Контакт

Свет

Брејвик го смени името

Објавено пред

Норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик го сменил името во Фјотолф Хансен, еден ден откако Врховниот суд на таа земја ја одби жалбата на овој неонацист за “нехумани” услови во затворот.

“Можам да потврдам дека тој го смени своето име, тоа е официјалено, изјави за АФП неговиот адвокат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Сијарто: Набавуваме руски вакцини поради бавноста на ЕУ

Објавено пред

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто рече дека главната причина што Унгарија набавува вакцини од алтернативни производители е тоа што Европската унија е премногу бавна во процесот на дистрибуција.

Иако Унгарија, како членка на ЕУ, е дел од официјалниот механизам за набавка на вакцини, властите на оваа земја одлучија да набават 2 милиони дози на руската вакцина Спутник V, што предизвика спротивставени коментари во рамките на ЕУ.

„ Очекувањата од ЕУ беа навистина големи, но сега гледаме дека дистрибуцијата на вакцини е многу побавна и се доставуваат помалку вакцини во земјите отколку што беше ветено на почетокот. Сепак, некои европски институции и бирократи продолжуваат да ги напаѓаат земјите кои бараат алтернативни начини за да набават вакцина. Ова е најважното прашање во моментов и ние сакаме да ги спасиме животите на нашите граѓани “, рече Сијарто.

Прикажи повеќе...

Свет

Од 8 февруари нови мерки за влез во Швајцарија

Објавено пред

Швајцарија од 8 февруари ќе бара негативни тестови на коронавирус од луѓе што влегуваат во земјата од високоризични подрачја, соопшти швајцарската влада.

Швајцарската влада исто така предложи двојно зголемување на фондот, финансиран од федералните и кантоналните влади за поддршка на компаниите што беа тешко погодени од ограничувањата за борба против пандемијата на коронавирусoт на пет милијарди швајцарски франци, објави „Ројтерс“.

Во соопштението по состанокот на владата, исто така се наведува дека владата е подготвена да ја активира повторно шемата за обезбедување државни гаранции за банкарски заеми на погодените компании доколку се влоши кредитниот пазар.

Швајцарската влада ги продолжи надоместоците за невработеност за три месеци, што ќе ги чини околу 500 милиони франци и наведе дека федералната влада дополнително ќе финансира околу шест милијарди франци дополнителни трошоци за да ги покрие поволностите за работниците што работат со скратено работно време.

„Јасно е дека луѓето без работа во оваа ситуација тешко наоѓаат нова“, рече швајцарскиот претседател Гај Пармелин.

„Не е сè совршено, но ние работиме на тоа“, посочи тој.

Швајцарија ги засили мерките во борбата против новите видови коронавирус овој месец. Здравствените власти пријавија повеќе од 515.000 случаи на инфекција и околу 8.500 смртни случаи во Швајцарија и соседен Лихтенштајн од избувнувањето на пандемијата во февруари 2020 година.

Прикажи повеќе...

Свет

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Објавено пред

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што сега ги има во Велика Британија и Јужна Африка. Кинеските вакцини против Ковид-19, кои користат неактивиран вирус, може да се надградат и да се справат со новите варијанти за приближно два месеца, тврди кинескиот медицински експерт Шао Јиминг, научник од Кинескиот центар за контрола и превенција на болестите.

Вакцините од „Синовак биотек“ и Кинеската национална фармацевтска група („Синофарм“) се користат во Кина и во странство. Вакцината на „Синофарм“ е одобрена за употреба во ОАЕ.

Овие вакцини содржат инактивиран вирус, кој не може да се реплицира во човечките клетки.

„Неутрализирачката способност на антителата предизвикани од кинеските вакцини, кои беа развиени во согласност со варијантата што се шири во градот Вухан кон крајот на 2019 година, се појави послаба во однос на неодамна откриените варијанти во Велика Британија и Јужна Африка“, вели Шао за „Глобал Ттјмс“.

Тој наведе студии на кинески компании за вакцинирање и лаборатории.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет2 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија3 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија5 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија6 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија6 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија7 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија7 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија8 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија9 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија10 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа12 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет12 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет12 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија12 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет23 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија1 ден

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 ден

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 ден

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Досие