Контакт

Свет

Британски активист на БЛМ: Белците се заедничкиот непријател, треба да се ослободиме од нив

Објавено пред

На демонстрациите на „Блек лајвс медр“ во Лондон еден припадник на ЛГБТ-заедницата од мешана раса рече дека концептот на интерсекционалност значи дека постои еден заеднички непријател: белиот човек и затоа треба да се ослободиме од нив, пренесува „Брејтбарт“.

Во неделата демонстрантите на „Блек лајвс медр“ маршираа од Марбл Арч во Хајд парк до Воксхол гарденс, каде што говорниците говореа против системскиот расизам и капитализмот. Еден од говорниците рече дека за да се разбере движењето, важно е да се разберат постулатите на левичарскиот социолошки концепт за интерсекционалност.

„Не можете да зборувате за едукација и не можете да зборувате за црнечки теми и за ЛГБТ-проблемите и да ги исклучите како да се некакво индивидуално прашање; треба да го погледнете ова користејќи ја интерсекционалноста“, рече тој во ексклузивното видео на„Брејтбарт“ во Лондон.

Говрникот рече дека интерсекционалноста значи да се признае дека постои еден заеднички непријател: белиот човек. Системите што тие ги користат се капитализам, патријархат и фашизам. Тие беа создадени и овековечени од белите луѓе, за белите луѓе, во интерес на белите луѓе“.

„Кога ќе сфатиме дека сите се бориме во истата борба, тоа само ја зајакнува армијата. Заедничкиот проблем е преполовен. Замислете сите да сфатиме и да се собереме и се групираме? Сите овие групи луѓе, проблемите со кои се соочуваат, сето тоа доаѓаат од истите луѓе: белите луѓе. Затоа, треба да се ослободиме од нив“, рече тој продолжувајќи да сугерира со тивок глас дека треба да ги убијат богатите.

На сличен протест на „Блек лајвс медр“ во Лондон на почетокот на овој месец, активист облечен во облека во стилот на „Блек Пантер“ рече дека не е антисемитски да се каже слободна Палестина.

„Не дозволувајте ниту еден Евреин да создаде начин да не бидете слушнати, да ве направи нечујни. Тишината е насилство. Ако молчиме, и ние сме дел од тоа угнетување“, додаде таа.

Екстремно левичарската марксистичка организација Black Lives Matter UK се најде под жестоки критики за пишување „Слободна Палестина“ на социјалните мрежи напаѓајќи ги, според нив, израелските доселеничко-колонијални стремежи и наводната кампања што го потснала правото на критикување на ционизмот.

Свет

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Објавено пред

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“.

„ Кога ја анализирам моменталната ситуација, сфаќам дека ова е проба за биолошка војна. Не велам дека овој вирус го направил човек, нема доволно основа за вакви тврдења, а и не сум виролог. Но ова е тестирање на здравствениот систем, вклучително и биолошка заштита на земјата“ истакна Рошаљ во интервју за „Форбс“.

Тој укажува на тоа дека вирусот не познава граници и дека е невозможно да се предвиди ширењето на епидемијата, бидејќи луѓе од различни земји различно се однесуваат, наспроти сите ограничувања.

Според него, во Русија во борбата против вирусот вклучени се сите, вклучително и претседателот и владата.

Рускиот лекар смета дека ниската стапка на смертност во земјата е поврзана со правовременото воведување на ограничувања за влез во земјата и мерките за внатрешна контрола.

„ Коронавирусот ја тестира издржливоста на човештвото и тоа како ќе поднесеме сериозна биолошка катастрофа“ заклучува рускиот доктор.

Рошаљ порачува дека е неопходно да се продолжи со носење маски и ракавици, дека не треба да се носат настинати и болни деца во градинка, дека треба да се почитуваат санитрните мерки во фабриките, да се забрани доаѓањето на работа на вработените кои не се чувствуваат добро и да се спроведат тестирања на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Објавено пред

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата, вклучително и трговијата и градежништвото, во очајнички напор да го спречи ширењето на вирусот, кој се врати откако првично беше ставен под контрола.

Од среда навечер, повеќето продавници, некои производствени и административни услуги ќе се затворат во Мелбурн, како дел од шестнеделното затворање што се очекува да зафати 250.000 работни места.

Државата Викторија вчера воведе вонредна состојба поради скок во локалното пренесување на болести, па затоа беше воведен полициски час во Мелбурн, од 8 до 17 часот.

До неодамна, Австралија подобро се справи со вирусот од другите земји и има 18.361 заразен и 221 починат, но сега е изложена на ризик да ја изгуби контролата во државата Викторија, која досега воведе најстроги мерки на мобилност.

Соседните држави Нов Јужен Велс и Јужна Австралија воведоа и нови мерки на претпазливост.

„ Колку и да не болат нашите срца поради затворањето на работните места … треба да го сториме тоа за да престане ширењето на овој многу заразен вирус. Во спротивно, ограничувањата нема да траат шест недели, туку шест месеци“, предупреди премиерот на Викторија, Даниел Ендрус.

Производството на месо ќе се намали за една третина и работниците ќе носат заштитна облека, а дел од градежните работи ќе бидат забранети.

Прикажи повеќе...

Свет

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Објавено пред

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со што најтешко погодениот регион во светот се приближува до 5 милиони заразени луѓе.

Регионот, кој достигна 200.000 смртни случаи во саботата, се бори да го запре ширењето на новиот коронавирус, а инфекцијата рапидно се шири во многу земји, додека владите се обидуваат да го олеснат карантинот и да го оживеат економскиот раст.

Латинска Америка, која има околу 8 проценти од светското население, има речиси 30 проценти заразени и мртви ширум светот, а инфекцијата сè уште брзо се шири и ги погодува регионалните лидери како бразилскиот Жаир Болсонаро и боливискиот Жанин Анез.

Колумбија премина 300.000 случаи и 10.000 смртни случаи минатата недела. Аргентина, која успеа да го забави ширењето на вирусот рано, неодамна забележа зголемување на бројот на заразени.

Пет јужноамерикански земји сега се меѓу 10-те земји во светот со најмногу инфекции, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 час

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 час

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет2 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет2 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет2 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ12 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион16 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија16 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија20 часа

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија22 часа

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија23 часа

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија23 часа

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ1 ден

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Свет1 ден

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час...

Македонија1 ден

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски...

Македонија1 ден

Свеченостите за Илинден годинава без масовни собири

Поради пандемијата на Ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови во согласност со...

Македонија2 дена

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е

Министерот за здравство, Венко Филипче порача да се почитуваат мерките за време на одморите. „Ти си на одмор, но вирусот...

Македонија2 дена

Спасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се обрати на Комеморацијата по повод сеќавањето на жртвите од Геноцидот над Ромите во...

Досие