Контакт

Свет

Британката која лажеше дека ја силувале тинејџери од Израел е прогласена за виновна

Објавено пред

Судот во Кипар ја прогласи за виновна британската државјанка која лажно обвини 12 момчиња од Израел дека ја силувале пред шест месеци.

Девојката првин рекла во полиција дека тинејџерите од Израел ја силувале во хотелска соба во местото Аја Напа на средината на јули, а потоа го повлекла исказот. Таа е обвинета и за доведување на јавноста во заблуда.

19-годишната девојка тврди дека ги повлекла обвиненијата под притисок од полицијата која ја испитувала без присуство на адвокат.

Изрекувањето на пресудата е закажано за 7 јануари.

Регион

Српски државјанин во карантин поради симптоми на коронавирус

Објавено пред

Еден српски државјанин е ставен во карантин во Гоа, Индија, под сомнение дека е заразен со коронавирус. Неименуваниот Србин, кој се споменува само како средовечен човек, дошол во Индија од Кина.

Тој пристигнал во Индија минатата недела, а според индиските медиуми, во Кина престојувал во град што е оддалечен 750 километри од Вухан, кој е епицентарот на епидемијата на опасниот вирус.

„Покажува симптоми на коронавирус, како што е суво и болно грло. Тој беше во кинески град оддалечен 750 километри од Вухан, а ние ја следиме неговата состојба. Земени се сите потребни примероци за анализа“, соопштија индиските власти.

Прикажи повеќе...

Свет

Непостоењето на црна кутија ја отежнува истрагата за хеликоптерската несреќа

Објавено пред

Американскиот Национален одбор за безбедност во сообраќајот (НТСБ) објави дека непостоењето на црна кутија во хеликоптерот во кој беа кошаркарот Коби Брајант и осум други може да ја попречи истрагата.

Истражителите на НТСБ соопштија дека хеликоптерот, кој се урна во еден рид и се распадна во парчиња, не располагал ниту со систем на предупредување за избегнување земја, што агенцијата веќе долго време предлага да биде стандард, пренесува „Вашингтон пост“.

Џенифер Хоманди, која ја предводи истрагата, рече дека на истрагата многу би ѝ помогнало ако хеликоптерот имал црна кутија.

Прикажи повеќе...

Свет

Канадските власти стравуваат од дискриминација кон Азијците поради вирусот

Објавено пред

Во Канада досега се регистрирани само три случаи од новиот коронавирус, но во земјата се јавија стравувања дека посериозно зголемување на бројот на заболени повторно би можело да доведе до негативен став кон Азијците, како што тоа беше случај во времето на епидемија од САРС, кога во регионот на Торонто, на почетокот на 2000-тите умреа десетина луѓе.

Повеќе од 9.000 луѓе потпишале петиција, барајќи од училишните одбори во една област да им забранат на децата чии членови на семејството неодамна се вратиле од Кина да посетуваат настава, додека, пак, некои продавници во кинескиот кварт во Торонто веќе бележат пад на продажбата, пренесува „Ројтерс“.

Регионалниот училиштен одбор во областа Јорк реагирал на петицијата, при што се наведува дека ја разбира загриженоста на учениците и нивните семејства, но посочува дека секој може да го добие и пренесе вирусот.

Одборот предупреди дека ситуацијата може да прерасне во дискриминација врз основа на перцепција, стереотип и омраза.

Министеркaта за здравство, Пети Хајду, рече дека постои опасност Канаѓаните со кинеско потекло да се почувствуваат како да се мета поради потеклото на вирусот и дека тоа може да им наштети на нивните бизниси.

Ејми Го, привремен претседател на Националниот совет на Кинезите во Канада, вели дека ситуацијата е иста како во времето на епидемијата на САРС.

„Мора да внимаваме да не поттикнуваме ирационален страв и непотребна паника“, истакна Го.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија35 минути

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија1 час

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет1 час

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион2 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет3 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион3 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион3 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија4 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија14 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија16 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија16 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија18 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт18 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија18 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија19 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија21 час

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија23 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија23 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија1 ден

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Досие