Контакт

Свет

Британски блогер стави знак „Тука е закопан нацист“ врз гробот на Бандера

Објавено пред

Британскиот блогер Греам Филипс објави видео на кое ги симнува знамињата од гробот на украинската националистичка икона Степан Бандера во Минхен и на нивно место поставува знак на кој пишува „Тука е закопан нацист”, пренесува РТ.

Бандера, кој соработувал со нацистите за време на Втората светска војна, почина во Минхен во 1959 година, а неговиот гроб стана место за аџилак за неговите обожаватели. Надгробната плоча и крстот на неговиот гроб беа украсени со украински знамиња, банери на украинската радикална група и со свеќи. Филипс ги отстранил и го ставил знакот: „Тука е закопан украинскиот нацист Степан Бандера”.

Тој ги објасни своите постапки на Твитер велејќи дека само ја „коригирал” надгробната плоча за да биде во согласност со германското законодавство.

Многу коментатори го пофалија потфатот на блогерот, нарекувајќи го Филипс храбра личност и вистински антифашист, додека други го критикуваа, па дури и му се закануваа. Некои тврдат дека упатувањето на блогерот на германскиот закон било ирелевантно бидејќи во него не се вели ништо за светилиштата и само забранува употреба на свастики и други нацистички симболи. Тие рекоа дека Филипс извршил злосторство со сквернавање на гробот и дека треба да одговара за тоа.

Бандера беше водач на Украинската востаничка армија (УПА), која соработуваше со нацистите и се бореше против полската Армија Крајова и Црвената армија во Западна Украина за време на Втората светска војна. УПА е одговорна за смртта на 106 000 Полјаци, главно жени и деца, во Волинија и Источна Галиција за време на безмилосната кампања на етничко чистење. Тој ја напуштил Украина откако неговата кауза не успеала и се преселил во Минхен, каде што бил убиен во 1959 година.

И покрај извршените злосторства, Бандера се смета за иконска фигура не само од украинските националисти туку и од властите во Украина.  Во 2010 година Бандера беше дури и официјално прогласен за „Херој на Украина”, но одлуката подоцна беше укината од судот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Ајфеловата кула eвакуирана поради дојава за бомба

Објавено пред

Ајфеловата кула беше евакуирана, а француските безбедносни сили поставија заштитен кордон околу оваа област во Париз по анонимна дојава за поставената бомба, пренесуваат медиумите.

Корисниците на социјалните мрежи објавија снимки од околината на кои се гледаат вооружени припадници на безбедносните сили.

Засега е непознато дали заканата со бомба е лажна.

Полицијата започна истрага за инцидентот, објави „Спутник“.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Ситуацијата во БиХ се влошува, 344 новозаразени и 12 починати

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се евидентирани 344 нови случаи на коронавирус, а тестирани се 2.220 лабораториски примероци.

Во изминатите 24 часа се пријавени 1.591 примерок во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ, од кои 270 се позитивни на коронавирус.

Досега се тестирани вкупно 149.037 примероци, а коронавирусот е потврден кај 16.879 лица.

Во Федерацијата БиХ до денес се излечиле 12.523 пациенти, а во изминатите 24 часа е забележано закрепнување кај 180 пациенти.

Во моментов има 3.880 позитивни случаи на коронавирус.

Присуството на коронавирус е потврдено кај 73 лица во Република Српска во последните 24 часа, а биле тестирани 629 лабораториски примероци.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот.

„Наскоро ќе биде регистрирана друга вакцина против коронавирусот“, рече Путин обраќајќи им се на сенаторите на Советот на Федерацијата.

Рускиот претседател додаде дека руските власти ги земаат предвид можните ризици во борбата против коронавирусот.

Според Путин, рускиот здравствен систем е подготвен ефикасно да се спротивстави на инфекцијата со коронавирус и на сезонскиот бран на настинки.

Претходно, министерот за индустрија и трговија на Русија, Денис Мантуров, изјави дека втората руска вакцина против Ковид-19 ќе ја произведува компанијата „Биокад“.

Во август Русија ја регистрираше првата вакцина во светот против коронавирусот, што ја разви центарот „Гамалеј“ заедно со рускиот фонд за директни инвестиции.

Во моментов е во тек последната фаза на тестирање на вакцината, во која учествуваат голем број волонтери.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија1 час

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија1 час

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа2 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа3 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет4 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија4 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија4 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија17 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија18 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија19 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет20 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија23 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија1 ден

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Досие