Контакт

Свет

Ванг Ји: САД сакаат да креираат азиска верзија на НАТО

Објавено пред

Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји денеска го обвини официјален Вашингтон дека се обидува да создаде азиска верзија на НАТО, односно американско-европска воена алијанса, а во исто време ја повика администрацијата на Џо Бајден да ги подобри односите со Северна Кореја.

dobivaj vesti na viber

„Американската политика кон Источна Азија и Индискиот Океан и напорите за зајакнување на воените врски со Јапонија, Австралија и Индија се катастрофа што ги поткопува регионалниот мир и стабилност“, рече Ванг Ји на прес-конференција.

Тој истакна дека САД играат геополитички игри под изговор дека промовираат регионална соработка, што, како што тврди, е спротивно на регионалните желби за соработка и осудено е да нема иднина.

Ванг исто така рече дека Вашингтон собира и организира сојузници со цел да ја потисне Кина.

„ Вистинската цел на „Индо-пацифичката стратегија“ е да се создаде индо-пацифичка верзија на НАТО“, рече кинескиот дипломат.

Ванг ја повика администрацијата на Бајден да го оживее „духот“ на договорите од 1970 година кои придонесоа за воспоставување на односите на САД со комунистичката влада во Пекинг, велејќи дека Вашингтон треба да се врати на вистинскиот пат на рационалност и прагматизам.

Кинескиот дипломат ги повика и САД да преземат иницијатива за подобрување на односите со Северна Кореја и ја обвини администрацијата на Бајден дека не одговорила на, како што рече, позитивните мерки на владата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за промовирање на дијалогот.

Европа

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Објавено пред

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна, со толку многу жртви, ако минатата есен беа воведени санкции кон Русија, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски, обраќајќи се на видео врска до лидерите на Светскиот економски форум во Давос.

dobivaj vesti na viber

Да имаше целосно единство кога Русија го истражуваше Крим во 2014 година, немаше да има инвазија во февруари, посочи тој, пренесува Гардијан.

Основачот на Светскиот економски форум, го претстави Зеленски, кој беше пречекан со аплауз кога се приклучи преку видео врска, велејќи дека сите биле сведоци на неговото храбро лидерство и дека тој, како и сите присутни, сака да слушне како можат да и помогнат на Украина.

Зеленски рече дека му претставува голема чест што учествува на овогодинешниот Форум во Давос, чија тема е „Историјата на пресврт“.

„Оваа година зборот пресврт е повеќе од реторички – ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот“, рече Зеленски.

Како што истакна, доколку тоа се случи, тогаш собири како овој во Давос веќе немаат смисла.

Зеленски повика на максимални санкции против Русија, за да може таа и која било друга земја да бидат спречени доколку сакаат да извршат брутална инвазија против своите соседи.

Тој истакнал дека такви санкции во моментов не постојат и побарал Русија да воведе целосно ембарго на нафтата, да им се забрани на сите руски банки да бидат дел од глобалните системи без исклучоци, да се изолира рускиот ИТ сектор и да се запре секаква трговија со Русија.

Зеленски ги повикал сите лидери присутни во Давос кои се уште не ја „напуштиле“ Русија да го сторат тоа.

„Секоја компанија што ќе ја напушти Русија е добредојдена да се пресели на украинскиот пазар, каде што ќе ужива навистина голема поддршка и слобода“, кажал Зеленски.

Прикажи повеќе...

Европа

Руски војник осуден на доживотен затвор за воени злосторства во Украина

Објавено пред

Судот во Украина осуди руски војник на доживотен затвор за убиство на цивили во Украина. Ова е прва пресуда за воени злосторства од почетокот на конфликтот во Украина.

dobivaj vesti na viber

Заробениот војник Вадим Шишимарин беше осуден за убиството на Александар Шелипов (62) во североисточното село Чупагивка на 28 февруари.

Тој призна дека пукал во Шелипов, но рече дека постапил по наредба и побарал прошка од семејството на жртвата.

Украина истражува многу други наводни воени злосторства.

Москва негира дека нејзините војници биле насочени кон цивили за време на инвазијата, а Украина вели дека можеби се случиле повеќе од 11.000 злосторства.

Ова судење во Киев се смета за шанса, Украина, без сомнение, да докаже дека руски војник убил цивил, без оглед на правилата на војната, пренесе „Телеграф“.

Прикажи повеќе...

Свет

Задолжително тестирање за 99 милиони луѓе во кинеската провинција Хенан на секои два дена

Објавено пред

Централната кинеска провинција Хенан, една од најнаселените во земјата, воведува задолжителен ПЦР тест за своите 99 милиони жители на секои 48 часа, поради ширењето на епидемијата на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

За разлика од другите земји, Кина продолжува да се бори против коронавирусот со својата стратегија „нулта ковид“, која се состои од карантини и масовни тестирања во случај на само неколку случаи на инфекција.

Таа политика, која е ефикасна во областа на здравството, со само неколку илјади смртни случаи од Ковид-19, според официјалните податоци, тешко се одразува на долгорочното стопанство на земјата, пишуваат медиумите.

За да избегне слична судбина во двата најголеми града во земјата, провинцијата Хенан одлучи да воведе масовно тестирање, надевајќи се дека позитивните случаи ќе бидат откриени и изолирани што е можно поскоро.

На официјалната веб-страница на покраинската влада се вели дека жителите треба да прават ПЦР тест најмалку на секои 48 часа.

Покраината, која се наоѓа на околу 400 километри јужно од Пекинг, досега го избегна последниот епидемиски бран, а во последните денови забележа десетици нови случаи позитивни на вирусот.

Тестирањето ќе започне пред крајот на месецот во главниот град на провинцијата Женгжу, соопштија властите.

Без тестот, жителите нема да имаат пристап до јавниот превоз и јавните места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа4 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа4 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет5 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет5 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа5 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа5 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа5 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет15 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија21 час

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа21 час

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа1 ден

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....