Контакт

Свет

Британската влада почна акција за помош на 72 илјади угостителски објекти

Објавено пред

Британската влада донесе одлука да поведе акција наречена ‘Јади во ресторан, помогни му на ресторанот’ и да субвенционира оброци со 50 проценти. Акцијата ќе се реализира во август, и тоа секои понеделник, вторник и среда, кога е помал бројот на посети на ресторани.

Целта на акцијата е да им помогне на угостителите што се борат со последиците од пандемијата на коронавирусот. Во акцијата ќе бидат вклучени околу 72 илјади угостителски објекти.

Критичарите предупредуваат дека рестораните за брза храна треба да бидат исклучени од таа државна интервенција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Руските специјалци ги пронајдоа крадците кои ја украдоа иконата на Путин

Објавено пред

Во рускиот град Волков во Ленинградската област се уапсени крадците кои се обвинети за кражба на иконата на Путин.

Станува збор за иконата од Иверскиот манастир на Валдаи, која рускиот претседател Владимир Путин ја подарил на храмот, објави „Новости“.

Членовите на ФСБ учествуваа во акцијата за пронаоѓање на иконата од 17 век, а при претресот пронајдоа реликвија завиткана во крпа, како и олтарски крст, изјави портпаролката на МУП, Ирина Волк, пишува „РИА новости“.

Осомничените крадци се жители на градот Волков, а според ФСБ, можно е да имале соучесници кои сè уште се на слобода.

Иконата е украдена ноќта на 1 септември, кога осомничените крадци дошле до островскиот манастир со чамец, ископале премин под портата и влегле во храмот.

Потоа скршиле прозорец и украле мошти од голема вредност.

Претседателот ја подарил иконата на манастирот во 2001 година, и сè што е украдено ќе биде вратено во храмот во блиска иднина.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Украина: 146 пожари, 10 хоспитализирани и осуммина загинати

Објавено пред

Во неколку шумски пожари, кои го зафатија источниот дел на Луганск, Украина загинаа осум лица, а 10 се хоспитализирани, соопшти денеска службата за итни случаи.

Пожарите загрозиле 22 населени места и зафатиле површина од околу 9.300 хектари, соопшти службата за итни случаи, додавајќи дека 120 лица биле евакуирани, пренесе „Ројтерс“.

Локалните власти изјавија дека имало вкупно 146 пожари, од кои 82 биле изгаснати.

Украински власти соопштија дека пожарите можеби биле предизвикани од гранатирање од блиската област контролирана од проруски активисти.

Прикажи повеќе...

Европа

Србин во Швајцарија паднал низ прозорец на бордел и загинал

Објавено пред

Србин на возраст од 28 години паднал низ прозорец на бордел во Цирих и починал, пишуваат швајцарските медиуми.

Несреќата се случила минатиот петок, а вчера швајцарските власти објавија детали за инцидентот.

Досега, според информациите од медиумите, нема докази дека во несреќата учествувало друго лице, па настанот се третира како несреќен случај.

Несреќата се случила утрото, околу 10:45 часот. Минувачите виделе човек како лежи на улицата и веднаш повикале полиција.

Жена што живеела во соседната зграда, рекла дека слушнала гласови, како расправија меѓу маж и жена.

За настанот сведочел и еден Сириец. Тој бил на другата страна од улицата и разговарал со пријател по телефон.

„Мажот по расправијата се обидуваше да излезе низ прозорецот. Едната нога му беше надвор, другата внатре. Се обиде да стигне до соседниот балкон. Се лизна и падна на глава“, објаснил сведокот.

Тој додал и дека човекот имал перница во раката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент за Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога  би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски што беше навестена...

Регион58 минути

Црногорски епидемиолог: Короната ни се шири како во Бергамо на почетокот на епидемијата

Интензитетот на трансмисија на коронавирусот во Црна Гора е дури и поголем отколку што беше во италијанскиот град Бергамо на...

Регион1 час

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија2 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ3 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија5 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија5 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија18 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 дена

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Досие