Контакт

Свет

Бројот на депортации во Австрија зголемен 36 отсто

Објавено пред

Бројот на депортациите на неуспешните баратели на азил и илегалните имигранти во Австрија се зголеми 36 отсто во споредба со 2017 година кога за министер за внатрешни работи беше назначен Херберт Кикл од популистичката Партија на слободата (ФПО), пренесува „Брејтбарт“.

Во првите пет месеци од 2018 година австриското МВР регистрирало 2.926 депортации на неуспешни баратели на азил и илегални мигранти – 450 повеќе од минатата година. Покрај тоа, 2.114 мигранти самоиницијативно си заминале, пишува „Oe 24“. Бројот на барања за азил исто така се намали 40 отсто од почетокот на 2018 година. Досега годинава беа најавени 34 лета за депортации, заедно со два автобуса, при што повеќето летови беа за Косово и Нигерија.

Извештајот е објавен кога Кикл во март вети дека ќе го реорганизира австрискиот систем за азил по неколку насилни инциденти вклучувајќи го нападот со нож врз семејството во Виена од еден авганистански азилант. Австриското МВР неделава објави дека ќе побара од Федералната канцеларија за азил да ѝ даде на јавноста повеќе информации за неуспешните случаи на азил и на депортација со цел да ѝ се даде овозможи транспарентност на пошироката јавност. Еден од ефектите на отворање информации за јавноста ќе биде што агенцијата за азил сега ќе може да наведе кога мигрантите се депортирани за злосторства и какви извршиле.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се спротивстави на предлогот на германската канцеларка Ангела Меркел да ги поврзе финансиите на ЕУ со квотите за мигранти барајќи посилни граници наместо редистрибуција на мигранти.

Засилените депортации се само дел од успехот на конзервативната популистичка влада предводена од канцеларот и лидер на австриската Народна партија, Себастијан Курц, кој беше јасен за својата поддршка за посилни европски граници и го отфрли системот на квоти на мигрантите на ЕУ.

Регион

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Објавено пред

Од

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и никогаш нема да биде дел од коалицијата на оние кои сакаат да работат против неа. Изјавата на Дачиќ следеше во рамки на свеченото отворање на српскиот конзулатот во Анталија, што се наоѓа во хотелот „Регнум“.

„Србија нема да биде дел од никакви коалиции против Турција, вклучувајќи и дел од организациите кои се наоѓаат во земји од нашиот регион. Србија нема да им пружа прибежиште на оние кои би се бореле против турските интереси, турската држава и нашите турски пријатели“, изјави Дачиќ.

Тој додаде дека бројот на туристи од едната во другата земја е во постојан пораст. Само лани Србија ја посетиле речиси 100.000 туристи од Турција, но и обратно 140.000 српски државјани ја посетиле Турција за една година.

„Можеме да направиме многу повеќе. Нашите две земји ги укинаа визите, а тоа е еден од најголемите степени на пријателство“, рече Дачиќ.

Министрите за надворешни работи на двете земји се договориле да работат заедно во борбата против тероризмот, отворањето на културни центри и соработка во областа на инвестициите.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Пронајдена Британката која во Хрватска падна во морето од брод

Објавено пред

Од

Британската државјанка која синоќа падна во морето од брод, утрово е пронајдена и спасена по девет часа, соопшти хрватското министерство за одбрана.

Жената ја пронашле припадниците на крајбрежната стража на 1,3 километри од местото каде паднала во морето, пренесуваат хрватските медиуми.

Во потрагата учествувале авион, чамец и три брода. Таа била префрлена со брод во Пула, а нејзината здравствена состојба е добра.

Прикажи повеќе...

Свет

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Објавено пред

Од

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците од извештајот споредевен по нарачка од француската Влада.

Француските власти веќе ветија нови инвестиции во инфраструктурата, но Владата, како што пишуваат тамошните медиуми се нашла под голем притисок по неодамнешното уривање на мост во близина на Џенова, Италија, каде загинаа најмалку 43 лица.

Падот на мостот во Џенова го вклучи алармот досега во неколку земји. Засилени контроли, инспекции и проверки на мостови ќе се вршат во Србија, Хрватска, Германија, како и Албанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 минути

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет2 часа

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Свет3 часа

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по рихтер го погоди Фиџи

Силен земјотрес со јачина од 8,2 степени според рихтеровата скала е регистриран во реонот на Фиџи, соопшти Геофизичкиот институт на...

Европа6 часа

(Фото и Видео) Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа во Полска

Најмалку три лица загинаа, а 38 се повредени во автобуска несреќа што се случила доцна синоќа во југоисточниот дел на...

Европа7 часа

Матарела бара гаранции дека сите патишта во земјата се безбедни

Италијанскиот претседател, Серџо Матарела побарал гаранции од надлежните дека сите национални патишта се безбедни. Ваквото барање на Матарела следува по...

Економија7 часа

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет7 часа

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија8 часа

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет9 часа

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Македонија1 ден

Кривична против двајца малолетници за палењето на палмата пред „Жан Митрев“

Против две лица на возраст од 17 години, поднесена е кривична пријава поради палењето на палмата пред клиниката „Жан Митрев“,...

Македонија1 ден

На воениот стадион во Скопје изложба на оружје и воена опрема на АРМ

По повод одбележувањето на Денот на АРМ, денеска, на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, од 10 до 14...

Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ Скопје, плоштад, фонтана, Воин на коњ
Македонија1 ден

Претежно сончево време со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево, попладне во планинските подрачја на места облачноста ќе се зголеми. Вредноста на УВ-индексот ќе...

невреме, Охрид невреме, Охрид
Македонија2 дена

Општина Охрид апелира до граѓаните да пријават штети по невремето

Општина Охрид апелира до сите граѓани да информираат за сите локации каде им е потребна помош и има поголемо задржување...

Вести2 дена

Присуството на Путин на свадбата на министерката ги скара политичарите во Австрија

Очекуваното присуство на рускиот претседател, Владимир Путин, на свадбата на шефицата на австриската дипломатија, Карин Кнајсл, им создава проблеми на...

Македонија2 дена

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија2 дена

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија2 дена

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа2 дена

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет2 дена

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија2 дена

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Досие