Контакт

Свет

Британската премиерка тврди дека осомничените во случајот Скрипал се руските разузнавачи

Објавено пред

Британската премиерка Тереза Меј тврди дека двајцата осомничени за труењето во Солсбери се офицери на руската воена разузнавачка служба ГРУ, наведувајќидоверливи разузнавачки податоци,пренесува „Раша тудеј“. Говорејќи пред Парламентот во средата, Меј го повтори претходното обвинение дека руската влада била вклучена во случајот со труење на таткото и ќерката Скрипал.

„Имавме право кога кажавме во март дека руската држава е одговорна”, рече таа.

Додека британската полиција претходно изјави дека нема докази што ја поврзуваат руската влада со осомничените, Мај инсистираше на тоа дека британските разузнавачки служби обезбедиле докази кои ги идентификуваат осомничените како офицери на руската воена разузнавачка служба, ГРУ. Таа рече дека ќе ги извести партиските лидери зошто нејзината влада дошла до таков заклучок зад затворени врати.

„Врз основа на разузнавачките информации, владата заклучи дека двајцата поединци именувани од полицијата и Кралската обвинителска служба се офицери од руската воена разузнавачка служба”, рече Меј.

Меј изјави дека ако двајцата осомничени некогаш ја напуштат Русија, Велика Британија ќе дејствува за да ги уапси и екстрадира за да бидат судени на британска територија. Таа повтори дека нејзината влада ќе продолжи да врши притисок врз Русија, обелоденувајќи го она што таа го нарекува модел на лошо однесување со посебен акцент на ГРУ.

Свет

Столтенберг: Европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на Северноатлантскиот сојуз

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во екот на расправата за формирање европска војска предупреди дека европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на Северноатлантскиот сојуз.

„Задоволни сме поради зајакнувањето на напорите на Европската Унија на полето на одбраната, добра работа е ако европските сојузници имаат поголеми капацитети, ако подобро соработуваат“, рекол Столтенберг на форумот НАТО-индустрија во Берлин.

„Она од што не сме задоволни е дека ЕУ почнува да воспоставува двојни структури“, предупреди челникот на алијансата.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ја покрена таа расправа предложувајќи Европа да изгради своја војска. Тоа го разлути американскиот претседател, Доналд Трамп, кој го оцени предлогот на Макрон како навредлив. Макрон се обиде да го смири Трамп нагласувајќи дека предлогот не е насочен против САД.

„Ни треба еден силен и стручен команден состав, не можеме да ги делиме ресурсите на пола“, истакна Столтенберг.

Прикажи повеќе...

Свет

Белата куќа: Дождот го спречи претседателот да го посети меморијалниот центар во Париз

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се најде на удар на критики зашто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција.
Белата куќа ја брани одлуката на американскиот претседател да не го посети меморијалниот цен, бидејќи врнело дожд. Како што се наведува во соопштението, лошото време и слабата видливост го спречија хеликоптерот на претседателот.

Сепак, францускиот, германскиот и канадскиот лидер присуствуваа на меморијалните настани организирани во саботата. Како што го правдаат, Трамп не сакал да предизвика дополнително блокирање на сообраќајот за последната поворка.

„Претседателот Трамп не сакаше да предизвика таков прекин на сообраќајот во градот и на народот“, соопшти портпаролот на Белата куќа, Сара Сендерс, потенцирајќи дека рутата била 96 километри североисточно од Париз.

Трамп речиси целиот ден го поминал во амбасадорската резиденција и посетил друг меморијален центар во Париз во неделата.

Критиките велат како можел канадскиот премиер, Џастин Трудо, да патува речиси 200 километри надвор од Париз за да присуствува на церемонија, и тоа на дожд.

Значајната критика дојде од британскиот министер за одбрана, Тобијас Елвуд, кој на Твитер напиша: „ Дождот не ги спречи нашите храбри херои да ја завршат својата работа”.

Прикажи повеќе...

Регион

Јоханис: Романија не е подготвена да претседава со ЕУ

Објавено пред

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека Романија не е подготвена да го преземе ротирачкото претседавање со ЕУ, на 1 јануари идната година, поради што ја повика Владата да поднесе оставка.

Јоханис рекол дека ситуацијата излегла од контрола и дека постои политичка потреба за промена на Владата, која ја нарече несреќен случај на романската демократија, пренесе АП.

Вјорика Данчила стана премиерка во јануари, но таа има малку извршни овластувања, додека Владата всушност ја води лидерот на владеачката Социјалдемократска партија, Ливи Драгне. Тој неможе и официјално да биде премиер поради обвинувања за кражба на гласови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија4 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија4 часа

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија5 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ7 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија8 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија9 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет10 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија10 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа11 час

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион14 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија15 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Досие