Контакт

Европа

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на Скрипал

Објавено пред

Велика Британија одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал (66). Според наводите, 23 дипломати ќе бидат протерани бидејќи Москва одбила да појасни како нервен гас направен во Русија бил употребен за труење на Скрипал во Велика Британија.

Премиерката Тереза Меј рече дека руските дипломати, кои имаат една недела да ја напуштат земјата, се идентификувани како непријавени разузнавачки службеници, објави Би-би-си. Меј исто така соопшти дека е откажана поканата за посета на рускиот министер за надворешни работи, како и дека се прекинати сите контакти со Русија на високо ниво. Британската премиерка додаде дека летово, кралското семејство и министрите нема да присуствуваат на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржува во Русија.

Меѓу мерките се и зголемени проверки на приватните летови, како и на царината. Руската државна сопственост ќе биде замрзната доколку има податоци дека би можела да биде искористена за да се загрозат животите или имотот на британските државјани.

Русија претходно негира дека учествувала во обидот за убиство на поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал, и неговата ќерка Јулија.

„Ставот на Москва е добро познат, Лондон за тоа е известен преку дипломатски канали – Москва нема никакви врски со случувањата на Велика Британија“, изјави пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Нервниот гас, со кој се отруени поранешниот руски шпион и неговата ќерка Јулија (36), бил испратен од Русија како подарок, објавија британските медиуми. Отровниот агенс го донела Јулија по враќањето од Русија како подарок за татка си од неговите пријатели. Се претпоставува дека подарокот бил отворен додека таткото и ќерката биле заедно во ресторан во Салисбури, Англија. Пензионираниот воен разузнувач и неговата ќерка сега се во стабилна состојба.

Европа

Австриски медиуми: Германската разузнавачка служба со години ја шпионирала Австрија

Објавено пред

Од

Германската разузнавачка служба (БНД) ги шпиунирала институциите во Австрија, во периодот помеѓу 1999. до 2006. година, јавуваат австриските медиуми.

„БНД ги прислушувало телекомуникациските врски помеѓу министерствата, меѓународните организации и компаниите“, пренесуваат неделникот „Профил“ и дневникот „Дер Стандард“.

Повикувајќи се на интерни податоци од Германската разузнавачка служба, медиумите истакнуваат дека БНД посебно внимание обрнувало на шпионирање на меѓународните институции како што се Обединетите Нации, амбасадите и странските и домашните компании. Како што се наведува, прислушувани биле вкупно 2.000 телефонски уреди.

Австриските медиуми пренесуваат дека БНД разменувале информации и со американската служба НСА.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц: Потребни се реформи и единство во ЕУ

Објавено пред

Од

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц се заложи за единствена Европска Унија со помала администрација во Брисел.

Говорејќи на европски форум, Курц нагласи дека дискусијата на земјите членки мора да се води на фер и рамноправна основа.

Тој забележа дека политичкото опкружување во ЕУ станало комплицирано, укажувајќи дека САД се тешко предвидливи, постојат тензии со Русија, но загрижувачка е и ситуацијата со Турција, како и војната во Сирија.

Курц како проблеми ги спомена и истапувањето на Велика Британија од ЕУ и совладувањето на мигрантскиот бран.

„Неопходна ни е нова ЕУ“, порача Курц инсистирајќи на потребата од реформи во Унијата.

Партнерите на ЕУ, како што рече, треба да бидат на истата страна и не смеат да се прават поделби на членките на прв и втор ред.

Курц се заложи за укинување на системот на две седишта во Европскиот парламент, но и помала администрација во Брисел.

Истовремено, повтори дека целта е да се зајакне заштитата на надворешните граници, додавајќи дека треба да се создаде ситуација мигрантите воопшто да не тргаат на пат кон Европа.

Прикажи повеќе...

Вести

Сменета шефицата на германската Канцеларија за мигранти

Објавено пред

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зеховер ја сменил шефицата на Федералната канцеларија за миграции и бегалци, Јута Корд која е вмеѓана во скандал околу неправилсности во врска со донесувањето на одлуки за азил на мигрантите, соопштил портпаролот на министерот.

Одлуката на Зехофер кој е лидер на Христијанско социјалната унија, доаѓа во мигот на кулминација на спорот околу имиграцијата што е закана да го подели конзервативниот блок на Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата...

Македонија6 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија6 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија7 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија11 час

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија13 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија14 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија14 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија15 часа

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија16 часа

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија16 часа

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика16 часа

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија16 часа

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Македонија17 часа

Запален автомобилот на пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец

Запален е автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Инцидентот се случил по објавувањето на фотографиите од Преспа...

Свет18 часа

Mинибус влета во посетителите на концерт во Холандија

Едно лице загина, а три се повредени кога минубус во раните утрински часови удри во посетители на концерт, на фестивалот...

Свет18 часа

(Видео) Тројца загинати и над 200 повредени во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер кој ја...

Македонија1 ден

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства, приведени 25 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Седум полицајци и две жени завршија со повреди за време на протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот...

Македонија1 ден

Полицијата со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите пред Собранието

Единицата за брзо распоредување со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите од протестот против промена на името пред Собранието...

Досие