Контакт

Свет

Бeрни Сандерс прв меѓу демократите

Објавено пред

Сенаторот Берни Сандерс го поддржуваат 31 процент од демократски настроените Американци, или 16 отсто повеќе отколку главниот конкурент за местото кандидат на демократите на претседателските избори, Џозеф Бајден. Мајкл Блумберг го поддржуваат 19 проценти.

Поддршката од 31 процент од демократите за Сандерс произлегува од истражувањето кое заеднички го спроведоа Ен-пи-ар, Пи-би-ес и Мерист пул.

По победата на предизборите во Њу Хемпшир, популарноста на Сандерс порасна за 9 отсто, точно колку што изгуби Бајден, чија кандидатура сега е поддржана од 15 отсто демократи.

За пет отсто падна популарноста на Елизабет Ворен, која може да смета на поддршката на 12 отсто испотаници или три отсто повеќе од Ејми Клобучар.

Ексградоначалникот на Саут Бенда, Пит Бутиџиџ има поддршка од 8 отсто демократи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Свадба во Иран – големо жариште на коронавирус

Објавено пред

Свадбена прослава придонела за ново ширење на заразата со коронавирус во Иран, рекол претседателот Хасан Рохани, но нагласил дека земјата нема други можности освен да ја остави својата економија отворена наспроти предупредувањата за втор бран на епидемијата.

Иран, кој од средината на април постепено ги ублажува мерките на карантин, изминатите денови информира за нагло дневно зголемување на нови случаи. Вкупната бројка од 3.574 нови случаи во четвртокот била највисока од февруари, кога е објавена епидемијата.

„На едно место бевме сведоци за врвот на оваа епидемија, чиј извор бил венчавка, што им предизвикало проблеми на луѓето, здравствените работници и загуби за економијата и здравствениот систем на земјата“ рекол Рохани на состанокот на националниот одбор за борба против епидемајата во Техеран. Тој не кажал каде и кога се одвивала свадбата.

Вкупниот број на заболени од коронавирус во Иран е 169.425, а на починати 8.209. Здравствените власти велат дека 70 проценти од новите случаи во Техеран се меѓу оние кои изминатите денови патувале надвор од главниот град.

Прикажи повеќе...

Европа

Нови сознанија: Коронавирусот бил во Европа многу пред да биде потврдено?

Објавено пред

Дали новиот коронавирус се појавил пред тоа што се мисли и како да се докаже тоа, прашува авторот на анализата што денеска ја објави Би-би-си.

Во едне хонгконгшки весник се појави текст со дотогаш не објавени официјални податоци според кои, првите случаи во Вухан, каде започна пандемијата на коронавирусот, можеби се појавиле уште на 17 ноември, а не во декември, како што кинеските власти претходно тврдеа.

Што се однесува до Велика Британија, првите случаи се потврдени на 31 јануари, кога двајца Кинези, кои од странство пристигнале во Јорк, биле позитивни на ковид-19, а првиот случај на трансмисија на територијата на Британија е забележан на 28 февруари.

Но, многумина во таа земја се сомневаат во официјалната верзија на временскиот тек на настаните, а писателката Кетрин Мајер верува дека е можно дека нејзиниот покоен сопруг, Енди Гил, гитарист на бендот „Генг оф фор“, е една од првите жртви на ковид-19 во Велика Британија. Враќајќи се од турнеја по Кина, ноември минатата година, Гил се разболел следниот месец, имајќи бројни симптоми на ковид-19, а починал на 1 февруари. Неговите лекари се сомневале дека се работи за можност дека тој бил заразен со новиот коронавирус, но временската рамка не им делувала веројатна.

Потоа, се појавиле тврдења дека тој вирус на европската територија бил веќе во декември, а една париска болница повторно тестирала примероци на пациент заболен од воспаление на белите дробови, за кого така било утврдено дека всушност го имал тој вирус.

Сега знаеме дека вирусот овде бил и подолго време, со новите вируси секогаш е така пред да ги откриете“ рекол еден експерт.

Иако се воспоставило дека кај 1,5 отсто од дарителите на крв во Британија постоеле антитела на ковид-19 уште од март, што секако укажува на можноста вирусот да стигнал порано од тоа што се мислело, без повторни анализи на брисеви или примероци на крв или ткива тоа не е можно да се утврди со точност, заклучува авторот на анализата.

Прикажи повеќе...

Европа

Над 200 нови починати од коронавирус во Британија, вкупно 40.465

Објавено пред

Во Велика Британија се забележани уште 204 смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати се зголеми на 40.465.

Министерството за здравство соопшти дека позитивни на вирусот се уште 1.557 лица, пренесе Би-би-си. Со тоа, вкупниот број на заразени достигна 284.868, покажуваат официјалните податоци.

Британија е на второто место според бројот на жртвите од вирусот во светот, после САД, кои, според податоците од сајтот Ворлдометерс, имаат 111.408 починати.

Водечките британски лекари и научници го повикаа вчера премиерот Борис Џонсон да нареди подготовка на земјата за втор бран на коронавирусот оваа зима, предупредувајќи дека уште многу луѓе ќе починат ако Британија не го подобри својот одговор на ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија3 часа

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија5 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион6 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет6 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет8 часа

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт9 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија19 часа

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет23 часа

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија1 ден

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија1 ден

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија1 ден

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија1 ден

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија1 ден

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија1 ден

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија1 ден

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет1 ден

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ1 ден

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа1 ден

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Досие