Контакт

Свет

Бројот на жртви од циконот во Мозамбик порасна на 446 лица

Објавено пред

Бројот на жртви од разорниот циклон кој го погоди Мозамбик порасна од 417 на 446 лица, соопшти министерот за екологија во земјата, Целсо Кореја,

Од катастрофата се погодени 531.000 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Анкета: Најподготвени да војуваат за својата земја се луѓето од Блискиот исток и северна Африка, најмалку од западна Европа

Објавено пред

Ако дојде до војна дали ќе се борите и ќе го ризикувате животот за својата земја? Ова прашање е поставено во истражувањето кое го спровела агенцијата за истражување на јавното мислење „Галуп“, заедно со компанијата за истражување на пазарите „Ворлдвајд Индепендент Нетворк“ во 64 земји во светот.

Во глобален просек, 61 отсто одговориле дека би биле спремни да се борат за својата земја, додека 27 проценти одговориле дека не би биле спремни да се борат.

Очекувано, многу повисок процент мажи од жени глобално рекле дека ќе се борат (67%), но интересно е дека и повеќето жени одговориле потврдно (52%).

Највисок процент на оние кои ќе се борат за својата земја е на Блискиот исток и во северна Африка, дури 83 проценти, додека најнизок е во западна Европа, 25 отсто.

Од земјите од поранешна Југославија најмногу волја за заминување во војна има на Косово (58%), потоа во Босна и Херцеговина (55%), во Србија (46%) и Македонија (38%).

Од европските земји предничи Финска со 74 проценти од луѓето кои се подготвени за војна. По неа следи Турција со 73 %, потоа Украина со 61 процент, па Русија со 59%.

Значителна варијација има и меѓу религиите Муслиманите се најспремни за војување, дури 78%. Следат хиндуистите (77%), потоа будистите (66%), а по нив се атеистите и агностиците (57%). Меѓу христијаните, највоинствени се православните (53%), а веднаш зад нив се и католиците (52%), додека до протестантите спремни да војуваат се 48 отсто. Околу половина Евреи се подготвени за војна – (51%).

Јапонците, Германците, Италијанците и Австријците не би војувале повеќе.

Во големото истражување испитани се 62.398 лица низ светот, со примерок од околу 1000 лица за секоја земја. Анкетата е спроведена во периодот меѓу септември и декември 2014 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани на својот ривал. Трамп, како што пренесуваат светските медиуми, се обиде да го заобиколи Конгресот и да го протурка договорот за продажба на оружјето.

Тој нагласи дека тековните тензии со Иран претставуваат национална итна помош. Од неговиот потег се налутија оние кои се плашат дека оружјето може да се употреби против цивилите во Јемен од силите предводени од Саудијците.

Некои демократи го обвинија Трамп дека го заобиколува Конгресот, бидејќи продажбата на оружје, вклучително и бомби со прецизно водење, би значело спротивставување на Капитол Хил. Членовите на Конгресот остро го критикуваа извештајот за човековите права на Саудиска Арабија во врска со нејзината улога во конфликтот во Јемен и за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул минатиот октомври.

Оружјето, според наводите, ќе биде продадено и на Обединетите Арапски Емирати и Јордан.

Прикажи повеќе...

Свет

Сезонава на Монт Еверест загинале 10 планинари

Објавено пред

Монт Еверест станува се поопасно место и тоа се чини поради огромниот број дозволи за качување, кои властите ги издаваат на планинари. Оваа сезона на планината загинале веќе 10 планинари.

Десетата личност која загина е британскиот планинар, Робин Хејнс Фишер, кој имал 44 години. Вчера загинал Ирецот, Кевин Хејнс. Фишер колабирал и починал на само 150 метри од врвот.

Локалните власти веќе побарале да се ограничи бројот на дозволи за качување. Непал така се најде под бројни обвинувања, бидејќи издал 381 дозвола за пролетната сезона на качувања на највисокиот светски врв. Секоја дозвола чини 11.000 долари.

Двајца планинари од Индија починаа оваа недела додека се спуштале низ планината. Локалните организатори на патувањето рекле дека едниот заглавил во гужва на планината цели 12 часа, поради што бил многу исцрпен.

65-годишен планинар од Австрија загина на северната, тибетанска страна на планината. Индијка и Американец ги загубија животите на планинатат во средата, а ирски државјанин загина по пад на 16 мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани...

Свет5 часа

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на...

Македонија6 часа

Момчето кое се повреди од струен удар ќе се лекува во Софија

Министерството за здравство информира дека момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар е испратено на лекување во...

Македонија9 часа

(Видео) Протест на жители на Гази Баба: Градоначалникот да даде оставка, а не да ни носи центар за зависници

Имаме кучкарник, канта пазар, кванташки пазар, сточен пазар, депонија, уште центар за зависници треба да ни донесат да бидеме комплетни....

Македонија11 час

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести11 час

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа12 часа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт12 часа

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија12 часа

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа1 ден

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет1 ден

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет1 ден

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија1 ден

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ1 ден

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет1 ден

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа1 ден

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија1 ден

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт1 ден

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потргата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија1 ден

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет2 дена

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Досие