Контакт

Свет

Британските научници ја тестираат вакцината за туберкулоза како заштита од коронавирус

Објавено пред

Британските научници започнаа со тестирање на вакцината Бе-Се-Же, развиена во 1921 година, што може да се искористи за борба против ширењето на коронавирусот, имајќи предвид дека постојат некои индикации дека вакцината против туберкулоза обезбедува некаква форма на заштита од други инфекции. Во студијата спроведена на Универзитетот во Ексетер ќе учествуваат околу 1.000 луѓе, пишува Би-Би-Си.

Само во Велика Британија милиони луѓе биле вакцинирани против туберкулоза како деца, но научниците претпоставуваат дека тие ќе мора да бидат повторно вакцинирани за да се постигне потенцијален ефект на заштита.

Вакцините делуваат така што го „тренираат“ нашиот имунолошки систем, со што ни гарантираат долгорочна заштита од одредена инфекција.

Сепак, овој процес предизвикува големи промени во имунолошкиот систем, со што можеби се зајакнува одговорот и на други инфекции и на тој начин се обезбедува некаква форма на заштита од коронавирус, објаснуваат британските научници.

Бе-Се-Же треба да служи за да не се разболи човекот ако се зарази со коронавирус.

„Ова знаење би можело да биде од голема глобална важност“, изјави професорот Џон Кембел од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Ексетер.

„Иако не веруваме дека ова може да обезбеди заштита од коронавирусна инфекција, тоа може потенцијално да ни„ купи време “или да ни гарантира уште неколку години додека не се развие вакцина и други ефективни видови лекови за болеста“, смета тој.

Студијата, спроведена во Велика Британија, е дел од меѓународната студија BRACE, што се спроведува истовремено во Австралија, Холандија, Шпанија и Бразил и во која учествуваа вкупно 10.000 луѓе.

Фокусот ќе биде насочен на здравствените работници, бидејќи тие се почесто и поизложени на коронавирусот, па научниците побргу ќе дознаат дали вакцината е ефикасна.

Сепак, научниците велат дека вакцината за туберкулоза не може да биде долгорочно решение

Европа

Борел: Лидерите на БиХ да прекинат со остра реторика и да спроведат реформи

Објавено пред

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, пред состанокот на министрите во Брисел, оцени дека лидерите на БиХ треба да престанат со националистичката реторика и наместо тоа да се фокусираат на брзиот напредок во реформите.

„Испратив јасна порака до водачите на БиХ за време на важните разговори со претседателството на земјата – тие мора да престанат да ја користат националистичката реторика на поделби и наместо тоа да се фокусираат на брзиот напредок во реформите“, рече Борел.

Висок претставник на ЕУ, кој беше во БиХ кон крајот на април, рече дека политичката атмосфера во земјата неодамна се влошила, јавуваат тамошните медиуми.

Повикот за прекројување на границите во регионот и поделбата на БиХ по етничка линија предизвика жестоки реакции. Реториката што го доведува во прашање интегритетот на БиХ мора да престане.

„Опасно е и неприфатливо да се зборува за отцепување, нови граници, понатамошни етнички поделби или војна“, рече Борел.

Според него, граѓаните на Босна и Херцеговина и земјите-членки на ЕУ сакаат да видат поголем напредок.

„Улогата на ЕУ, заедно со Соединетите Американски Држави, е да ги олесни преговорите. Обидите за погрешно прикажување на улогата и намерите на ЕУ и нашите меѓународни партнери во БиХ се неприфатливи “, додаде Борел.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Објавено пред

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд, јавуваат медиумите.

Нападот се случил во супермаркет во центарот на Дунедин.

Едно лице е приведено, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Објавено пред

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите од Западен Балкан,
како и за партнерско дејствување во соочувањето со глобалните предизвици.

Во подготвителниот документ за денешната министерска сесија на ЕУ се наведува дека ќе се разгледа како да се обликува заедничката иднина во рамките на Европската Унија преку итни и заеднички активности, со цел зајакнување на соработката во областа на безбедноста.

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, ќе им претстави на министрите „нон-пејпер“, во кој се наведува дека јасна цел на Западен Балкан е полноправно членство во ЕУ, и секој предлог во друга насока е одвлекување на вниманието со лоши последици и тешка работа што нужно мора да се направи за да се постигне визијата за обединета, силна и просперитетна Европа, пишуваат европските агенции.

Неименуван висок претставник на ЕУ изјави дека министрите за надворешни работи на ЕУ сакаат да утврдат како да се зајакне соработката со Западен Балкан заради стабилноста и безбедноста во самата ЕУ.

Министрите за надворешни работи на Унијата ќе го разгледаат ова понатаму во вторник, а шефовите на држави или влади треба да разговараат во јуни за тоа како да ги вметнат односите со Западен Балкан во стратешките приоритети на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет30 минути

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет47 минути

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија18 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет18 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион19 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ20 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија20 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија20 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија21 час

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет21 час

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија22 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет24 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет1 ден

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија2 дена

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија2 дена

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија2 дена

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Досие