Контакт

Свет

Бугарија предлага соработка со Израел во производството на беспилотни летала

Објавено пред

Бугарија е заинтересирана за заедничко производство на беспилотно летало со Израел, објави во средата бугарскиот премиер Бојко Борисов.

„Ќе разговараме дали можеме да направиме заедничко производство во областа на одбраната, особено кога станува збор за модерното и моќно оружје, беспилотните летала“, рече Борисов во изјава за новинарите пред да се сретне со својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим.

Израел е главната конкуренција на САД за извозот на беспилотни летала и соработува со Русија и Индија на развивање технологии за дронови.

Беспилотните летала изнесуваа 2 отсто од продажбата во секторот одбрана на Израел во 2017 година според податоците на владата објавени минатиот месец. Вкупната продажба на одбраната во 2017 година беше проценета на 9,2 милијарди долари.

Регион

Црна Гора: Формирањето на косовската војска мора да биде постепено

Објавено пред

Формирањето на војската на Косово треба да биде постепен процес и да придонесе за стабилноста во регионот, смета министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ.

Одговарајќи на новинарско прашање за позицијата на Црна Гора во однос на формирањето на косовската војска. Тој рече дека ниту Црна Гора, ниту НАТО никогаш не го оспориле правото секоја земја да има своја војска, но порача дека процесот треба да се одвива постепено.

„Генералниот секретар на НАТО предупреди дека процесот мора да биде постепен, отворен, инклузивен и да допринесе за стабилноста на регионот, со цел понатамошната соработка на НАТО и Косово да продолжи на обострано задоволство“, изјави министерот Дармановиќ и додаде дека ваквата позиција, што и Црна Гора ја има повторено во неколку наврати е реална.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Харадинај: Могерини е виновна

Објавено пред

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, повторно ја обвини шефицата на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, за неуспехот во дијалогот со Белград. Тој рекол дека таа е виновна затоа што дозволила процесот да се „излизга од шините“.

Харадинај денеска доби писмо од бриселската „тројка“ – Могерини, комесарката за трговија Сесилија Малстром и комесарот за проширување Јоханес Хан, во кој го обвинија дека со еднострани акции го загрозил дијалогот со Белград и дека Приштина во дијалогот ја претставува претседателот Хашим Тачи.

Косовската Влада на денешниот состанок разговараше за сеопфатен и обврзувачки нацрт-договор меѓу Белград и Приштина. Советникот на Харадинај, Авни Арифи, истакна дека документот предвидува Србија да ја призне независноста на Косово, суверенитетот на Косово, предвидува правда за воените злосторства и обештетување на жртвите на сексуално насилство. Исто така, се бара членство на Косово во меѓународните организации.

Харадинај уште еднаш повтори дека данокот за српската стока ќе биде укинат кога Србија ќе го признае Косово.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Сингапурскиот суд му дозволи на хомосексуалец да го посвои синот

Објавено пред

Високиот суд во Сингапур во понеделникот му дозволи на геј-лекар да го посвои својот биолошки син, важна одлука во општествено конзервативната градска држава која доаѓа речиси една година откако неговото првично барање беше одбиено.

Одлуката е укинта со пресудата од 2017 година во која судот соопшти дека човекот не можел да го посвои момчето бидејќи било родено од сурогат-мајка во САД преку ин витро оплодување – процедура што не е достапна за невенчаните двојки во Сингапур.

Одлуката исто така доаѓа и поради обновениот јавен напор за разгледување на законот за колонијалната ера во Сингапур, според кој сексуален однос меѓу согласните мажи носи максимална казна од две години затвор, по укинување на сличен закон во Индија оваа година.

Човекот, во врска со партнер од ист пол, платил 200.000 долари за една жена да го носи неговото дете преку ин витро оплодување во САД, откако дознал дека е малку веројатно дека ќе може да посвои дете во Сингапур како геј човек.

Окружниот суд кој првично го одбил барањето во декември 2017 година, изјави дека човекот се обидел да прошета „низ задната врата на системот кога влезната врата била цврсто затворена”.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отворила истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија23 минути

Амнестијата не може да чека – предлог-законот стигна пред пратениците

Текстот на предлог-законот за амнестија, кој го подготви интерпартиското тело за помирување, е поставен на веб-страницата на Собранието и им...

Македонија41 минута

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања43 минути

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија47 минути

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија1 час

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија3 часа

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена е штета врз Буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година продолжи со наодите на...

Крвав четврток3 часа

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ3 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија4 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија4 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ4 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Македонија5 часа

Обвинителството поднесе жалба против пресудата за смртта на родилката во Гевгелија

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе жалба на пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката Маја...

Македонија5 часа

Управниот одбор на ЗНМ едногласно го потврди Младен Чадиковски за нов претседател

Управниот одбор вчера на конститутивна седница едногласно донесе автентично толкување на одредбите од Статутот на ЗНМ, кои се однесуваат на...

Македонија6 часа

Патник од автобусот на смртта: Се враќаме дома со траума што никогаш нема да ја заборавиме

„Им благодариме на сите што ни помогнаа кога најмногу ни требаше. Се враќаме дома со траума што нема да ја...

Вести6 часа

Нов извештај: Русија со дезинформации на социјалните мрежи му помогнала на Трамп да победи

Два извештаја, подготвени за Сенатот на САД, покажуваат дека Русија во координирани кампањи му помогнала на Доналд Трамп да го...

Топ7 часа

ИОМ: 3.400 мигранти и бегалци ги загубиле животите во светот годинава

Миграцијата е многу значајно прашање на оваа ера. Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018...

Македонија7 часа

Забрана за тешки возила на Стража, Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот...

Регион18 часа

Вучиќ во ОН: Исплашен сум за иднината на народот во регионот

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека е многу загрижен, а...

Македонија18 часа

Катја Матева: Илјадници Македонци живеат на бандера во Бугарија

Електрична бандера која се наоѓа во село во близина на Благоевград во Бугарија, била пријавена како адреса за живеалиште на...

Досие