Контакт

Свет

Бројот на заразени надмина 68.000, 70 нови случаи на крузерот во Јапонија

Објавено пред

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70. Министерот за здравство на Кина, Кацунобу Като изјави дека направени се тестирања кај 1219 луѓе, а кај 355 резултатите биле позитивни.

Канада објави дека исто како и САД и Хонгконг ќе испрати авион по своите здрави државјани кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд Принцес“, а кој е усидрен во Јокохама во Јапонија.

Канадските патници на крузерот кои покажуваат симптоми на коронавирусот нема да можат да се качат на авионот, кој ќе биде испратен, туку ќе бидат пренесени во некои од јапонските болници, каде ќе добијат најдобра и соодветна здравствена нега, се вели во соопштението на канадската влада.

Американската амбасада во Јапонија вчера објави дека над 400 свои граѓани, кои се наоѓаат на крузерот, ќе ги врати назад дома, пишува „Гардијан“. На крузерот се наоѓаат и 330 граѓани на Хонгконг, кои исто така ќе бидат евакуирани во своијата татковина.

Патниците кои ќе бидат евакуирани во Канада, САД и Хонгконг, ќе мораат да останат 14 дена во карантин.

Крузерот со 3700 патници и членови на екипаж е во карантин во Јокохама од 3 февруари, откако кај еден маж кој се симнал во Хонгконг пред да тргне бродот за Јапонија, му бил дијагностициран коронавирус.

Европа

Пад на бројот на мртви во Шпанија – во еден ден починаа 638 лица, а вчера 757

Објавено пред

Во Шпанија е забележан пад на дневната бројка на смртни случаи во споредба со вчерашните податоци. Министерството за здравство објави дека 683 лица починале во изминатите 24 часа од коронавирус, за разлика од вчера кога починале 757.

Досега, вкупно 15.238 луѓе починале од новиот вирус во земјата, а 52.165 се опоравени. Шпанија бележи 152.446 потврдени случаи на заеазени со ковид-19.

Премиерот Педро Санчез се залагаше во парламентот за продолжување на вонредната состојба до 26 април, бидејќи овие мерки очигледно успеваат да ја стават пандемијата „под контрола“.

„Постигнавме врв и сега почнува падот“, рече Санчез.

Прикажи повеќе...

Европа

Oд коронавирус во Италија починаа 100 лекари

Објавено пред

Во Италија коронавирусот ја зеде 100-тата жртва помеѓу лекарите, соопшти лекарското здружение.

Најновата жртва е 62-годишен лекар по општа медицина во провинцијата Венето.

Италија е земјата во која досега има најголем број жртви од коронавирус, а медицинскиот персонал се соочува со недостиг на заштитна опрема, како што се ракавици и маски за лице.

„Недостатоците и пропустите е навистина тешко да се разберат и уште потешко е да се оправдаат со оглед на овие трагични бројки“, рече Филипо Анели, претседател на лекарското здружение „Фномчео“.

Во саботата, Карло Палермо, претседател на Сојузот на синдикатот на лекарите во земјата, изјави дека починале 80-ина лекари и 40 медицински сестри.

Во Италија досега потврдени се речиси 140.000 лица заразени со коронавирус, од кои околу 10 проценти, поточно 13.522 лица, се медицински работници.

Прикажи повеќе...

Свет

Зголемена продажбата на алкохолни пијалаци во Русија

Објавено пред

Руските продавници последниве недели забележаа зголемување на побарувачката на алкохолните пијалаци, особено вотка, виски и пиво.

Во последната недела од март продажбата на вотка се зголеми 31 процент во однос на истиот период лани, продажбата на виски е зголемена 47 проценти, а на пивото до 25 проценти, пренесува „Ројтерс“.

„Луѓето секојдневно купуваат вотка, коњак или пиво. Во најголем дел тие го купуваат она што е најевтино“, вели вработен во маркет во земјата.

Властите ги повикаа граѓаните да се воздржат од лекување со алкохол изјавувајќи дека алкохолот не може да го излекува Ковид-19 или да спречи пренесување на друго лице.

Во Москва на граѓаните им е дозволено да излегуваат од своите домови само за да купат храна или лекови, да добијат медицинска помош, да шетаат куче или да фрлаат ѓубре.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Економија48 минути

Намален условот за фирмите што користат субвенција – вработените ќе мора да ги задржат до јули, а не до септември

Фирмите кои користат субвенција од Владата нема да смеат да отпуштаат работници до јули, а не до септември како што првично...

Македонија3 часа

Филипче: Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на мерките за движење

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести...

Македонија4 часа

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија4 часа

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија4 часа

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Економија5 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија6 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа7 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија9 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет9 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија10 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет10 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион11 час

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет11 час

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа13 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија22 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа1 ден

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа1 ден

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија1 ден

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија1 ден

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Досие