Контакт

Европа

Британците сега би гласале да останат во ЕУ

Објавено пред

Британските гласачи во овој момент со стапка од 59 проценти би поддржале предлог за останување во Европската Унија, а 41 отсто од нив би се спротивставиле, покажуваат резултатите од испитување на јавното мислење, кои беа објавени денеска. Оваа е највисоката поддршка на членството во ЕУ од референдумот во 2016 година.

На референдумот што се одржа пред две години (23 јуни 2016), 17,4 милиони гласачи или 51,9 отсто го поддржаа напуштањето на ЕУ, додека 16,1 милион гласачи или 48,1 отсто се изјаснија за продолжување на членството.

Анкетите сега покажаат дека 59 отсто од гласачите во овој момент би се изјасниле за останување во ЕУ, наспроти 41 отсто, кои би ја напуштиле.

Резултатите беа објавени во извештајот на NatCen и The UK in a Changing Europе.

Европа

Нови преговори за брегзитот ќе има само доколку добиеме поубедлив предлог од Британија, вели Хајко Мас

Објавено пред

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија.

„Ние сме подготвени да разговараме доколку добиеме нов и убедлив предлог“, вели министерот за надворешни работи, Хајко Мас, по говорот на британската премиерка Тереза Меј во Домот на комуните при Парламентот на Обединетото Кралство.

„ЕУ 27 ќе донесе заедничка одлука. Договорот што произлезе од преговорите за повлекување останува нашата основа за одлука“, вели Мас.

Германскиот дипломат ги повика британските пратеници јасно да го искажат својот став без одложување.

„Ни треба јасен став за тоа што поточно сака Домот на комуните. Ова е е тешка дебата, но времето тече“, додава Мас.

Прикажи повеќе...

Европа

Турција и ЕУ ќе одржат самит во март

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Романија, Теодор Мелескану, изјави дека земјата се подготвува за самитот меѓу Турција и Европската Унија, кој ќе биде одржан во Букурешт во март.

„Ние цврсто ја поддржуваме идејата за преговори меѓу Турција и ЕУ и една од нашите први идеи беше да се организира совет на асоцијации меѓу Турција и ЕУ“, изјави Мелескану.

„Целта е да ги поттикнеме и забрзаме преговорите за разни прашања, како и можноста да најдеме решенија“, додава Мелескану.

„Исто така, сакаме да организираме и настан на кој претседателот Ердоган и други функционери од Европската Унија ќе се сретнат во Букурешт и ако даде Бог, сè ќе биде во ред. Немаме фиксен датум“.

Мелескану вели дека Букурешт во моментот го планира самитот, а дека тој би требало да се одржи на почетокот на март.

Претходниот самит меѓу ЕУ и Турција се одржа минатиот март во Варна во Бугарија.

Прикажи повеќе...

Европа

Маж со автомобил сакаше да ја пробие портата на палатата на полскиот претседател

Објавено пред

Полицијата во Варшава уапси маж кој се обиде со автомобил да ја пробие портата на палатата на полскиот претседател, објави полската агенција ПАП.

Еден 36-годишен човек го бутнал со автомобил полицаецот што се обидел да го запре, а потоа со возилото удрил во портата.

Во оваа палата во центарот на Варшава, стара 200 години, работи претседателот Анджеј Дуда. Тој не бил во зградата кога се случил инцидентот, бидејќи отишол на Светскиот економски форум во Давос.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет9 часа

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Македонија9 часа

(Видео) Десетина имиња во игра за претседателски кандидат на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека десетина имиња се во игра за кандидат за претседателските избори на СДСМ. Тој најави...

Изборни измени12 часа

Малите партии бараат една изборна единица, па потоа избори

Малите партии ја реафирмираат идејата за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи на гласање. Тие...

Македонија13 часа

(Видео) Дејан од Ѓорче Петров: „Помогнете ми, ама не како Боки 13“

Дејан Костовски од Ѓорче Петров вели дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, не го испочитувал ниту договореното за плаќање...

Македонија13 часа

Теута Арифи за 300 илјади евра каскадно ќе ја уредува Пена

Општина Тетово за 17 милиони денари или речиси 300 илјади евра ќе става потпорни ѕидови на реката Пена во делот...

Македонија14 часа

СЈО испитува дали баџанакот на Ѕинго, Стојан Миланов, наместил тендер на кочанска фирма

Специјалното јавно обвинителство отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава која ја поднесе СВР...

Македонија14 часа

Учениците од утре повторно на настава

Министерството за образование и наука информира дека второто полугодие од учебната година почнува утре и важи за сите ученици од јавните и...

Македонија16 часа

Владата го испрати Законот за употреба на јазиците до Венециската комисија

Владата ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венециската комисија, заедно со алтернативниот текст на...

Македонија16 часа

Во 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. И...

Спорт16 часа

Исчезнал авионот со кој летал најскапиот играч на Кардиф

Емилиано Сала (28), кој три и пол години играше за Нант, пред неколку дена потпиша за Кардиф за клупски рекорд...

Македонија17 часа

(Видео) Македонец си ја убил сопругата на паркинг во Австрија

Македонски државјанин кој живее во Австрија ја убил вчера напладне својата сопруга, пренесуваат австриските медиуми. Жената, истотака со потекло од...

Топ18 часа

На Табановце приведено лице кое се барало за издржување затворска казна

Лице кое се барало за издржување казна затвор во траење од една година, било приведено при пасошка контрола на граничниот премин...

Регион18 часа

Српски медиуми: По Путин, во Белград доаѓаат Трамп и Меркел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, би можел во текот на оваа година да ја посети Србија, објавува во денешното издание...

Македонија20 часа

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за преспанскиот договор со која ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија1 ден

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија1 ден

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија1 ден

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија1 ден

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Досие