Контакт

Свет

Британците по „грешка“ ослободиле осуденик од Албанија кој илегално влегол во земјата

Објавено пред

Еден од десетиците мигранти во Велика Британија, кои беа обвинети за нелегална миграција, а потоа ослободени поради технички пропуст, е наводно осуден убиец во неговата родна Албанија, пишува „Тајмс“.

Во ноември британските власти пресретнале рибарски брод крај брегот на Сафолк, наоѓајќи на бродот и апсејќи 69 Албанци. „Тајмс“ минатата недела откри дека Кралското обвинителство (КПС) ги отфрлило обвиненијата против сите нив поради технички пропуст: апсењата биле извршени пред мигрантите да стапнат на британско тло. Десет од илегалците веќе се изјасниле за виновни и ги почнале осумнеделните затворски казни.

„Дејли експрес“ тврди дека еден од оние на кои им била поништена казната бил осуден убиец, за кого велат дека во 1997 година убил жена пред нејзината осумгодишна ќерка. Таблоидот известува дека поради тогашните внатрешни политички превирања во Албанија, властите не го испитале целосно случајот. Албанските обвинители го обвиниле човекот во 2006 година. Тој првично бил прогласен за невин во 2008 година, но потоа бил прогласен за виновен следната година во Апелациониот суд и осуден на 15 години затвор со максимално обезбедување.

 

Реагирајќи на веста, Алп Мехмет, претседател на „Мајгрејшн воч УК“, рече: „За жал, овие настани се чини дека покажуваат оти интересите и безбедноста на јавноста што го почитува законот се помалку важни од дискутабилните права на оние кои треба да бидат отстранети поради страшни злосторства“.

Според весникот, Албанецот е во притворен центар и чека да биде депортиран. Не е познато дали поднел барање за азил. Минатата недела владата рече дека откако Велика Британија ќе ги напушти правилата и прописите на ЕУ на 1 јануари, ќе им забрани на мигрантите пресретнати на море да бараат азил.

Според Договорот од Даблин, Велика Британија може да ги отфрли барањата за азил ако мигрантот поминал низ безбедни земји – како што се Франција или Белгија – пред да пристигне во Велика Британија.

Сепак, тоа не се однесува на британските територијални води, каде мигрантите кои тврдат дека имаат потреба од спасување можат да бидат земени од крајбрежната стража или од граничните сили на Велика Британија и да не бидат обвинети за нелегален влез. Или во случајот со 69-те Албанци, да не бидат обвинети затоа што биле пресретнати пред да стапнат на британско тло.

Во декември беше објавено дека депортацијата на еден турски дилер на дрога е запрена со образложение дека враќањето во неговата матична земја – и самата членка на НАТО и апликант за членство во ЕУ – претставува кршење на неговите човекови права, бидејќи неговиот живот бил изложен на ризик поради неговиот криминал и врските со курдскиот сепаратизам.

Нелегалното пристигнување во Британија со чамци преку Ла Манш годинава се искачи на 8.500 илегалци – повеќе од четири пати повеќе од 2019 година – што резултираше во пренамена на армиските касарни во отворени мигрантски логори.

Во неделата беше откриено дека околу осум наводни баратели на азил ги напуштиле објектите без да остават адреса. Лидерот на брегзит, Најџел Фараж, ги критикуваше отворените центри на владата како опасни и закана за националната безбедност.

„Факт е дека секој може нелегално да дојде во Велика Британија, а потоа да побегне. Дека тие можат да го сторат тоа од армиските логори, сигурен сум дека повеќето луѓе ќе сфатат дека тоа не е само смешно, туку и потенцијално многу опасно. Франција во моментот ефективно ги затвора своите граници поради стравот од тероризам и мислам дека ова е прашање на национална безбедност“, рече Фараж.

Свет

Во Чешка потврден новиот вид на коронавирус

Објавено пред

Чешка пријави случаи на новиот позаразен вид на коронавирус кој првпат беше откриен во Велика Британија, објави Националниот институт за јавно здравје.

Портпаролката најави дека повеќе информации ќе бидат објавени утре.

Чешка, во која живеат 10,7 милиони жители, е една од најтешко погодените земји од коронавирус во светот досега, со 14.449 смртни случаи и над 150 смртни случаи на ден во повеќето денови од овој месец.

Научниците сметаат дека откриениот вид во Велика Британија е позаразен, што значи поголем притисок врз здравствениот систем, но дека не предизвикува посериозно заболување.

Прикажи повеќе...

Регион

Судот му определи притвор на Мирослав Мика Алексиќ

Објавено пред

Судот му определи притвор на српскиот режисер, сценарист и учител по глума Мирослав Мика Алексиќ кој попладнево беше сослушан пред Вишото јавно обвинителство. Тој ги негирал обвиненијата за силување поднесени од српската актерка Милена Радуловиќ и други негови ученички во школата за глума.

Тој е обвинет за осум кривични дела силување и седум кривични дела сексуално вознемирување извршени во периодот од 2008 до 2020 година.

Осомничен е за силување и сексуално вознемирување на шест женски лица, а некои од нив во времето на извршување на кривичното дело биле малолетни.

На Алексиќ му се заканува казна затвор од 15 години.

Прикажи повеќе...

Свет

САД: Кина да им овозможи послободен пристап на истражителите на СЗО

Објавено пред

САД бараат Кина да му дозволи на истражниот тим на Светската здравствена организација (СЗО) да има контакти во Вухан со медицински работници, поранешни пациенти и лабораториски персонал, како и пристап до медицински податоци и примероци.

Официјалниот претставник на Министерството за здравство на САД, Герет Григсби, рече пред извршниот одбор на СЗО дека Кина треба да обезбеди научни студии со податоци од примероци од животни, луѓе и животна средина собрани во Вухан, каде се верува дека избувна епидемијата на коронавирус, пренесува Ројтерс

Претставник на Кина пред извршниот одбор на СЗО рече дека политичките притисоци мора да престанат, бидејќи истражувањето за природата на вирусот е научна работа што бара координација и соработка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

МТСП: Жените може да се пензионираат и на 62 години, доколку тие така одлучат

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет6 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт7 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија7 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет8 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија10 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет11 час

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија11 час

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ12 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија13 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија13 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа13 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет14 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион14 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет15 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет16 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет16 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет1 ден

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ1 ден

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет1 ден

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Досие