Контакт

Свет

Василиј Небензја: Гутереш има големи шанси да биде реизбран

Објавено пред

Актуелниот генерален секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, има големи шанси да биде реизбран за вториот мандат. Ова мислење го изрази постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, во ексклузивно интервју за ТАСС.

„Се разбира, сегашниот генерален секретар има големи шанси за реизбор, но ќе бидат разгледани сите претставени кандидати. Сепак, имајќи го предвид фактот дека Гутереш се претстави добро како генерален секретар, тешко е да се каже дали ќе има многумина кои се подготвени да се натпреваруваат со него. Од никого не сум чул никакви фундаментални забелешки за неговата кандидатура“, посочи тој.

Небензја истакна дека Гутереш е многу почитуван во светот.

„И покрај фактот дека не сите се согласуваат со него за сè, сепак мнозинството земји ја поддржуваат неговата политика. Значи, без сомнение, Гутереш има голема поддршка“, објасни тој.

На почетокот на јануари, во писмо до Генералното собрание и Советот за безбедност на ОН, Гутереш објави дека одлучил да се кандидира за втор мандат на функцијата. Првиот петгодишен мандат на Гутереш истекува на крајот на 2021 година.

Генералниот секретар е избран од Советот за безбедност на ОН и е одобрен од Генералното собрание, а мандатот му трае пет години со можност за повторен избор. Нема ограничување на бројот на термини, но никој досега не се задржал на оваа функција подолго од 10 години.

Свет

Федералниот суд ја блокира наредбата на Бајден за задолжителна вакцинација на здравствените работници

Објавено пред

Федералниот суд во Мисури ја блокира одлуката на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за задолжителна вакцинација на здравствените работници, која требаше да почне следната недела.

Претходно, само 10 држави се приклучија во спротивставувањето на одлуката на претседателот да бара од сите здравствени работници во болниците и домовите за стари лица да ја примат првата доза од вакцината на 6 декември и целосно да се вакцинираат до 4 јануари.

„Нема сомнеж дека задолжителната вакцинација за 10,3 милиони здравствени работници е нешто што Конгресот треба да го направи, а не владина агенција“, напиша судијата Доути од Окружниот суд на САД за округот Западна Луизијана. Тој додаде: „Не е јасно, дури ни чинот на Конгресот што наредува вакцинација, дали би бил уставен“.

Судијата, номиниран од поранешниот претседател Доналд Трамп, додаде дека обвинителите имаат интерес да ги заштитат своите граѓани од обврската за задолжителна вакцинација и да спречат загуба на работни места и даночни приходи, што може да произлезат од таквата одлука.

Неколку градови и држави веќе воведоа задолжителна вакцинација за здравствените работници во обид да го спречат ширењето на инфекцијата, која често доаѓа од домовите за стари лица.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Објавено пред

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но, секогаш има големо „но“, тоа ја одредува подготовката на земјата кандидат. Би сакал да кажам дека РСМ е подготвена да почне преговори за ова прашање, но не гледам причина за тоа“, изјави Ангел Димитров, копретседавач со бугарско-македонската историска комисија, во интервју за бугарски медиум.

Најави дека следниот состанок на заедничката историска комисија ќе се одржи в четврток.

„Ќе разговараме за тоа што го зборуваме 5 седници по ред. Заглавени сме во 10-11 век – крајот на Првото Бугарско Кралство, времето на цар Самуил и неговите наследници. Не остана време за разговор за заедничкото чествување на Гоце Делчев“, вели тој.

Според него, постои неподготвеност од страна на Република Северна Македонија да работи според научните принципи. Смета дека карактеристика на историската наука е упатувањето и почитувањето на фактите, изворите.

„За нив, ова е лизгава патека бидејќи нема историски докази да се зборува за постоењето на македонскиот народ, македонската држава и Самуил да биде македонски цар и врз основа на тоа да се почне сериозна дискусија“, вели Димитров.

Смета дека политичарите се секогаш на потег кога се во прашање билатералните односи.

„Историјата влијае насекаде, историјата дава аргументи, им помага на политичарите да ги разберат корените на современите проблеми, но тие не се оние што ги одредуваат односите. Целата одговорност е на политичарите“, додава тој.

Запрашан за иднината на заедничката бугарско-македонска комисија, бугарскиот копретседавач истакна дека колку и да изгледа бесплодна нејзината работа, таа го привлекува вниманието на јавноста во двете земји.

„Прашањето ги засега луѓето – читаат. Комисијата е показател за состојбата на билатералната комуникација“, рече Димитров.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Британски лекар: Омикрон дава чуден исип по телото

Објавено пред

Родителите треба да обрнат големо внимание на малку поинакви симптоми доколку се сомневаат дека нивното дете е заразено со сојот омикрон, предупредува британскиот лекар Дејвид Лојд, особено привлекувајќи внимание на, како што рече, чудниот исип на телото.

Тој изјави за „Скај њуз“ дека младите пациенти со омикрон доживуваат симптоми, како што се малаксаност, силни главоболки и губење на апетитот, а родителите треба да обрнат внимание на тие симптоми.

Лојд додаде дека луѓето со омикрон имаат и чуден исип, така што до 15 проценти од децата заразени со новиот сој на коронавирусот добиваат исип на кожата.

Иако е премногу рано да се каже, најновите податоци за омикрон сугерираат дека тој е исклучително заразен, додава Лојд, и се надева дека не е смртоносен како делта-сојот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е времено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија46 минути

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 час

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија2 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет2 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет3 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет4 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет4 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ16 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион17 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет17 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион18 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија18 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет22 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија22 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија1 ден

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа1 ден

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Досие