Контакт

Европа

Британската полиција уапси две лица осомничени за тероризам

Објавено пред

Британската полиција денеска објави дека уапсила две лица во северниот дел на Лондон под сомнение за кршење на Законот за тероризам.

Полицијата соопшти дека испрашувала 57-годишен маж и 20-годишна жена во полициска станица во Лондон, објави АП.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Хан: Не е реален истовремен влез во ЕУ за земјите од Западен Балкан

Објавено пред

Проширувањето на Западен Балкан е еден од приоритетите на Европската унија (ЕУ), а секоја држава ќе се третира одделно, според постигнувањата, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан од Виена.

По средбата со лидерите на Западен Балкан, Хан рече дека не е реален истовремен влез во ЕУ на земјите од Западен Балкан, но и дека сите шест земји имаат европска перспектива.

Во Виена се одржа официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан, организиран од австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Курц на прес-конференција изјави дека, до крајот на претседавањето со ЕУ Австрија, кога станува збор за прашањето за земјите од Западен Балкан, фокусот го става на има три точки или , патот на регионот кон ЕУ, неопходната регионална соработка и решавање на билатералните конфликти во регионот.

На состанокот стана збор за европската перспектива на Западен Балкан, регионалната соработка и за билатералните конфликти.

 

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Страшно невреме во Тенерифе, огромни бранови разбија зграда

Објавено пред

Силното невреме предизвика високи и силни бранови на северниот брег на Тенерифе, најголемиот остров на Канарските Острови.

Puerto de la Cruz, Tenerife, Canary Islands today

Another view of the enormous waves in Puerto de la Cruz, Tenerife, Canary Islands today, November 18. Report via youmeteo.com

Gepostet von Severe Weather Europe am Sonntag, 18. November 2018

Како што известуваат „Скај њус“, повикувајќи се на локалните медиуми, 39 луѓе беа евакуирани од своите домови, но исто така велат дека никој не е повреден.

Puerto de la Cruz, Tenerife, Canary Islands today

Windstorm and enormous waves in Puerto de la Cruz, Tenerife, Canary Islands today, November 18. Report: Nelson J. Acosta / Meteo Gabbia Ancona

Gepostet von Severe Weather Europe am Sonntag, 18. November 2018

На социјалните мрежи се објавени снимки од огромни бранови што удираат во крајбрежјето и комплексот згради долж брегот. Снимките ги покажуваат брановите кои удираат во зградата сè до третиот кат, и како што се гледа на снимката, брановите значително ги оштетиле балконите.

На една снимка може да се види како бранот ја погодува зградата и ги крши оградите на балконите.

Прикажи повеќе...

Европа

Гласањето за доверба на Тереза Меј зависи од уште шест писма

Објавено пред

Шест писма ќе одлучат дали довербата во Тереза Меј ќе биде ставена на тест.

На противниците на британската премиерка, Тереза ​​Мај од нејзината конзервативна партија, им недостасуваат уште шест писма за да можат прашањето за нејзината доверба да го стават на гласање.

Британски „Сан” објави дека 42-ца членови на Конзервативната партија обезбедиле цврсти гаранции дека тие испратиле писма на недоверба на Тереза ​​Меј, но како што пишуваат бритнаските медиуми за да може да се гласа недовреба на премиерката потребни се вкупно 48 писма.

Британската премиерка вчера изјави дека, според информациите што ги има на располагање, потребниот број на гласови за прашањето за нејзината доверба, сé уште не е собран.

„Колку што знам јас, нема доволно гласови”, изјави Меј за „Скај њуз“.

За да се покрене гласање за доверба, 48 пратеници од Конзервативната партија на Тереза Меј, треба да испратат писмо до претседателот на одборот кој е одговорен за раководството на партијата, меѓутоа претседателот претходно за Би-би-си потврди дека до рано изутринава се уште не се пристигнати конечниот број на писма.

Меј смета дека нејзината промена нема да ги олесни преговорите за брегзит. Таа исто така во однос на ова прашање изјави дека таа не размислува сама да поднесе оставка.

„Менувањето на лидери во овој момент нема да ги олесни преговорите”, рече Мај во интервју за „Скај њуз“. Таа исто така додаде дека следната недела ќе биде од клучно значење за успехот на разговорите за брегзит и најави дека ќе се сретне со лидерите на ЕУ пред вонредниот самитот на Европскиот совет на 25 ноември, пренесуваат тамошните медиуми.

Веста дека е постигнат договорот со ЕУ предизвика политичка криза во Велика Британија, бидејќи договорот беше остро критикуван од страна на опозицијата и владејачките конзервативци. Двајца министри и неколку државни секретари си поднесоа оставки, а повеќе од 20 пратеници испратија официјална покана за гласање на недоверба на Тереза ​​Меј на функцијата лидер на партијата и премеир.

Многу конзервативци кои го поддржуваат излегувањето на Британија европското семејство, сакаат јасен „развод“ со Брисел.

Според нацрт-договорот, Велика Британија ќе ја напушти ЕУ на 29-ти март следната година, но ќе остане дел од единствен пазар до крајот на 2020 година. Земјата, исто така, ќе остане во царинска унија со ЕУ, со цел да се избегне поставување на контролни пунктови на ирската граница.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа39 минути

Гласањето за доверба на Тереза Меј зависи од уште шест писма

Шест писма ќе одлучат дали довербата во Тереза Меј ќе биде ставена на тест. На противниците на британската премиерка, Тереза...

Македонија39 минути

Анѓушев, наместо Заев на работниот појадок кај Курц

Во Виена започна официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан, организиран од австрискиот канцелар Себастијан Курц. На местото на...

Регион40 минути

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион, најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово...

Економија1 час

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија2 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија3 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија4 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија15 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт15 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа18 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести19 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија20 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет22 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија22 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски1 ден

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет1 ден

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Досие