Контакт

Свет

Бројот на жртви од циклонот Идаи се искачи на 750

Објавено пред

Бројот на загинати од циклонот Идаи се искачи на 750 лица низ јужна Африка, а пристанишниот град Беира, во Мозамбик, кој беше најпогоден од бурата, полека го започна своето бавно закрепнување.

Невремето од категоријата 2 го погоди градот на 15 март, со ветрови од 175 км/ч што доведоа до огромни дождови и поплавени села, додека се движеше кон внатрешноста на Зимбабве и Малави.

Мозамбискиот министер за земјиште и животна средина, Челсо Кореиа, во неделата рече дека досега се регистрирани 446 загинати лица во земјата. Повеќе од половина милион се погодени во земјата, а 110.000 од нив се безбедни во кампови.

„Ја следиме ситуацијата на теренот“, рече Кореиа.

Според агенциите за помош, околу 90 проценти од Беира биле уништени од циклонот. Речиси две недели подоцна, ѓубрето и паднатите дрвја се расчистуваат од патиштата. Голем дел од телекомуникациската инфраструктура на градот беше уништена од невремето, но две телефонски мрежи повторно беа пуштени во функција.

Главниот пат што води кон градот беше повторно отворен во неделата, а неколку помали продавници продаваа производи во мали количини.

Но, во подалечните делови од Мозамбик, пристапот сè уште беше отежнат, а во Беира се регистрирани и случаи на колера и маларија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Кремљ: Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија

Објавено пред

Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија, каде што беше емитувано компромитирачко видео со лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, што доведе до растурање на владејачката коалиција, соопшти Кремљ.

„Тоа е приказна која нема, ниту може да има некаква врска со нас“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Штрахе поднесе оставка од функцијата потпретседател на австриската влада и лидер на ФПО по видеото поради кое е осомничен за обид за корупција.

„Не можам да изнесам став за појавувањето на тоа видео кое нема никаква врска со Русија, ниту со претседателот (Владимир Путин) или Владата. Не знам која е таа жена на снимката ниту дали е руска државјанка или со руско потекло“, рекол Песков.

Олигархот кој се споменува во видеото е Игор Макаров, пренесува руското издание на „Форбс“ и додава дека тој е син единец и со тоа не може да биде во сродство со жената на снимката.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Британски политичар погоден со милкшејк

Објавено пред

Британскиот политичар Најџел Фараж, познат по евроскептичните ставови, денеска на улица беше погоден со милкшејк.

На видеото се слуша глас на маж како му вели на Фараж „фашист“. Напаѓачот веднаш бил фатен.

„Како не го запревте“, ги прашал Фараж своите телохранители откако бил погоден.

Пол Кровте (32) признал дека го погодил политичарот со милкшејк од банана и карамела.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија лани потрошила рекордни 23 милијарди евра за бегалците

Објавено пред

Германија минатата година потрошила рекордни 23 милијарди евра за интеграција на повеќе од милион бегалци во Германија и за борбата против причините за миграцијата во странство, се наведува во владиниот извештај, во кој „Ројтерс“ имал увид.

Овие трошоци се зголемени за речиси 11 отсто. Во 2017 година биле потрошени 20,8 милијарди евра, според извештајот на Министерството за финансии.

Зголемениот износ пред сè е резултат на поголемите трошоци за мерките кои мигрантите треба да ги држат надвор од ЕУ,  односно за подобрување на условите за живот во нивните земји.

Владата на Германија лани потрошила 7,9 милијарди евра за борба против миграцијата, што е зголемување за 16 отсто во однос на 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт6 часа

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија8 часа

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија8 часа

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија9 часа

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија9 часа

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ10 часа

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија13 часа

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија13 часа

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија14 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Европа15 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион16 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech16 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет17 часа

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа1 ден

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија1 ден

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија1 ден

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ2 дена

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија2 дена

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада2 дена

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Досие