Контакт

Свет

Британскиот принц Ендру се повлекува од јавноста

Објавено пред

Британскиот принц Ендру објави дека се повлекува од јавниот живот, пренесува „Ројтерс“. Тој навел дека контроверзиите за неговиот непромислен однос со американскиот финансиер Џефри Епштајн, кој е осуден за педофилија, му нанеле голема штета на кралското семејство.

Ендру истакнал дека се откажува од сите свои јавни должности во иднина. Принцот побарал и дозвола од неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, да се повлече.

Обидите на британскиот принц да ги разјасни пријателските односи со Епштајн во интервју за Би-би-си пред неколку дена предизвикаа многу негативни реакции. Тој првпат во интервју одговараше на прашања во врска со осудениот педофил, во кое призна дека било грешка тоа што престојувал во неговата куќа.

Принцот категорично негира дека имал сексуални односи со Американката Вирџинија Робертс, која го обвини дека сексуално ја злоупотребувал кога била малолетна.

Свет

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Објавено пред

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни рекорди во 2015 година, покажуваат најновите податоци објавени вчера, со кои располага бразилската влада.

Во ноември беа уништени 563 квадратни километри од најголемата тропска шума во светот, што претставува зголемување за 103 проценти во однос на истиот месец минатата година, според истражувањето на Националниот институт за вселенски истражувања ИНПЕ.

Со тоа, вкупното уништување на шумите во периодот јануари-ноември достигна 8934 квадратни километри, што претставува зголемување за 83 проценти во однос на истиот период во 2018 година и претставува површина со големина на Порторико.

Информациите од ИНПЕ беа собрани преку базата на податоци ДЕТЕР, систем што објавува аларми заради пожари и други закани за тропската шума.

Процесот на уништување на шумите обично се забавува во ноември и декември за време на сезоната на дождови во Амазонија.

Истражувачите и активистите за животна средина го обвинија десничарскиот бразилски претседател Јаир Болсонар за охрабрување на ранкерите и дрвачите да ги палат шумите.

Прикажи повеќе...

Свет

Поранешниот претседател на Судан казната ќе ја служи во поправен дом оти бил стар за во затвор

Објавено пред

Поранешниот претседател на Судан, Омар ал-Башир е осуден за корупција и незаконско поседување странска валута и наредните две години ќе ги помине во поправен дом, донесе пресуда денес судот во Картум.

Претседателот на судот ја образложи пресудата за 75-годишниот Башир, кој ја загуби во власта во април по неколкумесечни протести против неговото 30-годишно владеење, и рече дека поранешниот шеф на државата е поштеден од затворска казна поради неговите години.

Судијата, исто така, нареди и конфискација на милиони евра и судански фунти пронајдени во резиденцијата на Башир.

Башир го бара и Меѓународниот кривичен суд, кој издаде потерници за него во 2009 и 2010 година под обвинение за воени злосторства, злосторства против човештвото и геноцид во суданската провинција Дарфур.

Неколку други тужби се поднесени против него во Судан.

Прикажи повеќе...

Свет

Идентификувана првата жртва од вулканот во Нов Зеланд, има 21 година

Објавено пред

Полицијата го објави името на првата жртва од ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд, а потрагата по телата на останатите лица продолжува.

Пронајдено е телото на дваесет и едногодишната девојка, Ева Бровит, од Мелбурн, која во туристичка обиколка заминала заедно со семејството.

Нејзиниот татко Пол и сестрата Стефани се хоспитализирани и се лечат од тешки изгореници по телото.

Досега е потврдена смртта на 15 лица, а 20 се во болница со изгореници.

Во петокот, телата на шест загинати беа пренесени од островот по високоризична операција на спасувачите.

Новозеландската полиција и воените нуркачи ја продолжија потрагата по исчезнатите денеска, во контанимираните води на Белиот остров.

Околностите на потрагата не се оптимални, со оглед на многу слабата видливост на некои места. Нуркачите велат дека морето исфрлило многу мртви риби и јагули на брегот.

Полицијата ги анализира сите информации и ги проценува можните следни чекори.

Меѓу 47 лица пронајдени на островот за време на ерупцијата на вулканот, биле и австралиски, американски, германски, кинески, британски и малезиски туристи.

Премиерот Џаcинда Ардерн најави дека во понеделник во 14:11 часот ќе се одржи минута молчење во помен на жртвите.

„Каде и да сте, во Нов Зеланд или низ целиот свет, ова е моментот кога можеме да застанеме покрај оние кои ги загубија своите најблиски во оваа трагедија“, рече премиерката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ3 часа

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија4 часа

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија4 часа

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија6 часа

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија6 часа

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија7 часа

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ8 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа9 часа

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет9 часа

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија1 ден

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ1 ден

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ1 ден

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија1 ден

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија1 ден

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет1 ден

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет1 ден

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Досие