Контакт

Вести

Бродовите на НАТО впловија во Одеса, не е познато која е целта

Објавено пред

Поморска група на НАТО вплови денес во јужното украинско пристаниште Одеса, соопшти прес-службата на украинската морнарица. Во соопштението се наведува дека пристигнале бродовите на НАТО – поморска група 2 и група 2 за дејства против мини. Не е наведено колку долго ќе трае посетата, ниту која е нејзината цел.

Минатата недела во Украина заврши меѓународната вежба во која учествуваа поморски, противвоздушни, противподморнички и спасувачки сили. Во вежбите учествуваа силите на Украина, САД, Бугарија, Канада, Данска, Естонија, Грузија, Грција, Индија, Италија, Литванија, Молдавија, Норвешка, Полска, Романија, Шведска, Турција, Обединетите Арапски Емирати и на Велика Британија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Британски медиуми: Тереза ​​Меј има план Б, а тој изгледа како план А

Објавено пред

Британската премиерка Тереза ​​Меј го претстави својот план Б за брегзит, а според тамошните медиуми тој е сличен на планот А. Меј со својот план Б во парламентот се обиде да издејствува усвојување на претходно отфрлениот договор кој таа го постигна со Европската унија, додаваат бритнаските медиуми. Но, на Меј пред тоа, потребно и е да обезбеди промена на ставот на Унијата околу границата со Ирска.

Кога станува збор за она што планира да направи откако договорот за напушатње на ЕУ минатата недела беше отфрелн од страна на парламентот, таа вчера изјави дека посоти загриженост поради осигурителната политика чија цел е да се гарантира дека по брегзитот нема да има царински контроли долж границата со Ирска, која е членка на ЕУ, и британската територија на Северна Ирска, пишува АП.

Тереза Меј, во Долниот дом пред пратениците истакна дека оваа недела „се уште ќе се разговара со колегите … да се разгледа како би можеле да ги исполни своите обврски кон народот на (британската провинција), Северна Ирска и Република Ирска на начин на кој ќе може да се добие најголема можна поддршка во Долниот дома”.

„Тогаш заклучоците од сите разговори ќе и ги пренесам на Европската унија”, рече Меј.

Европскиот блок, сепак, нагласува дека нема повторно да преговара за договор за повлекување на Велика Британија од ЕУ.

 

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Камала Харис ќе се кандидира за претседател на САД

Објавено пред

Камала Харис, демократска сенаторка во Конгресот на САД, објави дека ќе влезе во трката за претседател.

54-годишната Харис за телевизијата ABC изјави дека ќе се приклучи на листа на кандидати за претседателка како претставник на Демократската партија.

„Јас ќе се кандидирам за претседател на САД. Јас сум многу возбудена околу тоа”, изјави Харис.

Во случај на победа, Харис ќе биде прва жена на чело на Белата куќа. Харис е ќерка на имигранти и таа израснала во Калифорнија.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Осум дена драма во Шпанија: Спасувачите не можат да го извадат двегодишното дете

Објавено пред

Шпанските власти соопштија дека акцијата за спасување на двегодишното дете кое пред осум дена падна во тесен и длабок бунар во јужниот дел на Шпанија бавно напредува. Акцијата за спасување се одвива под многу тешки околности, соопштија властите.

Спасувачките екипи почнаа да копаат тунели за да стигнат до момчето, но овој процес е тежок поради камењата кои се многу тврди, изјави инженер кој ја координира потрагата и спасувачката операција.

Планот е да се ископа вертикален 60-метарски тунел за да се стигне до местото каде што се верува дека е момчето. Досега, како што објави АП, ископани се само 53 метри.

Планот е потоа да се ископа хоризонтален тунел и да се достигне до место каде што, како што се претпоставува, се наоѓа момчето. Медиумите претходно објавија дека бунарот е широк само 25 сантиметри и длабок 100 метри.

Момчето било видено од очевидци како паднало во бунарот и засега според информациите на тамошните медиуминема регистрирани знаци на живот. Пожарникарите, со помош на роботска камера, пронајдоа кесе со бонбони што момчето ги држело в рака пред тој да исчезне, односно да падне во бунарот.

Шпанските медиуми објавија дека родителите на малото момче доживеале уште една семејна трагедија во 2017 година, кога нивниот тригодишен син одеднаш починал додека се шетале по плажа во близина на Тоталан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

(Видео) Најмалку 14 лица загинаа во пожарот кај Керчскиот теснец

Во пожарот кој зафати два брода кои пловеле под знамето на Танзанија кај Керчскиот теснец, во Црното море, загинаа најмалку...

Македонија52 минути

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија12 часа

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е атака врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија14 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија16 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија16 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија17 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија17 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија19 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија20 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија20 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски20 часа

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести21 час

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија22 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет22 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија23 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион24 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет1 ден

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Досие