Контакт

Свет

Британец сам го пропешачи Антартикот, два дена по Американецот

Објавено пред

Британскиот воен заповедник Луј Рад стана вториот човек кој сам го преминал Антартикот, само два дена откако тоа за прв пат го направи Американецот, Колин О’Бреди.

На Рад му биле потребни 56 дена да го премине 1.500 километри долгиот пат преку јужниот контитент со скии. До целта, сепак, го престигна спортистот Колин О’Бреди.

Рад (49) на експедицијата тргнал во знак на сеќавање на својот близок пријател, Хенри Ворсиј, кој во 2016 година почина од инфекција неколку дена по минувањето на истиот пат, на 50 километри до целта.

О’Бреди и Рад ги нарекоа едни од најуспешните поларни истражувачи во историјата.

Свет

Работник на „Амазон“ отпуштен од работа бидејќи барал поголема заштита од коронавирус

Објавено пред

Работник на „Амазон“ кој го предводел протестот пред филијалата на „Амазон“ во Њујорк е отпуштен од работа.

Крис Смолс бил асистент на менаџерот во магацинот на „Амазон“, каде што работел 5 години. Тој го предводел протестот во кој со десетици колеги барал да ја затворат и дезинфицираат зградата во која работат, бидејќи повеќе вработени се разболеле од коронавирус. Работниците исто така побарале повеќе заштитна опрема и надомест за опасна работа за време на пандемијата.

„Амазон“ тврди дека Смолс не се придржувал кон мерката да остане дома која му била наредена затоа што дошол во контакт со заразено лице и дека отказот нема врска со протестот.

Целиот случај ќе го испита њујоршкиот комесар за човекови права по барање на градоначалникот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Објавено пред

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во болница во која можат да се сместат до 4.000 пациенти.

Во неа ќе се сместат само пациенти со коронавирус кои немаат други здравствени проблеми или хронични заболувања. Потешките случаи ќе продолжат да се третираат во поголемите болници низ целата земја.

„Ние сме навикнати да се бориме, но ова е борба што сè уште не сме ја виделе. Ние се бориме со невидлив непријател и немаме многу време. Планирањето беше многу кратко и задоволни сме од тоа како испадна. Доколку е потребно, можеме да го направиме ова насекаде во светот“, рече полковникот Ешли Борехам.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 900 заразени, во големата сала во Белград има и 10-годишно дете

Објавено пред

Бројот на заразени од Ковид-19 во Србија се искачи на 900 лица, информираа здравствените власти.

Досега 23 лица починале од коронавирус во соседната земја, а дури 155 новозаразени се потврдени вчера.

Некои од пациентите се веќе сместени во голема сала на Белградскиот саем, која досега служеше за организирање на големи спортски и музички настани. Како што пренесува „Блиц“, во салата е сместен и 10-годишен пациент, кој не сакал да биде одвоен од неговата мајка.

Деновиве во Србија кружат лажни СМС-пораки кои најавуваат 24-часовен полициски час, но властите веќе предупредија дека ќе ги санкционираат оние што шират паника.

Промени има и во работното време на продавниците за храна во Србија. Во работните денови, тие се отворени до 15 часот, а за време на викендите до 13 часот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија1 час

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија1 час

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет2 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа2 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа3 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет3 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет4 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион4 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет4 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Македонија5 часа

Забрана за камиони на Стража, Плетвар и на патот Маврово – Дебар

Од изутринава има забрана за движење тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, на Плетвар и на...

Регион15 часа

Косово ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија19 часа

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија19 часа

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија20 часа

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија20 часа

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија22 часа

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Економија22 часа

Спасовски: Се одложуваат наплатите за закуп на станови

Пратениците, претседателот на Собранието, директорите и министрите ќе земаат минимална плата од 14.500 денари наместо досегашните над илјада евра за...

Свет22 часа

Светот собори уште еден мрачен рекорд со Ковид-19: повеќе од 800.000 заразени

Бројот на заразени со новиот коронавирус Ковид-19 во светот денеска надмина 800.000 потврдени случаи, посочува Ресурсниот центар за коронавирус „Џон Хопкинс“,...

Досие