Контакт

Свет

Вакцината против коронавирусот на „Модерна“ била направена уште во јануари, тврди американско списание

Објавено пред

Неодамна одобрената вакцина на компанијата „Модерна“ – mRNA-1273, чија ефикасност се проценува на 94,5 отсто, била направена уште на 13 јануари, тврди New York Magazine.

Тоа било два дена откако кинескиот научник Јонг-Жен Жанг ја објави генетската низа на новиот коронавирус поради што беше привремено протеран од лабораторијата каде што работи.

Според тврдењата на списанието, вакцината на „Модерна“ била направена во Масачусетс за еден викенд. Таа наводно била завршена пред да се потврди дека вирусот може да се пренесе од личност на личност и седум дена пред да се објави за првиот случај на Ковид-19 во САД.

Кога еден месец подоцна во САД беше потврдена и првата смрт од Ковид-19, вакцината веќе била произведена и испратена до националните здравствени институти за да почне првата фаза на тестирање.

Станува збор за најбрзиот развој на вакцини во историјата. Прашањето сега е дали целиот процес на одобрување можеше да оди побргу со оглед на тешката зима што се предвидува.

Кина почна да им ја дава вакцината на војниците уште во јуни, а Русија ја одобри својата во август. Во текот на историјата вакцините главно доаѓале во последната фаза на епидемиите кога смртноста почнала да се намалува. Така било во случаите со сипаниците, туберкулозата и со тифусот.

Научниците од мај веруваа дека вакцината е безбедна и само чекаа да видат колку е ефикасна. Ова го иницира прашањето дали е можно да се забрза процесот на развој на вакцини во иднина, односно некои конкретни фази – првата, што се однесува на тестирањето на безбедноста или третата, што се однесува на ефикасноста.

Вакцината против новиот коронавирус беше развиена бргу затоа што ѝ претходеа истражувања правени по епидемијата на САРС во 2003 година. Научниците сега веќе знаат од кои вируси постои опасност да се развијат потенцијални пандемии во иднина.

Со доволно финансиски средства за нив вакцините може да се развиваат превентивно, а потоа да бидат адаптирани во случај на појава на нов вирус. Во тој случај целиот процес на развој на вакцините би се скратил на три месеци.

Свет

Тројца загинати во експлозија на морнаричката академија на Либија

Објавено пред

Три лица загинаа кога избувна пожар проследен со експлозија во магацин за муниција на морнаричката академија во регионот Јанзур, западно од либискиот главен град Триполи.

Италијанската новинска агенција „Нова“ го цитираше либискиот офицер Али Ал-Калиди, кој рече дека командантот на Воената академија, бригадниот генерал Ахмед Ајуб, и бригадниот Салем Абу Салах, како и уште едно лице, загинале во експлозијата.

Експлозијата ранила уште петмина други и предизвикала материјална штета. Либиската влада на национален договор (ГНА) не објави никакво соопштение за причините за експлозијата.

Експлозијата се случи неколку часа по посетата на началникот на ГШ на силите на ГНА, генерал-потполковник Мохамед ал-Хадад, во седиштето на академијата.

Академијата се наоѓа на 11 км од во седиштето на Мисијата за поддршка на ОН на Либија, во регионот Јанзур.

Прикажи повеќе...

Европа

Холандија првпат по Втората светска војна воведува полициски час

Објавено пред

Холандскиот премиер во заминување, Марк Руте, изјави дека сака да го спречи третиот бран на коронавирусот поради што ќе се воведе полициски час од 20.30 до 4.30 часот наутро. Ова е првпат по Втората светска војна, холандската влада да предложи полициски час.

Руте рече дека полицискиот час ќе биде воведен веднаш штом одлуката биде одобрена во парламентот, пренесува холандската телевизија „Нос“. Тој додаде дека за време на полицискиот час движењето на луѓето на улица ќе биде целосно забрането, со некои исклучоци, како што се работа или прошетка на кучиња. Казната за кршење на полицискиот час ќе биде 95 евра.

Руте исто така рече дека забраната за летови кон Велика Британија, Јужна Африка и Јужна Америка ќе биде воведена од сабота.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Протести и насилство во САД поради инаугурацијата на Бајден

Објавено пред

Антивладините демонстранти во Портланд и Сиетл ги разбија канцелариите на Демократската партија и некои други објекти, за време на синоќешниот конфликт со полицијата, протестирајќи против инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден.

Луѓе облечени во црно, со маски на лицето, ги искршија прозорците и вратите во канцеларијата на Демократската партија во Портланд, цртајќи симболи на анархија над грбот на демократите, објави „Ројтерс“.

„Не го сакаме Бајден. Сакаме да се одмаздиме за полициските убиства, империјалистичките војни, фашистичките масакри“, беше напишано на транспарентите што ги носеа со себе.

Осум лица беа уапсени во Портланд под сомнение за насилство и невнимателно палење, додека уште две лица беа уапсени во Сиетл – едното за напад, другото за уништување на имот, соопшти полицијата.

Пред да упаднат во канцеларијата на Демократската партија во Портланд, група од околу 150 лица се судри со полицијата.

Во Сиетл, полицијата нагласи дека неколку места во градот биле вандализирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија1 час

Обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија2 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Согласно неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец, се бележи стабилизација на епидемијата во земјата, велат од...

Европа2 часа

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот во Оксфорд се подготвуваат што поскоро да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе можат да се...

Свет3 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија4 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет15 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет16 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет18 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија18 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт19 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија19 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија20 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија21 час

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија21 час

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет24 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет1 ден

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ1 ден

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Досие