Контакт

Свет

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Објавено пред

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал од меѓународниот аеродром до хотелот „Фаена“, кој се наоѓа во крајбрежната населба Пуерто Мадероа, кога на него пукале двајца напаѓачи, пишува Си-ен-ен.

Педесетгодишниот Британец, кој подоцна починал, бил застрелан во градите, а неговиот син бил застрелан во ногата.

Министерството за надворешни работи на Аргентина соопшти дека над 111.000 британски државјани ја посетиле Аргентина во 2018 година и дека повеќето од тие посети поминале без проблеми. Министерството ги предупреди туристите на можни кражби, при што ги советува да им ги предаваат парите и накитот на крадците, без да дадат отпор.

Европа

(Видео) Поради масовните забави на плажите во Ница, маските на отворено ќе станат задолжителни

Објавено пред

Градоначалникот на Ница во неделата рече дека жали за непочитувањето на мерките, особено физичкото растојание на крајбрежјето на градот за време на забавите што се случија во последниве денови. Тој исто така најави дека во иднина заштитните маските ќе бидат задолжителни на слични настани на отворено.

Најмасовната забава, односно концерт, била организирана од локалниот продуцент на електронска музика The Avener. На неа се собрале огромен број луѓе, неколку илјади, а мерките против ширењето на коронавирусот генерално не се почитувале.

Највеќе луѓе се собрале на познатото крајбрежно шеталиште Promenade des Anglais, што налути некои критичари на настанот кои своето незадоволство го искажале преку социјалните мрежи. Франција во моментов стравува од втор бран на епидемијата на коронавирус.

„Жалиме што правилата не се испочитуваа доволно“, напиша градоначалникот Кристијан Естроси на „Твитер“.

„Во Ница сега ќе биде задолжително да се носат маски за сите организирани настани“, додаде тој и потсети дека секој кој присуствува на настани во затворен простор, како што се концерти, веќе мора да носи маска.

Градските власти инсистираа на тоа дека не бил надминат максималниот број од 5.000 лица дозволени на кој било јавен собир во Франција, дури ни во областа која во нормални услови може да собере до 36.000 луѓе.

Фотограф на АФП изјави дека густината на луѓето била малку поголема во некои области, но, според него, тоа се должело на фактот дека тие барале подобра локација за слушање на музиката, бидејќи квалитетот на звукот не бил насекаде ист.

Прикажи повеќе...

Свет

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Објавено пред

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат дека Ковид-19 не е само респираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело, објави „Скај њуз“.

Долгорочните ефекти на Ковид-19, дури и врз луѓето кои имале благи или немале симптоми, би можеле да бидат далеку полоши отколку што првично се очекуваше, според истражувачите и докторите во северна Италија.

Психоза, несоница, заболувања на бубрезите, ‘рбетни инфекции, мозочни удари, хроничен замор и проблеми со движењето се идентификуваат кај поранешни пациенти со коронавирус во Ломбардија, најтешко погодениот регион во Италија.

Лекарите предупредуваат дека некои пациенти кои го имале вирусот можеби никогаш нема целосно да закрепнат од болеста и дека сите возрасни групи се ранливи.

„Вирусот е системска инфекција која ги погодува сите органи на телото, а не, како што се сметаше претходно, само респираторно заболување“, велат тие.

Некои поранешни пациенти може да откријат дека е нарушена нивната способност да работат, да се концентрираат, па дури и да учествуваат во физички активности.

Лекарите предупредуваат дека луѓето кои не се сметаат себеси за ранлива група и не се загрижени дека ќе заболат би можеле да се доведат во опасност од заболување кое ќе им го смени животот доколку ги игнорираат правилата.

Тие потенцираат дека потребата за физичка и социјална дистанца, миење на рацете и маските е исто толку важна сега како и некогаш.

Предупредувањата доаѓаат во услови на зголемена загриженост во северна Италија дека вториот бран на вирусот може да биде неминовен. Лекарите во двете главни болници во регионот пријавиле неколку нови случаи на тешко болни лица со респираторни проблеми.

Д-р Роберто Козентини, раководител на службата за итни случаи во болницата „Папа Јован XXIII“ во Бергамо изјави за „Скај њуз“:

„Најпрво мислевме дека е лош грип, потоа мислевме дека е лош грип со многу лоша пневмонија, но последователно откривме дека станува збор за системска болест која може да го оштети целото тело“.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ: Односите со Турција не се добри

Објавено пред

„Односите со Турција не се добри во моментот и ќе бидат на врвот на агендата на ова заседание“, најави високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел.

Тој го изјави ова веднаш по пристигнувањето во Брисел на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ.

Агенцијата АНА известува дека Борел најавил „интересна дискусија“ за начините за надминување на оваа состојба, потенцирајќи дека денешната седница ќе биде прва по долго време во кое учесниците ќе бидат физички присутни.

Борел најави дека советот ќе разговара и за односите со Латинска Америка во контекст на пандемијата на коронавирус и проблемите со кои се соочува овој дел од светот, но и за Либија, Венецуела, Африка и резултатите од дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Земјите членки на ЕУ, исто така, се очекува да зборуваат со особена загриженост за ситуацијата во Хонгконг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 час

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ2 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ2 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија2 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион3 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион3 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет3 часа

Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет4 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион5 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија5 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија19 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија19 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ19 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија20 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет23 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Досие