Контакт

Свет

Вакцината против корона вирусот ќе пристигне најмалку за една година

Објавено пред

Развојот на нови вакцини против корона вирусот ќе трае најмалку една година, објави Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ).

Во Кина бројот на заболени од корона вирусот се искачи на 517, а 17 лица починаа, соопштија кинеските власти.

Директорот на ГАВИ, Сет Беркли, изјави дека експертите не знаат доволно за епидемиологијата на новата болест за да може правилно да го проценат ризикот во овој момент.

„Добрата вест е дека научниците веќе го секвенцираа и објавија геномот на вирусот, што им овозможи на неколку организации во светот да почнат да работат на вакцината“, рече Беркли за агенцијата dpa.

Вакцините што би заштитиле од корона вирусот многу е полесно да се развијат отколку оние за болести, како што се маларија или ХИВ, додаде тој.

Беркли рече дека, сепак, се потребни неколку месеци пред да се спроведат првите клинички испитувања и најмалку една година пред вакцината да биде достапна за употреба.

Свет

Азарбејџан тврди дека во борбите загинал ерменски полковник

Објавено пред

Полковникот на ерменската армија Сергеј Шакарјан е убиен во акција на азербејџанската армија, тврди Министерството за одбрана на Азербејџан.

Министерството во Баку објави дека во текот на 26 и 27 октомври, ерменските воени страни го прекршиле договорот за прекин на огнот, користејќи разновиден арсенал на оружје, пренесе агенцијата „Азертак“.

„Борбите продолжија во три града, а нападите на ерменската армија беа одбиени, па непријателот се повлече и претрпе човечки загуби“, додава азербејџанското Министерството за одбрана.

„Како резултат на акцијата спроведена од нашата армија, уништен е командниот пункт на 18-та моторизирана дивизија на ерменските вооружени сили. Меѓу загинатите е и полковникот Сергеј Шакарјан, началник на штабот на дивизијата”, соопшти министерството.

Според инзвештајот, покрај човечките загуби, ерменската армија загубила и еден тенк, 27 хаубици, еден противавионски ракетен систем, радарска станица и шест теренски возила.

Прикажи повеќе...

Регион

Борисов на домашно лекување од коронавирус, се чувствува истоштено

Објавено пред

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, кој од дома се лекува од коронавирус, изјави дека болеста нема да го спречи да ја извршува својата работа, иако се чувствува истоштенo.

Борисов (61) во порака на „Фејсбук“ рече дека нема никакви промени во неговата здравствена состојба, објави „Ројтерс“.

„Лекарите ме третираат како и секој Бугарин кој останал на домашно лекување. Убеден сум дека нашето општество, предводено од бројни експерти, од кои некои се најдобри во светот, успешно ќе го поминат ова искушение. Следете ги пропишаните мерки и бидете безбедни“, им порача Борисов на своите сонародници преку социјалната мрежа.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска рекордна дневна бројка на починати од Ковид-19

Објавено пред

Хрватските здравствени власти денеска пријавија 1.413 новозаразени со коронавирус и 18 смртни случаи, што е најголем дневен број на починати како резултат на Ковид-19 досега во таа земја, пренесуваат регионалните медиуми.

Во моментов, Хрватска има 11.311 активни случаи.

Во болнучки услови се лекуваат 897 пациенти, од кои 57 се на апарати за дишење.

Прикажи повеќе...

Најново

Наука51 минута

Научниците предупредуваат: Нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не започнал да замрзнува, иако е крај на октомври, што е...

Македонија1 час

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 тестови, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија2 часа

Фронт 21/42: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

Фронт 21/42 се приклучува кон Манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија2 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија3 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион3 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион3 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет4 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет4 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа4 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија13 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет15 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа16 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија18 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија23 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа23 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет23 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија23 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет24 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Досие