на Јужна Африка од 2009 до 2018 година, кога неговата владејачка Партија на националниот конгрес го принуди да се повлече поради обвиненијата за корупција.

Кривичните тужби против Зума за првпат беа покренати пред повеќе од 10 години, но националното обвинителство ги повлече во 2008 година.

Обвиненијата беа повторно покренати откако судот одлучи дека има доволно основи за да му се суди.

Поранешниот финансиски советник на Зума, Шабир Шаик, беше осуден за измама и корупција во 2005 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Песков му одговари на Зеленски: Крим е руски

Објавено пред

Крим е руски регион и неговата припадност кон Русија не е доведена во прашање, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговарајќи му на новиот украински претседател Володимир Зеленски, кој им вети на Украинците дека ќе им го врати Крим.

„Зборувајќи за Крим, ние постојано повторувавме дека таква тема не постои и не може да постои, тоа е еден од руските региони”, рече Песков, објави агенцијата ТАСС.

Зеленски „може и мора да го реши” внатрешниот проблем врз основа на јасно утврден план со договорот од Минск, рече тој.

Песков рече дека, засега, во агендата не е планирана средба меѓу Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчката опозициска Нова демократија води пред Сириза во пресрет на изборите за ЕП

Објавено пред

Во пресрет на изборите за Европскиот парламент и локалните избори во Грција на 26 мај, најголемата опозициска партија во оваа земја, Нова демократија, ја задржува предноста над владејачката Сириза од 6,5 отсто, пренесува грчкиот весник „Катимерини“.

Во анкетата објавена од грчкиот весник „Та Неа“, 30 отсто од испитаниците ги поддржуваат конзервативците, додека 23,5 отсто ја поддржале владејачката партија Сириза.

Според податоците од истражувањето, сојузот од левиот центар Движење за промени е поддржан од 6,6% од испитаниците, пред екстремната десница Златна зора со 6,3 отсто и Комунистичката партија на Грција со 5,9 проценти.

Резултатите од анкетата покажуваат дека 63,4 отсто од испитаниците изјавиле оти очекуваат Нова демократија да победи на изборите што ќе се одржат за помалку од една недела, само 17 отсто сметаат дека ќе победи Сириза, додека дури 56,9 отсто од испитаниците велат дека негативно гледаат на актуелната грчка влада, во споредба со 36,3 проценти кои велат дека позитивно ја оценуваат нејзината работа.

Резултатите од изборите за Европскиот парламент и локалните избори што ќе се одржат в недела во Грција се моќен показател за политичките партии во земјата, со оглед на тоа што парламентарните избори ќе се одржат на есен односно во октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјава

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија1 час

Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) за правата на ЛГБТ заедницата во земјава ќе се одржи на 29 јуни, информираа...

Македонија2 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци Горан Трајковски во петокот доставил барање за престанок на функцијата директор на...

Европа3 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион3 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech4 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет4 часа

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа22 часа

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија23 часа

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија23 часа

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ1 ден

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија1 ден

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада1 ден

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа2 дена

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа2 дена

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа2 дена

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија2 дена

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија2 дена

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ2 дена

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава2 дена

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Досие