Контакт

Свет

Вашингтон во потрага по преговарач за контрола на оружјето со Русија

Објавено пред

Американската администрација планира да назначи преговарач што ќе ги следи нуклеарните разговори со Русија, пишува „Политико“, повикувајќи се на поранешни американски официјални претставници.

Преговарачот би дејствувал како специјален пратеник фокусиран на разговорите за контрола на оружјето, се вели во статијата.

„И додека Москва, најверојатно, ќе биде негов/нејзин основен преговарачки партнер во странство, Трамп може да инсистира преговарачот да ја преземе уште потешката задача да ја убеди Кина да се вклучи во ваквите дискусии“, пишува „Политико“, додавајќи дека потрагата трае од крајот на минатата година.

Ниту американскиот Стејт департмент ниту Советот за национална безбедност на Белата куќа сè уште не коментираа за ТАСС за ова прашање.

Имињата кои циркулираат за улогата ги вклучуваат поранешниот амбасадор и нуклеарен преговарач Ричард Барт; претставникот на Министерството за финансии,  Маршал Билингсли, и поранешниот советник за национална безбедност на Џорџ В. Буш, Стивен Хедли. Барт одбил да коментира, а Хедли и Билингсли не одговориле на пораката за коментар.

Европа

Швајцарија забранува јавни собири поради коронавирусот

Објавено пред

Швајцарската влада објави дека ги забранува сите „јавни и приватни“ собири во земјата, како мерка за да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе стапи на сила веднаш и ќе трае до 15 март, пренесува АП.
          
Владата соопшти дека мерката се очекува да обезбеди ефикасна заштита на луѓето во Швајцарија и јавното здравство и би требало да го спречи ширењето на вирусот во земјата.
         
Мерката ќе влијае и на годишниот саем за автомобили во Женева, што се одржува од 5 до 15 март и привлекува десетици илјади посетители секоја година.

Прикажи повеќе...

Регион

Силна бучава ги вознемири загрепчани, метеор го проби звучниот ѕид

Објавено пред

Во Загреб и околината утрово околу 10 и 30 часот се слушнала силна бучава која ги вознемирила граѓаните, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Сеизмолошкиот сојуз во хрватскиот главен град потврди дека станува збор за пробивање на звучниот ѕид, што најверојатно го предизвикал метеор.

Според „Танјуг“, бучавата се слушнала во голем дел од градот, па некои ја пријавиле и како земјотрес.

Прикажи повеќе...

Свет

Во пожар во Иран загинаа 5 лица, 38 се повредени

Објавено пред

Утрово избувна пожар во станбена зграда во иранскиот град Ком, при што загинаа најмалку пет лица, меѓу кои и двегодишно дете, а 38 се повредени, јави иранската државна телевизија.

Засега не е познато што го предизвикал пожарот, јави АП.

Според извештаите, двајца мажи и две жени починале од вдишување чад во ходникот на зградата додека се обидувале да го избегнат пожарот, а детето починало во болница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД...

Свет2 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија2 часа

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион3 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ4 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија4 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет4 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет5 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет5 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа15 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа16 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион17 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа19 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија19 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија21 час

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија23 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија1 ден

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија1 ден

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Досие