Контакт

Свет

Британски експерти за коронавирусот: Ова е почеток на крајот, животот наскоро повторно ќе биде нормален

Објавено пред

Во најнова анализа на експертите за коронавирусот објавена од светски медиуми се наведува дека на повидок е крајот на пандемијата и дека наскоро би можеле да почнеме да живееме нормално.

dobivaj vesti na viber

„Речиси е сигурно дека сме на крајот на пандемијата, ова е почеток на крајот, барем во Обединетото Кралство. Мислам дека нашите животи ќе бидат речиси целосно предпандемиски во 2022 година“, рече професорот Џулијан Хискокс од Универзитетот во Ливерпул.

Она што се менува е нашиот имунитет. Коронавирусот се појави во Вухан пред две години и тогаш бевме ранливи. Тоа беше сосема нов вирус со кој нашиот имунолошки систем немаше контакт, а немавме ниту вакцини ниту лекови кои би можеле да помогнат во борбата против него. Ковидот експлозивно се рашири низ светот, велат експертите.

Азра Гани, епидемиолог на Империал колеџ во Лондон, вели дека брзо ќе се помириме со фактот дека повеќе нема да мораме да ги ограничуваме нашите животи, но ковидот сепак ќе биде меѓу нас.

„Изгледа дека ни требаше многу време, но пред само една година почнавме да вакцинираме и веќе сме многу послободни поради тоа“, вели таа. Единственото нешто што може да ја влоши ситуацијата е нов сој кој би го надминал омикронот и би предизвикал многу потешка клиничка слика. Важно е да се напомене дека ако инфекцијата е ендемична, тоа не мора да значи дека болеста е блага.

„Имаме некои навистина злобни смртоносни заразни болести кои ги сметаме за ендемични. Сипаницата е ендемична со милениуми, но сепак уби една третина од сите заразени. Маларијата е ендемична и предизвикува 600.000 смртни случаи секоја година“, рече Гани.

Некои британски експерти очекуваат дека ограничувањата нема да се вратат, а масовните тестови за коронавирус ќе завршат оваа година. Речиси е сигурно дека наесен ќе дојдат дополнителни вакцини за ранливите за да се зајакне нивната заштита во текот на зимата.

„Мораме да го прифатиме фактот дека сезоната на грип ќе биде и сезона на коронавирус и тоа ќе биде предизвик за нас“, рече Гропели. Важно е да се напомене дека посиромашните земји сè уште чекаат вакцини за нивните најранливи граѓани – така што некои земји сè уште не се блиску до крајот на пандемијата.

Светската здравствена организација беше јасна дека светот е далеку од опишување на Ковид-19 како ендемичен.

Европа

Пукање на забава во Калифорнија: Еден загинат, осум застрелани лица

Објавено пред

Во пукотницата на забава во Јужна Калифорнија, која се случила ноќта меѓу петокот и саботата, биле застрелани девет лица, од кои едно лице било убиено а останатите се ранети, пренесуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Локалната полиција соопшти дека убиениот го пронашла пред трговскиот центар „Хајленд сквер“, каде се одржувала големата забава.

Повредите на останатите осум лица кои напаѓачот ги застрелал не се опасни по живот, додаде полицијата на квартот Сан Бернардино во Калифорнија, нагласувајќи дека повеќето од ранетите се пренесени во болница со сопствени возила.

Полицијата во Сан Бернардино додаде дека се уште никој не е уапсен и објасни дека пукањето се случило по расправија на забава, но се чини дека жртвите не биле намерно застрелани, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот пристанишен град Мариупол, објавија медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Украина го „скрши столбот“ на руската армија, кажал Зеленски во телевизиско интервју. „Нема да може да застане на нозе во следните неколку години“, изјавил тој.

Неговата изјава, според медиумите, дојде откако последните 2.400 украински борци од Мариупол се предадоа.

Киев ќе го врати сето тоа назад, рекол тој, додавајќи дека Украина ќе се врати на првите линии пред 24 февруари, кога Русија изврши инвазија. „Тоа ќе значи дека не покорија и дека ние ја браневме нашата земја“, изјавил Зеленски, но нагласил, дека тоа ќе биде многу тешко и дека ќе следи дипломатија.

Прикажи повеќе...

Европа

Се урна мал патнички авион во Франција, најмалку петмина загинати

Објавено пред

Најмалку пет лица загинале кога мал патнички авион се урнал на југоистокот на Франција, јавуваат француските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Француската телевизија БФМ пишува дека патнички авион од типот „Жодел Д140“ се урнал денеска во 16 часот и 50 минути во близина на градот Адрец, во Изер, на југоистокот на Франција.

Телата на жртвите, објавила ТВ БФМ, биле пронајдени во целосно јагленисана состојба. Според неофицијални информации како што пренесуваат медиумите, меѓу жртвите, чиј број бил најмалку петмина, имало и едно дете.

Се уште не е познато како дошло до несреќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа6 часа

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ7 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет8 часа

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа8 часа

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија9 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет10 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа14 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа15 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа15 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа16 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион16 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија1 ден

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија1 ден

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа1 ден

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија1 ден

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...