Контакт

Свет

Британските лекарите вршат притисок врз постарите граѓани да се откажат од правото на реанимација

Објавено пред

Добротворните организации во Британија ги осудија извештаите дека лекарите вршат притисок врз постарите граѓани да потпишат формулар со кој се откажуваат од реанимација, пренесува „Брејтбарт“.

„Ејџ ју-кеј“, „Индепендент ејџ“ и други добротворни организации и регионални организации ги осудија извештаите за шокантни примери на постари, ранливи и критично болни луѓе што се чувствувале под притисок да потпишат формулар со кој се откажуваат од реанимација.

Писмото потпишано во понеделникот вели: „Покрај ова, многу од засегнатите луѓе почувствувале страв и вознемиреност и сметаат дека нивните животи и желби не се важни. Ова е срамно и неприфатливо. Само пациентот има право да одлучи дали сака да потпише формулар со кој се откажува од реанимација и има право да ја донесе таа одлука без притисок“.

Тие додаваат: „Не ги потценуваме значителните притисоци со кои се соочуваат сите вработени во нашите сектори за здравствена и социјална заштита во ова тешко време, но клучно е да продолжиме да ги заштитуваме основните човекови права на луѓето. Сосема неприфатливо е да се напуштат овие права во корист на носење сеопфатни дискриминаторски решенија“.

Интервенцијата следуваше кога минатата недела Би-би-си објави дека домовите за нега на стари лица во Брајтон и во Хов, јужна Англија, изразиле загриженост дека општите лекари вршат притисок врз своите пациенти со формулар со кој се откажуваат од реанимација.

Радиодифузерот видел документи испратени од Групацијата на клинички комисии на НХС до општите лекари од областа, во кои им се кажува дека повозрасните лица не може да бидат примени во болница со коронавирус и дека треба да проверат дали домовите за нега ги имаат потребните формулари за откажување од реанимација.

Документите содржеле дури и скрипта што лекарите треба да ја користат со пациентите и нивните семејства. Во дел од неа се вели: „Изнемоштени стари лица не реагираат на интензивното лекување потребно за компликации на белите дробови предизвикани од коронавирусот и ризикуваме нивниот прием во болница да биде засилување на нивните болка и страдање“.

„Затоа, нашата препорака е дека во случај на инфекција со коронавирус нивниот прием во болница е непожелен“, се додава во текстот.

Еден менаџер за нега во домашни услови изјавид дека еден општ лекар му кажал оти никој од луѓето за кои се грижи, а кои се постари од 75 години, нема да биде примен во болница.

Минатата недела имаше извештаи и дека хируршката клиника ГП во Велс била принудена да се извини по испраќањето писмо на ранливите пациенти, како што се оние што страдаат од неизлечиви болести, во кое нудат пополнување на формуларот за откажување од реанимација во случај нивната состојба да се влоши како резултат на коронавирусот.

Во писмото се тврди дека има неколку придобивки од откажувањето од нивното право на медицинска интервенција, вклучително и тоа дека амбулантните возила ќе се фокусираат на справување со младите и на тие во подобра здравствена состојба, кои имаат поголема шанса за преживување.

Писмото исто така ги охрабрува пациентите да размислат за заканата што ја претставуваат за пренесување на вирусот на медицински лица или членови на семејството ако одбијат да се откажат од реанимацијата.

Еден пациент на хируршката клиника „Линфи“ за писмото што го добил изјави: „Тоа не ме вознемири само мене, туку и моето семејство и блиските пријатели. Беше како да ми испратиле налог за смрт од косачот на смртта. Се почувствував безвредно. Живеам со карцином веќе осум години и сакам да живеам уште неколку години. Сè уште не си го копам гробот“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во мај 7,3 милиони Германци вработени со скратено работно време

Објавено пред

Во Германија, 7,3 милиони луѓе работеле со скратено работно време во мај, според економскиот институт ИФО.

„Оваа бројка никогаш не била поголема. За време на глобалната финансиска криза, бројот на работници со скратено работно време достигна врв во мај 2009 година, кога беа погодени нешто помалку од 1,5 милион луѓе“, рече експертот за пазарот на трудот Себастијан Линк, наведува институтот ИФО во соопштението доставено до „Танјуг“.

За време на кризата со коронавирусот, германските компании најавија дека ќе воведат скратено работно време за 10,1 милиони вработени, а според ИФО, тие тоа го примениле во 71,6 проценти од случаите во однос на најавениот број.

За разлика од глобалната финансиска криза, кога над 80 проценти од вработените со скратено работно време беа од германскиот производствен сектор, во моментот на кризата со коронавирусот, оваа опција за работни односи се применуваше речиси во сите економски области, се вели во соопштението на институтот ИФО.

Прикажи повеќе...

Регион

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Објавено пред

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на еден од учениците му бил дијагностициран коронавирус.

Според неофицијалните извештаи на медиумите, момчето било тестирано откако било потврдено дека неговата мајка е заболена од вирусот, а тоа немало никакви симптоми на болеста.

„Мора да бидеме крајно внимателни, така што учениците од тоа одделение остануваат во карантин наредните 14 дена, додека сите други ученици и вработени сè уште можат да доаѓаат на часови нормално, со спроведување на превентивните мерки како и досега“, изјави за весникот „Вечер“ во Марибор Лидија Тодоровиќ, директорка на ОУ „Лудвик Плибершек“.

Ова е прв потврден случај на коронавирус во вториот по големина словенечки град по еден месец.

Градоначалникот на Марибор, Сашо Арсеновиќ, пред две недели веќе го прогласи Марибор за прв град без коронавирус во државата.

Прикажи повеќе...

Европа

Премиерот на Романија казнет со 500 евра, пушел во својот кабинет и не носел маска

Објавено пред

Романскиот премиер, Лудовик Орбан, и четворица министри морале да платат казна поради непочитување на корона-мерките.

Тие платиле казна затоа што не носеле заштитни маски на роденденската забава на премиерот во неговиот кабинет, пишува романската агенција „Медиафакс“.

Фотографијата од роденденската прослава стигнала до јавноста поради што Орбан морал да плати 2.500 леи (околу 500 евра), затоа што не носел заштитна маска и пушел во својот кабинет.

Казна во ист износ треба да плати и шефот на романската дипломатија, Богдан Ауреску, кој исто така пушел.

Пушењето на јавни места е забрането со години во Романија, а поради коронавирусот, предвидена е и обврска за носење маска. Министерот за економија, Виргил Попеску, и министерот за транспорт, Лучијан Боде, добија помали казни бидејќи не носеле маски.

Потпретседателот на владата, Ралука Туркан, доби најмала казна, само 1.000 леи, затоа што на прославата имал маска, но не на устата и носот, туку околу вратот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион22 минути

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 час

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион2 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет2 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет3 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт3 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа4 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет4 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет15 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет15 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија16 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија20 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија21 час

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија22 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија23 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија23 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија1 ден

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Досие