Контакт

Свет

Британско Министерство за одбрана: Русите се обидуваат да го опкружат Киев, обидувајќи се да ја намалат ранливоста на контранапади

Објавено пред

Поголемиот дел од руските копнени сили моментално се наоѓаат на околу 25 километри од центарот на украинската престолнина Киев, објави во саботата Министерството за одбрана на Велика Британија во најновата разузнавачка проценка.

dobivaj vesti na viber

– Борбите северозападно од Киев продолжуваат со помош на руските копнени сили сега на околу 25 километри од центарот на градот – соопшти британското Министерство за одбрана.

– Елементите на големата руска колона северно од Киев се разотидоа. Ова веројатно го поддржува обидот на Русија да го опколи градот. Тоа може да биде и обид на Русија да ја намали својата ранливост на украинските контранапади, кои нанесоа значителен данок на руските сили, се додава во соопштението.

Тимовите на Си-Ен-Ен во Киев известија за експлозии во раните утрински часови во саботата, но не е јасно дали експлозиите биле руски или украински. Другите клучни градови, Харков, Чернихив, Суми и Мариупол, сè уште се опколени од руските сили, според британското Министерство за одбрана.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Зеленски за руското ласерско оружје: Ако веќе е во Украина, тоа е знак за нивниот неуспех

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го коментираше новото ласерско оружје што Русија наводно веќе го користи во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е знак за нивниот неуспех. Русите бараат ‘wunder-waffe’“, се осврна Зеленски на фразата што означува потрага по чудесно оружје што потенцијално би можело да го смени текот на Втората светска војна во корист на нацистите.

Реакцијата на Зеленски следи како одговор на тврдењето на руски функционер дека технологија која е способна за рушење на дронови е веќе е широко распоредена на бојното поле.

Кремљ често покажува нови прототипови на технологија, но тие ретко можат да се видат на бојното поле. За потсетување, Русија вчера откри дека во Украина користи нова генерација на моќно ласерско оружје за горење на беспилотни летала.

Јуриј Борисов, заменик-премиер задолжен за воен развој, на конференција во Москва рече дека ласерот „Пересвет“ веќе е на терен и може да ги заслепи сателитите до 1.500 километри над Земјата. Тој додаде дека веќе има помоќни руски системи од „Пересвет“, кои можат да спржат беспилотни летала и друга опрема. Борисов изјави дека вчера било извршено тестирање на оружје со кое дрон на пет километри оддалеченост бил испржен во рок од пет секунди.

Прикажи повеќе...

Свет

Захарова: Над 900 борци од Азовстал се одведени во казнена колонија

Објавено пред

Повеќе од 900 украински борци од челичарницата Азовстал во Мариупол се одведени во казнена колонија на територијата контролирана од Русија, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

Kaко што рече, на 17 мај се предале 959 припадници на украинската армија, од кои 51 се на лекување, додека другите се испратени во поранешната казнена колонија во градот Оленивка, во областа Доњецк, што е под контрола на Русија.

Министерството за одбрана на Украина се надева на размена со цел, како што велат, да можат украинските херои да се вратат во својата татковина што е можно поскоро.

Прикажи повеќе...

Свет

Страшни поплави во Јужна Африка, најмалку 430 загинати

Објавено пред

Социјалниот центар е дом на околу 300 луѓе кои останаа без покрив над главата во поплавите во провинцијата Квазулу-Натал, во кои загинаа најмалку 430 луѓе, илјадници се раселени и предизвика штета проценета на 685 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Многумина се трауматизирани или тагуваат, други се чувствуваат поразени и не можат да почнат да ги обновуваат своите животи, рече Нокутула Шанду, консултант во медицинската добротворна организација Лекари без граници (MSF).

Од Калифорнија до Индија, екстремните временски настани поврзани со климатските промени – поплави, суши и шумски пожари – сè повеќе ќе влијаат на менталното здравје на луѓето, барајќи специјализирана грижа од локалните власти, велат експертите. Најголеми штети од поплавите претрпеа дивите населби. Три четвртини од 340-те луѓе кои престојуваа во засолништето Нтузума биле без работа.

Покраинската влада процени дека повеќе од 6.800 луѓе останале без покрив над главата поради поплавите и соопшти дека е почната работа на привремено сместување за речиси 4.400 семејства.

Обезбедувањето поддршка за менталното здравје е исто толку важно како и обезбедувањето засолниште и помош во храна, рече Шанду, додавајќи дека луѓето чекаат во редици за советување.

Лекари без граници обучиле повеќе од 200 здравствени работници во заедницата во Квазулу-Натал за ментално здравје за да можат да ги упатуваат пациентите кај регистрирани советници.

Многу жители на засолништето рекоа дека веќе се чувствуваат заборавено.

„Како да не постоиме“, рече Тандека на Ндлову (36), додека се подготвуваше за топли оброци подготвени во кујната во заедницата Нтузума. Таа рече дека се надева дека советувањето ќе ѝ помогне на неа и на нејзините три ќерки да го пребродат своето тешко искушение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

(Во живо) Заедничка литургија на македонската и на српската црква во храмот Свети Сава

Литургијата на помирување што ја служат српскиот патријарх Порфириј и архепископот Охридски и Македонски, Стефан со архиепископите на двете цркви...

Македонија37 минути

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија53 минути

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија1 час

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет2 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет2 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија4 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет13 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион14 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет16 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија16 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија17 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион20 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија21 час

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија22 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија23 часа

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа24 часа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...