Контакт

Свет

„Вашингтон пост“: „Хуавеј“ тајно ѝ помагала на Северна Кореја да изгради безжичен интернет

Објавено пред

Кинеската технолошка компанија „Хуавеј“ во тајност ѝ помогнала на Северна Кореја да изгради и одржува комерцијална мрежа на безжичен интернет, пишува американскиот весник „Вашингтон пост“.

Според пишувањата на весникот, кинескиот телекомуникациски гигант во минатите осум години се здружил со државната кинеска компанија „Панда интернешнал информејшн технолоџи“ за голем број проекти во Северна Кореја.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, реагира на написот на весникот и рече дека ќе мора да ги провери овие наводи.

 

Регион

Трагедија на Јадран, хеликоптер се урна во морето кај Шибеник

Објавено пред

Спасувачките екипи трагаат по воен хеликоптер што паднал во Јадранското Море.

Несреќата се случила недалеку од Шибеник на подрачјето меѓу Заблаќ и Зларин, а, според хрватските медиуми, станува збор за хеликоптер „кијова ОХ-58 Д“ што се урнал за време на тренажен лет.

„Ве известиме дека во 11,06 часот е примена дојава во полициската управа дека паднал хеликоптер помеѓу Заблаќ и Зларин“, соопшти хрватската полиција.

Веднаш по дојавата, на местото на настанот биле испратени два брода на Дирекцијата за поморска полиција заедно со полицајците од другите полициски оддели, а за инцидентот биле известени сите други служби.

Зларин се наоѓа југозападно од Шибеник. Засега не е познато колку лица се наоѓале во авионот, ниту пак што ја предизвикало несреќата.

Прикажи повеќе...

Европа

Мас: Германија размислува за евакуација на своите државјани од Кина

Објавено пред

Германија размислува да ги евакуира своите државјани од провинцијата Хабеи, од каде што почна новиот коронавирус, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас.

„Размислуваме за евентуална евакуација на сите Германци кои сакаат да заминат“, рече Мас на прес-конференција.

Тој додаде дека во текот на денот претставници на германската амбасада во Пекинг ќе пристигнат во Вухан, кинескиот град каде што почна епидемијата, за да им помогнат на германските државјани кои се таму.

Мас рече дека Германците треба да избегнуваат да патуваат во Кина освен ако тоа е апсолутно неопходно.

Неговата портпаролка рече дека нема индикации дека германските граѓани во Вухан се заразени со коронавирусот.

Во Вухан живеат околу 90 Германци.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во Аушвиц околу 200 преживеани се сетија на ослободувањето пред 75 години

Објавено пред

Преживеани заробеници од Аушвиц, логорот на смртта каде нацистите извршиле геноцид во Втората светска војна, се собраа денеска за да ја одбележат 75-годишнината откако Црвената армија го ослободила кампот.

Повеќе од 200 преживеани, од кои најмногу Евреи, дојдоа на церемонијата од Израел, САД, Австралија, Перу, Русија, Словенија и други делови на светот, а во Полска денес се и многумина кои ги загубиле своите родители и предци во Аушвиц или други нацистички кампови, пишува АП.

На комеморацијата, предводена од полскиот претседател Анджеј Дуда и лидерот на Светскиот еврејски Конгрес, Роналд Лаудер, присуствуваат светски официјални претставници, меѓу кои и израелскиот претседател Рувен Ривлин, српската премиерка Ана Брнабиќ, словачката претседателка Зузана Чапутова, претседателите на Австрија и Германија, Александар ван дер Белен и Френк Валтер-Штајнмаер, словенечкиот претседател Борут Пахор, белгиската премиерка Софи Вилмс, бугарскиот премиер Бојко Борисов, хрватскиот Андреј Пленковиќ и на Чешка, Андреј Бабиш.

Евреите биле најбројни меѓу 1,1 милиони луѓе кои загинале во нацистичките логори на смртта, но имало и Полјаци, Руси, Роми…

Во пресрет на комеморацијата, преживеаните, потпирајќи се на своите деца и внуци, прошетаа наоколу сеќавајќи се на местата каде биле донесени и каде преживеале страшни мачења.

Некои од нив изјавија дека дошле во Аушвиц за да се сетат на минатото, да ја споделат својата судбина со другите и да покажат пркос кон оние што сакале да ги уништат.

„Нема гроб на кој би отишла, но знам дека моите родители умреа и изгореа овде. Доаѓајќи во Аушвиц, им оддавам почит“, рече Ивон Енглман, 92-годишна жена која дошла дури од Австралија.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет1 час

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија2 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет2 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет3 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет3 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет3 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет4 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет4 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт13 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт14 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт15 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет16 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ21 час

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија23 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет23 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Македонија1 ден

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура1 ден

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет1 ден

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион1 ден

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Досие