Контакт

Свет

Велика Британија ги отвори трговските преговори со Јапонија

Објавено пред

Велика Британија почна преговори за договор за слободна трговија со Јапонија во период кога извештаите сугерираат дека дискусиите помеѓу Британија и Европската Унија би можеле да пропаднат за риболовот и регулаторното усогласување, пренесува „Брејтбарт“.

Британскиот оддел за меѓународна трговија вчера објави дека договорот ќе се заснова на постојниот договор ЕУ-Јапонија, но ќе обезбеди дополнителни придобивки, како што е обезбедување поддршка за 5,9 милиони за малите бизниси во Велика Британија.

Дигиталната трговија исто така ќе има значајна улога во договорот, при што двете земји ќе постават стандарди во областите, како е-трговијата и дигиталната технологија, што, според владата, ќе ѝ помогне на Велика Британија да се постави на позиција на глобална технолошка суперсила.

Британскиот државен секретар за меѓународна трговија, Лиз Трус, ги почна преговорите виртуелно преку видеоповик со јапонскиот министер за надворешни работи, Мотеги Тошимицу. Поради тековните блокади предизвикани од коронавирусот во целиот свет, преговорите ќе се одвиваат преку видеоконференција.

Во изјавата на одделот за меѓународна трговија се вели: „Минатата година трговијата со Јапонија вредеше над 30 милијарди фунти и 9.500 бизниси со седиште во Велика Британија извезуваа стока во земјата помагајќи да се вработат 2,4 милиона луѓе. Договор за слободна трговија со Јапонија ќе помогне во генерирање значајни можности за целата економија, создавање работни места, зголемување на платите и зголемен избор за потрошувачите“.

Трговскиот договор со Јапонија не само што ќе ги зголеми приходите и ќе даде поттик за работни места и бизниси туку е и важен чекор во приклучувањето на Велика Британија во сеопфатниот и прогресивен договор за транспацифичко партнерство (CPTPP), кој опфаќа 11 земји од Австралија до Чиле, и ќе го подобри пристапот за британските бизниси во азиско-пацифичкиот регион.

Минатиот месец Велика Британија ги почна трговските разговори со САД, при што двете страни велат дека преговорите биле позитивни и конструктивни. Велика Британија напредува во остварувањето нови трговски врски во целиот свет во време кога разговорите со трговскиот блок, на кој порано му припаѓаше и Велика Британија, се во застој.

Во петокот главниот трговски преговарач на ЕУ, Мишел Барние, рече дека нема напредок по завршувањето на четвртата рунда разговори. ЕУ сака да ги одржи сегашните договори во врска со риболовот. Според заедничката политика за риболов на ЕУ, речиси 60 отсто од уловот во британските територијални води е на европските рибари. По улов и зона, загубата за британските рибари е огромна: 84 отсто од бакаларот во Ла Манш го ловат Французите, само девет отсто добиваат Британците.

Велика Британија тврди дека нема да отстапи од враќањето на контролата врз своите територијални води нудејќи годишни преговори за риболовните интереси на ЕУ. Иако претходните извештаи сугерираа дека ЕУ се подготвува да го ублажи својот максималистички пристап за барање континуирани права за риболов, некои земји членки, како Франција, се противат и вршат притисок врз Барние да се држи до оригиналната тврда линија на ЕУ, со која Европејците може да продолжат непречено да ловат во британските води на неодредено време.

И други фактори вршат притисок врз договорот Велика Британија-ЕУ, како што е инсистирањето на ЕУ, Велика Британија се придржува до регулативите на Брисел, што не само што ќе ја спречи да стане глобален конкурент туку може да ги спречи и договорите за слободна трговија со други земји.

Свет

Во светот над 550.000 луѓе починаа од коронавирус, половина се од четири земји

Објавено пред

Повеќе од 550.000 луѓе починаа од коронавирус во светот, објави агенцијата „Франс прес“.

Половина од смртните случаи се регистрирани во четирите земји најпогодени од епидемијата, а тоа се – САД со 132.309 мртви, Бразил (67.964), Велика Британија (44.517) и Италија (34.914).

Во светот има 12.081.516 заразени лица, од кои 550.013 починале. Во Европа починале 201.112 лица, а заразени се 2.782.032.

Од вкупниот број заразени, излечени се 6.447.909 лица.

„Франс прес“ секојдневно објавува дневен биланс базиран на државни податоци од земји низ целиот свет и информации од Светската здравствена организација.

Прикажи повеќе...

Свет

Турскиот државен совет одобри пренамена на „Аја Софија“ во џамија

Објавено пред

Аја Софија, Истанбул

Државниот совет на Турција изгласа едногласно да го смени статусот на музејот „Аја Софија“ во џамија, напиша турскиот новинар Раџип Сојлу на својот профил на Твитер, повикувајќи се на извори во турската влада.

Според него, промената во статусот на музејот ќе биде официјално објавен на 10 јули.

На 2 јули беше соопштено дека турските власти размислуваат за промена на статусот на „Аја Софија“. Тогаш беше наведено дека, според најновите истражувања, околу 70 проценти од турските испитаници ја одобруваат одлуката за пренамена во џамија.

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, како и Руската православна црква, се спротивставија на промената на статусот на оваа туристичка атракција. Државната Дума на Русија поднесе жалба до Големото национално собрание на Турција во врска со „Аја Софија“.

Црквата Света Софија е осветена на 27 декември 537 година.

Околу илјада години таа била најголемиот храм на светот, но подоцна била претворена во главна џамија за време на Отоманската Империја.

Аја Софија има статус на музеј од 1935 година, а во 1985 година беше признаена како светско наследство на УНЕСКО.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора: 59 новозаболени и двајца починати

Објавено пред

Во Црна Гора се регистрирани 59 нови случаи на коронавирус, а две лица починале, објави Институтот за јавно здравје во земјата.

Од почетокот на јуни, вкупниот број регистрирани случаи е 695 со 10 смртни случаи, додека во моментот се активни 680 случаи, пренесува Вијести со седиште во Подгорица.

Во последните 24 часа беа тестирани 565 лица, а повеќето од новозаболените се од Подгорица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија8 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија9 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија10 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ11 час

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија12 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет12 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион13 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион15 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет15 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион16 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ16 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија17 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион18 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија18 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион19 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија19 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион1 ден

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион1 ден

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион1 ден

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Досие