Контакт

Европа

Со недели заглавил во болница поради мајмунски сипаници

Објавено пред

Турчин, кој живее во Велика Британија, со недели престојувал во болница поради мајмунски сипаници иако отпрвин мислел дека се работи за продолжени појави на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

35-годишниот Харун Тулунеј раскажува за британските медиуми дека најпрвин добил зголемена телесна температура, а неодамна прележал и коронавирус.

Сепак, во втората недела од јуни, откога ковид-тестот му бил негативен, а температурата му се искчила до 40 степени, тој сериозно се загрижил.

За него била потребна итна болничка нега, при што бил изолиран во соба.

Харун, кој живее северно од Лондон, вели дека се покривал со 4 покривки за да се стопли иако во британската престолнина во овој период од годината имаше високи дневни температури.

Иако повеќето од неговите пријатели и роднини се во Турција, каде што и тој е роден, морал сам да се справува со високата температура, треската и со отечените жлезди под ушите.

Почнал да развива и црвено-бел исип за кој кој сметал дека е поради високата температура. Сепак, се појавиле и црвенила на лицето.

Европа

Медениот месец на Џонсон на Балканот: 640 евра за ноќевање и пршута од мечка

Објавено пред

Британскиот премиер во заминување со сопругата Кери го поминал медениот месец во Словенија, а деталите од нивниот раскошен одмор ја шокирале британската јавност која е соочена со зголемена стапка на инфлација, пишуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Според написите, Џонсон и неговата сопруга Кери го поминале својот мини меден месец по свадбата во еко-хотел во оддалечените планини на Словенија.

Тие, според напишаното од агенциите, престојувале во вилата Планинка која се наоѓа на 30 минути од Љубљана. „Хотел со пет ѕвезди, каде цените се движат до 640 евра за ноќ, на своите гости им нуди вегански тоалети и вода со „највисока содржина на магнезиум во Словенија“.

Ниту една од 23-те соби нема телевизор, а Wi-Fi е достапно само во лобито, додека во собите се инсталира само доколку гостите го побараат тоа.
По заминувањето на Џонсон, сопственичката на хотелот Катја Батајељ и нејзината ќерка Лана за „Телеграф“ изјавиле дека тој бил еден од најпријатните гости.

„Беше воодушевен од храната и пијалокот. Да беа сите гости како него, ќе бевме среќни“, изјавила сопственичката на хотелот.

Според неа, брачниот пар Џонсон сакал да планинари, а пливале и во локалното езеро и посетиле пештери.

Ресторанот, анализираат медиумите, за своите гости во менито се потпира на локалниот див свет почнувајќи со „образи од мечки“ и „пршута од мечка“ на менито за дегустација, кое се состои од седум јадења по цена од 78 евра (66 фунти).

Кога во јавноста излегоа деталите за одморот на Џонсон, Британците реагираа прилично бурно. Имено, додека сега веќе поранешниот премиер ноќеваше во луксузен хотел во Словенија за 640 евра, стапката на инфлација во Британија достигнува историски максимум, пишуваат тамошните гласила.

Годишната стапка на инфлација во Велика Британија го достигна највисокото ниво во последните 40 години, бидејќи руската инвазија на Украина поттикна дополнително зголемување на цените на храната и горивото.

Инфлацијата во претходните 12 месеци изнесува 9,0 отсто, што е најголем годишен раст на цените на мало во Велика Британија од 1982 година, објави денеска Државниот завод за статистика.

Прикажи повеќе...

Европа

Осум годишно момче нападнато од ајкули: „Имаше толку крв, од ногата му висеа парчиња месо“

Објавено пред

Момче од Велика Британија било нападнато од три ајкули додека било на одмор на Карибите. Според британските медиуми, нападот бил грозоморен, а на детето од двете нозе му виселе парчиња месо.

dobivaj vesti na viber

Осумгодишниот Финли Даунер минатата недела бил на Бахамите со своето семејство на одмор кога се случил ужасниот напад. Преплашеното дете го одвлекла на сигурно неговата сестра (12), откако три ајкули го каснале за нозете, пишуваат медиумите.

Таткото на Финли, Мајкл (44) резервирал луксузен одмор со своите три деца Финли, Лили и Емили, кој вклучувал патувања на пет острови, пишува „Дејли Мејл“.

Даунер кажал дека неговите деца подоцна во текот на патувањето виделе ајкули како пливаат во лагуната покрај толпа туристи, па си заминале, несвесни дека таму биле фрлени остатоци од храна.

“Одеднаш слушнав преплашен крик и го видов Финли опкружен. Имаше толку многу крв. Парчиња од ногата му висеа. Мојот син можеше да биде убиен. Тоа беше како сцена од филм”, рекол тој.

Момчето било извлечено од водата од неговата сестра, па било испратено во болница.

Таткото бил бесен бидејќи туристичките водичи му рекле дека ајкулите се безбедни. Финли сега мора да користи инвалидска количка додека не зараснат раните на неговите нозе, изјавил тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски дипломат осомничен за убиство на неговиот сопруг

Објавено пред

Германски дипломат е уапсен откако повикал полиција тврдејќи дека неговиот сопруг, по потекло од Белгија, паднал по скали и починал.

dobivaj vesti na viber

Тој рекол дека на мажот му се слошило, дека паднал во бессознание и во таа пригода се здобил со повреди во пределот на главата како последица од паѓање по скали, од што починал.

Истражните дејствија на полицијата и обдукцијата и од станот во Рио де Жанеиро се спротивни на неговото тврдење, изјави портпаролката на полицијата Камила Лоренко.

На телото на починатиот сопруг биле констатирани модринки кои можеле да настанат со клоци.

Исто така, додала дека имало и повреди кои укажуваат на напад со цилиндричен предмет.

Полицијата на Инстаграм објави фотографии од станот на дипломатскиот пар на кои се гледале дамки од крв.

Локалните медиуми јавија дека германски дипломат, кој работи во Генералниот конзулат на Германија во Рио де Жанеиро, се обидел да ги отстрани трагите пред да пристигне полицијата.

Инаку, Германецот и неговиот белгиски сопруг биле во брак 20 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија7 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија8 часа

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа9 часа

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ11 час

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија14 часа

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија15 часа

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет15 часа

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија16 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ16 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет17 часа

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....

Свет18 часа

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија18 часа

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет1 ден

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ1 ден

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија2 дена

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет2 дена

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија2 дена

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...