Контакт

Свет

Британија вети дека до 2050 година ќе ги намали емисиите на ЦО2 на нула

Објавено пред

Според најновиот план на британската Влада, емисиите на стакленички гасови во Велика Британија ќе бидат намалени речиси на нула до 2050 година, објави Би-би-си. Премиерката Тереза Меј смета дека таквото намалување на загадувањето на животната средина ќе им користи на граѓаните, но и би ги намалило трошоците на Националната здравствена служба.

На овој начин Британија стана првата голема нација која предложи ваква амбициозна цел, што секако ја поддржаа многу општини кои се борат за чиста околина.

Некои се плашат дека ваквата идеја е неостварлива, друга, пак, сметаат дека оваа одлука дошла предоцна бидејќи климатските промени зеле преголем замав.

За да се постигне ова драстично намалување на загаденоста, ќе мора до 2050 година во целост да се укинат емисиите на штетни гасови од домовите, сообраќајот, земјоделството и индустрјата или да се надомести штетата со садење дрвја и техничко чистење на јаглеродниот диоксид од атмосферата.

Според извештајот на британската Влада, ако и другите држави го следат примерот на Британија, би имале до 50 проценти шанси до 2100 година порастот на температурите да го одржиме под 1,5 Целзиусови степени, што се смета за праг по кој почнуваат климатските промени.

Регион

Албанија нуди и „стоматолошки туризам“

Објавено пред

Албанија не е само популарна туристичка дестинација, туку е на добар пат да стане посетувана земја и поради ниските цени на медицинските услуги, проценуваат албанските медиуми.

Премиерот Еди Рама ја поддржува оваа заложба и, пренесувајќи ги впечатоците на задоволните туристи, ја промовираше Тирана како главен град на „убавината и насмевките“, пренесува АТА.

„Со насмевките на бројните туристи кои ја избираат Албанија не само за одмор, туку и за посета на стоматолог, ви посакувам убава недела“, рече премиерот Рама.

Медиумите го наведуваат примерот на клиниката „Патувања и насмевки“ во Тирана, која на своите клиенти им нуди стоматолошка грижа и козметичка хирургија спроведена од, како што велат, најдобрите лекари по цени пониски од оние на конкуренцијата.

Туристите што ја посетуваат Албанија од медицински причини доаѓаат од различни западноевропски земји – Франција, Швајцарија, Белгија итн.

Прикажи повеќе...

Свет

Турскиот конвој со оружје влезе во Сирија

Објавено пред

Турски конвој на оклопни возила со муниција влезе во Сирија и се движи кон Хан Шејкун, последното бунтовничко упориште до кое претходно стигна сириската армија како дел од нејзината офанзива, соопшти Министерството за надворешни работи на Дамаск.

Сириските државни медиуми пишуваат дека турските сили сакаат да им помогнат на бунтовниците во Хан Шејкун во борбата против офанзивата на сириската влада, нарекувајќи го делото агресија, пренесува „Ројтерс“.

Министерството соопшти дека Сирија остро ги осуди овие потези на Турција и смета дека Анкара е „целосно одговорна за последиците од ова сериозно кршење на суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија“, според ТАСС.

Додека Турција официјално не ги коментираше обвинувањата за конвојot, Дамаск предупредува дека „ова непријателско однесување на турскиот режим“ нема да влијае на офанзивата на сириската армија во Хан Шеjкун, сместена во Идлиб, покрај главниот автопат Дамаск – Алепо.

Турција поддржува некои бунтовници во северозападот на Сирија и распореди сили во Идлиб, во договор со Русија, потсетува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Ричард Гир: Салвини е мал Трамп кој користи омраза и незнаење

Објавено пред

Италијанскиот министер за внатрешни работи и лидер на десницата, Матео Салвини е мал Трамп кој ги искористува стравовите на луѓето за да освои гласови, изјави американскиот актер Ричард Гир, кој е ангажиран по прашањето за мигрантите во Медитеранот.

Гир (69) неодамна се судри со Салвини во врска со бродот на хуманитарната организација Open arms „Отворени раце“. Италија забрани бродот, во кој има над 100 мигранти, да се закотви во нејзино пристаниште.

Салвини тврдеше дека организацијата лаже за состојбата на мигрантите и дека медицинскиот преглед од италијанските власти покажал оти ситуацијата на бродот не е алармантна.

„Вашиот министер за внатрешни работи го има истиот менталитет како претседателот Трамп. Всушност, јас го нарекувам ‘мал Трамп’. Тој го користи истото радикално незнаење, искористувајќи ги стравот и омразата“, изјави Гир за италијанскот дневен весник „Кориере дела Сера“.

Холивудскиот актер го посети хуманитарниот брод пред две недели им донесе храна на мигрантите и им даде утеха дека ситуацијата добро ќе заврши.

Потоа Салвини го повика да ги однесе мигрантите во Холивуд и да ги прими во неговите вили.

„Ако вашиот министер помине неколку часа со овие луѓе, слушајќи ги нивните приказни и семејни трауми, тој би го сменил ставот“, рече актерот.

Тој додаде дека би сакал да се сретне со Салвини затоа што е сигурен дека министерот не е таков како што се прикажува во јавност.

Во меѓувреме, Салвини потклекна под политичкиот притисок и порача дека ќе им дозволи на малолетните мигранти да се симнат од бродот во кој се наоѓаат две недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

За изземање на Фетаи и Бубевски од „Титаник 3“ ќе одлучува Јанева

Судијката Марија Клетничка даде нова пауза до 14 часот, во која, шефицата на СЈО, во оставка, Катица Јанева треба да...

Топ2 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија2 часа

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Свет2 часа

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

Бројот на бегалци во светот достигна рекорден број од 70 милиони, што е најмногу од Втората светска војна, соопштија ОН....

Македонија3 часа

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа3 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет4 часа

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија15 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет16 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет17 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија17 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет17 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт19 часа

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија23 часа

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион23 часа

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет1 ден

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет1 ден

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет1 ден

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Свет2 дена

Ново убиство на метро станица во Германија, маж и жена избодени до смрт

Маж и жена се избодени до смрт на преполна метро станица во германскиот град Изерлон, соопшти полицијата, наведувајќи дека се...

Досие